На 3 август отбелязваме Световния ден на динята. Сочният плод има над 1200 разновидности в 96 държави по света, в това число и България.
Динята е един от най-полезните плодове, който съдържа над 95% вода и действа много освежаващо през лятото като приятен начин да регулираме водния баланс на тялото си.
Най-често динята се консумира на парчета, но не са малко и хората, които предпочитат да си набавят важните витамини А и C, фибрите, калия и аминокиселините, които се съдържат в динята, под формата на фреш. В много заведения във Варна през летните месеци се предлага фреш от диня в комбинация с кафе или друга тонизираща напитка.
"На ден приготвям стотици фрешове от диня, тъй като много хора ги обичат, особено през лятото. Особено се харесва и комбинацията от диня, малини и мента, което правим под формата на смути", сподели за Радио Варна младият Васил, който работи в едно от заведения за фреш в центъра на Варна. Там работят изцяло с български дини, тъй като по думите му са много по-вкусни от вносните.
А как се движат цените на дините на пазар "Чаталджа" във Варна, има ли български дини и как да разпознаем дали една диня е добре узряла, чуйте в звуковия файл:
Съществуват спорове дали динята е плод или зеленчук, но всъщност е и двете. Според възприетата класификация на земеделските култури е плодов зеленчук.
Кората на динята е полезна и също може да се яде, въпреки че често се озовава в кофата за смет. Китайците например я пържат, варят или най-често мариноват. Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите.
В България динята също има разнообразни приложения в кулинарията. У нас се прави рачел или маджун от диня, а също така можем да я консумираме и като туршия. Известно е и инжектирането на диня с мастика, което е любима комбинация на българите в летните месеци.
За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември. В него ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...