Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли право търговци да отказват плащания с карта при по-малки суми?

Банкомати по морските курорти вземат комисионни при превалутиране и ни таксуват с процент от изтеглената сума

| обновено на 03.08.23 в 12:49
Снимка: БГНЕС



Не са редки случаите, при които в различни търговски обекти по курортите, заведения или места за настаняване, собственици и търговци отказват да приемат плащане с пос терминал при по-ниски суми.

Причина за тези ограничения от страна на търговците са таксите, които им се начисляват при плащане с карта от страна на клиента, каза в предаването "Новият ден" по Радио Варна Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите".

"Ако неговата печалба е толкова малка, че не може да покрие дори таксата за плащане с карта, то тогава то става нерентабилно за търговеца и той налага такива ограничения", коментира експерта. 

На въпрос дали търговците имат право да отказват плащания с карта при по-малки суми, Габриела Руменова отговори, че в българското и европейското законодателство няма изрично задължение за тях да приемат плащания през пос терминал. Тя посъветва потребителите да проверяват предварително дали в обекта, който ще посетят има пос терминал и дали няма наложени някакви ограничения за минимални суми.

Габриела Руменова апелира туристите по курортите да бъдат внимателни при теглене на пари от банкоматите.

"От години по морските ни курорти има банкомати, които не са на познатите банки, а на други финансови институции. Оказва се, че те могат да вземат комисионни за превалутиране и да удържат процент от изтеглената сума", поясни експерта. Вече е имало доста "опарени" туристи, а в някои случаи те са били таксувани с над 100 лева. За да се избегнат подобни неприятни ситуации, Габриела Руменова посъветва хората да извършват финансови операции само с банкомати на своята банка или на други познати банки, но ако не са сигурни, задължително да проверяват.

Тя призова да се внимава и с други нелоялни практики по курортите. Една от тях са изнесените витрини с храна по плажните алеи. Тя даде пример с готови салати, при които обаче се оказва, че порцията е само 100 грама и ако искаш да хапнеш салата със стандартния за заведенията грамаж ще платиш доста по-висока цена.

"В такива случаи излиза, че цената на салата е колкото в ресторанта", поясни Руменова.

Нейният съвет към плажуващите е да са особено предпазливи и при закупуването на продукти от т.нар. разносна търговия, като най-известни са царевиците. Според нея има риск за здравето, тъй като не е ясно дали тези храни се съхраняват правилно.

В предаването "Новият ден" тя коментира и нелоялната пркатика да се задължават туристите да плащат за чадър и шезлонг в комплект и посъветва как можем да потърсим правата си.

Чуйте повече в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 48 хиляди гимназисти ще се явят на втория зрелостен изпит

На 23 май, петък, изпити по профилиращ предмет се провеждат едновременно по 30 учебни предмета.  Над 24 000 гимназисти се очаква да се явят на държавния изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Началото е в 8.30 часа, като вторият ДЗИ ще се проведе в 411 училища, а изпитът по професия - в 313...

публикувано на 22.05.25 в 14:24

125 блока ще се включват в шествието за 24 май във Варна

125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както културни и научни институти ще се включат в тържественото общоградско шествие по случай 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност...

публикувано на 22.05.25 в 14:14

Детски фестивал - За слънчевите деца от MC "Диви деца"

От една страна 25 години са малко. От друга – много. На фона на вечността, са прашинка. В сравнение с човешкия живот 25 години са четвърт век. Което вече звучи мащабно. За рокерите от варненския мото клуб „Диви деца“ те са един миг. На 1 юни мотоциклетистите ще отбележат рождения ден на клуба. С мащабно тържество на бившата циркова площадка. Като подарят..

публикувано на 22.05.25 в 13:50

Във Варна откриха новата площадка за едрогабаритни отпадъци

Нова площадка за едрогабаритни отпадъци и за всички отпадъци, с изключение на битовите и зелените, беше открита на улица „Перперикон“ в район „Владислав Варненчик“ във Варна. Теренът е на площ от 5 декара и е общински. Това подчерта кметът на града Благомир Коцев. Площадката ще работи всеки ден от 09:30-13:00 и от 13:30-18:00 ч. от понеделник до..

публикувано на 22.05.25 в 13:35

Народното събрание отхвърли предложението за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка

Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на осигурените лица за извършените спрямо тях медицински дейности, предаде БНР.  Приет беше законопроектът, внесен от БСП, който  предвижда разпределение на функциите в Здравната каса между двама подуправители..

публикувано на 22.05.25 в 13:26

БЛС и НЗОК подписаха анекс към Националния рамков договор

Здравната каса и Българският лекарски съюз подписаха анекс към Националния рамков договор, който предвижда повече пари за извънболнична помощ и детско здравеопазване, съобщава БНР. И през тази година обаче Здравната каса няма да заплаща за биомаркерна диагностика на онкологични заболявания, която да определи подходящо за пациента прицелно лечение...

публикувано на 22.05.25 в 12:30

Между 100 и 120 хил. евро е средната цена на селските имоти край Варна

Имотите извън града стават все по-привлекателни, а профилът на купувачите във Варна и областта са хора между 30 и 45 години. Те предпочитат да си купят къща, която се намира на не повече от 30 минути път с кола от Варна, а сред най-предпочитаните населени места, където се поддържа и висока цена на имотите, са Орешак и Баново. Това съобщи за..

публикувано на 22.05.25 в 10:24