Когато търговецът принуждава потребителите, които желаят да ползват под наем сянка и шезлонги, да заплащат цената за предварително определен от него комплект от плажни атрибути (най-често чадър с два шезлонга), е налице агресивна нелоялна търговска практика. Това е така, тъй като на клиентите е отнета свободата те сами да изберат необходимата за тях комбинация и да заплатят само включените в нея артикули. Тълкуванието е на некомерсиалната онлайн платформа „Ние, потребителите“ и се основава на раздела за нелоялните търговски практики от Закона за защита на потребителите (ЗЗП). Нормативният акт дава рамката на потребителската защита и забранява прилагането на заблуждаващи и агресивни практики, които накърняват икономическите интереси на крайните потребители.
Съгласно чл. 68з. от ЗЗП, търговската практика е агресивна, когато от целия и фактически контекст и като се вземат предвид всички нейни характеристики и обстоятелства, и поради използването на (…) принуда (…) следва, че тя променя или е възможно да промени съществено свободата на избор или поведението на средния потребител по отношение на стоката или услугата, което води или може да доведе до вземането на търговско решение, което средният потребител не би взел без използването на тази търговска практика, посочват от „Ние, потребителите“.
От там, като цитират чл. 68и., допълват, че при извършването на преценка дали при използването на дадена търговска практика се прилага принуда, се взема предвид и периодът от време и мястото на използване на търговската практика, нейният характер и настойчивост.
Предвидената в ЗЗП санкция за виновните лица е глоба в размер от 1000 до 30 000 лв., а за едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция в размер от 2000 до 50 000 лв. Заедно с това се налага и мярката забрана прилагането на тази практика в бъдеще. Контролен орган е Комисия за защита на потребителите.
Още тази седмица започва поредицата от пролетни празници (в събота - 12 април е Лазаровден, а неделя - 13 април е Цветница) и остават точно 10 дни до най-големия от тях – Великден (20 април). С наближаването на тези светли празници съвсем естествено възникват и въпросите кога точно ще се почива и има ли възможност да се направи подходяща комбинация за..
В навечерието на Лазаровден - този петък, 11 април, Етнографският музей в Бургас, заедно със самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“, ще представят обичая „Лазари“. Уникална възможност за посетителите да научат „от извора“ повече за лазаруването в планинското село Еркеч, което има своите уникални различия, лазарски песни и хорá...
Балансираният хранителен режим, който дава предимство на растителни храни като пълнозърнести храни и бобови растения, като същевременно ограничава червеното месо и преработените храни, може да изиграе ключова роля за намаляване на риска от рак. Въпреки че ракът се влияе от няколко фактора – диета, генетика и околна среда – здравословният начин на живот..
От 10 до 22 април 2025 г. включително басейн „Юлиян Русев“ в ПК „Приморски“ ще бъде затворен за планирана ежегодна профилактика, съобщават от ОП „Спорт-Варна“. Дейностите са съгласно Инструкция №34 за хигиената на спортните обекти и екипировка. От общинското предприятие информират още, че във връзка с предстоящия празник Възкресение Христово на..
Капитан Тодор Тодоров е българската номинация за носител на наградата за проявена изключителна храброст на море. Тя се връчва от Международната морска организация /IMO/. Номинацията на капитан Тодоров е по иницатива на капитан далечно плаване Александър Александров – посланик на добра воля в IMO. За морското предаване Александров уточни, че..
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..