С разкопките от тази година приключи четиригодишният международен проект на университета „Римуски“ в Квебек за проучване на крепостта Залдапа край село Абрит, община Крушари. Откритията на учените от България, Франция и Канада отново надминават предварителните очаквания. Археологическите проучвания са били съсредоточени върху една от базиликите на тази крепост, построена от Римската империя през 4 век и обхващаща около 25 хектара. Занапред изследванията на Залдапа ще продължат само от български учени, според които археолозите имат работа за още 200 години на този обект.
Крепостта Залдапа е била замислена като голям продоволствен център, който да събира огромни количества земеделска продукция, както и допълнителни войски заради близостта си до границата. През последните 20 дни екипът от учени е работил по една от базиликите в крепостта, която е била регистрирана още през 19 век от Карел Шкорпил с една скица, а днес вече имаме пълна представа за този забележителен храм на раннохристиянската археология, посочи ръководителят на разкопките проф. д.и.н. Георги Атанасов.
Проф. Никола Бодри от университета в Квебек споделя, че Залдапа е една от най-важните крепости в областта с огромен археологически потенциал, който е почти изцяло непроучен и неизползван. С превода помага доц. д-р Албена Миланова от СУ „Св. Климент Охридски“.
Проф. Бодри също е впечатлен от богатата украса на църквата, с която са се занимавали през последните 20 дни на проучвания. Между вътрешния двор и предверието на базиликата е открито и монументално стълбище, оформено с три аркирани колони, вероятно с височина от по над 2 метра, посочи доц. д-р Албена Миланова.
Зооархеологът в международния екип от учени Тарек Уеслати от Френската академия на науките изучава откритите на обекта кости от животни. Той е имал късмета да намери изключителни находки от храната на местните жители на Залдапа. Открити са скелетите на риби с големина от над метър и половина – щука, сом и шарани.
Въпреки че международният проект вече приключи, проучванията на Залдапа ще продължат само от български учени, увери проф. Георги Атанасов.
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..
Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе. Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см. Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..