Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: По моя начин

Снимка: БГНЕС

Лято. Време за посрещане и изпращане на роднини и приятели. Някои се завръщат от далечни места, други - от по-близо. Преди минути неволно се оказах сред подобна група посрещачи и завръщащи се, напълно непознати за мен. Просто пътищата ни се пресякоха за минути и предполагам, ще си остане така. През краткото време, за което говоря, неволно чух следния откъс от история:

- На летището питам: "А сега накъде? И тя ми отговаря:" Не знам. Оди по хората. Накъдето хората, там и ти. Все някъде ще стигнеш".

Последваха смях, шеги и закачки. И така, в бодро настроение и непринудена веселба, щастливата група се отдалечи в набелязаната посока. Бързаха да разопаковат две важни неща: багажа и дългите истории, специално опазени през времето и разстоянията. Грижливо скътани до лятото, до тази дългоочаквана среща, за която традиционната баница на рода със сигурност разнасяше апетитен аромат из цялата къща, а бабините мекици положително вече чакаха топли-топли на масата, гарнирани с прясно сирене, мед и сладко от вишни.

Но да се върнем към класическото: "Оди по хората!" или, за да е напълно ясно: следвай тълпата, върви след хората, накъдето те - там и ти и задължително ще стигнеш, където трябва.

Всъщност... Едно от христоматийните упътвания в живота. Толкова често сме го чували още от малки, че предполагам, в някакъв момент, се слива с вижданията за живота и за мнозина се превръща във втора природа.

Густав Льобон има релевантно изследване на народната душевност, наречено "Психология на тълпите". Сега, обаче, сме в рубриката „Лесна работа“: няма да се гмуркаме в дълбокото и да описваме общите характеристики, представляващи душата на народа... Не. Кротичко и лежерно ще се върнем към цветущото „Оди по хората!“.

Всеки има неща, които прави по своя начин и в тях се съобразява със собствените си правила и критерии, каквито и да са те. Аз лично имам огромен обем от такива "Ала Франк Синатра" работи.

Днес ми се отвори възможност да поговоря с професионалист в съответната област и да разпитам детайлно защо, според него, моят начин не е правилен, при положение, че получавам чудесен резултат. Не ви засипвам с подробности, защото само основното има значение. Освен това смятам, че е приложимо в много области и минава за генерално житейско обобщение. Питах какво му има на моя начин: вреди на здравето, провокира химични реакции, за които не зная, или може би има нещо друго? Кое точно не е както трябва?

Получих следния отговор: "Няма нищо вредно. Просто от години се знае как се прави това и точка. Всички го правим така, а не по някакви си там други методи!"

Ето че в съвсем различен сюжет отново сме на същото място: "Оди по хората, следвай тълпата".

Не. Благодаря! Нека малко се пораздвижим извън утъпкания път. Ще има грешки, но ще има и попадения.

Всеки да оформя нещата по своя начин. Много често това се оказва предпоставка за развитие – да побутнеш машината напред, да постигнеш по-добър резултат, всичко да се получи по-успешно от всеки друг път.

Така животът става още по-цветен, а дните - по-вълнуващи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14

Спасиха от ампутиране крака на жена с диабет в „Пирогов”

В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..

публикувано на 18.04.25 в 11:06

"Жестокият път" - филм представя неудобната истина от първото българско качване на Еверест 1984

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..

публикувано на 18.04.25 в 10:40

Разпети петък - най-тъжният ден за християните

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината. Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която е поставен огромен камък. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. На утринната служба се четат..

публикувано на 18.04.25 в 06:30

Зоопаркът във Варна: Не хранете Стойчо с храна, различна от риба

Специалистите от Спасителния център към варненския Зоопарк призовават жителите и гостите на града да не хранят розовия пеликан Стойчо с храна, различна от риба. Те се обосновават с факта, че приемът на човешка храна е изключително неприемлив за този рядък за България вид и може да навреди на здравето му.  Една здрава птица от този вид без проблем..

публикувано на 17.04.25 в 16:47

Аладжа манастир и Побити камъни с празнично работно време

Аладжа манастир ще бъде отворен за посещение на 18 април (петък), 19 април (събота) и 20 април – Великден (неделя) от 10.00 до 17.00  часа, почивни дни ще бъдат 21 и 22 април (понеделник и вторник).  Побити камъни ще бъде отворен за посещение на 18 и 19 април (петък и събота) от 10.00 до 13.00  часа. На 20 април –  Великден, обектът ще бъде затворен за..

публикувано на 17.04.25 в 15:48