Постоянно се говори как България е туристическа дестинация. Има море, има планини. Обаче се оказва, че рекламата на туристическия ни продукт се ограничава до морските и планинските курорти. Извън тях, останалата част от страната с нейните културни и исторически ценности буквално тъне в мрак. Е, ние си знаем обектите, обаче за чужденците, които искат нещо по-различно от бетонни курорти, те са напълно непознати. Ако не вярвате, следващото интервю е с немската художничка Бригите Хайнтце. Наскоро тя откри първата си самостоятелна изложба във Варна. Впечатлена е от културното и историческото наследство на страната ни, но винаги има едно голямо „Но”.
Как намирате България?
За мен тя е очарователна. И тук идва едно голямо „но” – понякога се разстройвам, защото боклукът във вашата страна е навсякъде. И другото, което ми прави впечатление е, че на хората тук не им се прави бизнес. Последния път се опитах да си купя вино "Мавруд". Исках да ни го изпратят Германия. Бяхме в три винарни и навсякъде ни отказаха. Мотивът им беше, че не се интересуват да ни продадат и да ни го изпратят. Нямаше какво да напрвая, но се сблъсквам с това нежелание на много места. От друга страна културните ценности на България са толкова впечатляващи. Това ме провокира да искам, да се връщам тук отново и отново. Също така установих, че българите са много дружелюбни.
Би ли могла средата тук да окаже влияние на вашето изкуство?
Напълно е възможно. През 2015 година участвах на един пленер във Велико Търново. Там работих много и дори издадох каталог с всчик мои работи, които създадох там. И смятам, че това място ми оказа много голямо влиание.
Според Вас какво й липсва на България, за да се нареди достойно до другите държави от ЕС?
Чувам, че при Вас корупцията е много голяма. Това е нещо, което Ви пречи. Самата аз не съм се сблъсквала с нея, а само споделям какво ми казват хората. От друга страна ще е много хубаво, ако улиците и градските пространства се поддържат. В момента изглеждат като изоставени. Преди дни посетихме със съпруга ми Археологическия музей във Варна. Веднага ми направи впечатление, че в залите и коридорите на музея няма нито една пейка или стол, където да поседнеш и да си починеш, при положение, че отделяш повече от час и нещо, за да разгледаш експонатите. Човек се уморява. Който и музей да съм посетила в други страни, навсякъде има пейки. След като разгледахме експозицията, излазохме навън и видяхме, че навсякъде има боклуци. Не можех да повярвам, че на място като това, има толкова много мръсотия. Как е възможно? Това е едната страна - чистотата е много важна. Другата е, че е необходима много по-голяма реклама на тези културни и исторически обекти. Миналата седмица например посетих Свещари. Написах на приятелите ми, че съм видяла тракийската гробница там. Обясних им, че е прекрасна. А те, с учудване ми отговориха – „Кои са траките? И къде се намира това Свещари?” Имате световно наследство и никой не знае за него.
Какви места обичате да посещавате, когато идвате в България?
Този път не са толкова много. Бяхме в Балчик, посетихме Свещари. Предишните пъти изкарвахме повече време в София, били сме в Пловдив, ходихме до Рила. Не мога да се сетя за имената на другите места, но направихме обиколка на България и бях наистина впечатлена от невероятните културни ценности. Тогава си зададох въпроса, защо всъщност едва една шепа хора знаят за това богаство...
Т.е. България може да се превърне в много добра туристическа дестинация?
Напълно. След пленера, на който участвах в България, на който бях със съпруга ми, бях на пленер във Финландия. Съпругът ми отново беше с мен. И тогава той възкликна: "Във Финландия няма нищо! Тук всичко е толкова чисто, а няма какво да се посети, какво да се види". В България е наобратно. Смятам, че страната Ви има голям потенциал да развие турзима си.
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..