Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Преяждане

Снимка: БГНЕС

Напоследък се заговори за преяждането с власт, намесиха се актуални жанрове от типа на политическа гротеска. Искрите, които прескачат, стават все по-ярки и по-видими: вече не си ги прехвърлят кротичко под масата с вечерното питие, а ги размятат по всяко време и на всяко място. Личи си, че е септември и интересното започва. Лошото на интересните сюжети е, че обикновено се отразяват зле върху всички, само че колкото по-далеч си от главните герои, толкова по-болезнен е отзвукът. Но това е друга тема и не сме се събрали, за да откриваме топлата вода, при все че отдавна й се наслаждаваме.

И така: преяждането.

Това е нещо дълбоко неправилно, независимо в коя област го практикуваме: дали се тъпчем с крекери, с луксозни стоки или с повече възможности да тропаме по масата и да внушаваме на хората колко сме по-големи, по-красиви, по-умни, по-богати, по-съвършени и по-влиятелни от тях.

В този план на мислене преяждането с власт е като преяждането с френска селска торта. Защо избрах точно този десерт? Защото от една страна хората го харесват и са склонни да злоупотребяват с хапването му, а от друга страна рецептата е българска. Сериозно. Разровете се в дебелите кулинарни книги и ще установите, че точно във френската селска торта няма нищо френско селско! Звучи малко като в политиката, нали? Заглавието едно, посланието – друго, а съдържанието – прескочило през няколко огради и докато го търсиш, не можеш да се ориентираш и да се начудиш: „А! Всъщност това ли трябваше да получа? Едно очаквах, друго обещаха, трето се случва, а четвърти отделен въпрос е дали изобщо нещо се случва в набелязаната посока“. Такива ми ти работи с преяждането с власт и френски селски торти.

Преяждането води до хронична умора и вечен глад. Искаш още и още от същото, без значение дали е шоколад, недвижими имоти, или контрол над хора и ресурси. Нещо като реактивна хипогликемия в общочовешки и общожитейски план. Чувал си, че трябва често да похапваш, търсиш нещо сладко, това изстрелва глюкозата нагоре. А всъщност при по-малки скокове, следват и по-малки спадове.

Иначе казано: преяждането с власт и други сладки неща, те кара все по-често и все повече да забиваш юмрук в масата, изисквайки подчинение и пълен контрол над ситуацията. И още, и още, и повече, и повече.

Хубавото е, че всяко подобно състояние е обратимо, стига разбира се, да бъде осъзнато и човек да има волята да работи и да го променя.

Как? С изравняване на глюкозната крива. Вместо пастички, хапваш салата, вместо: „Аз съм велик, ще правите каквото кажа, защото така“..., започваш с изречението: „Благодаря ти за вниманието! Ти какво мислиш по този въпрос? Какво предлагаш?“. Това изравнява глюкозната крива и всички покачвания и спадове се усещат по-леко, спокойно и не толкова драматично. Всяка разумна промяна на хранителния режим дава шанс нещата да вървят плавно, балансирано и здравословно.

Ами, хора, започвайте със салата! Добавете към храната протеини, мазнини и фибри и оставете десерта за финал!

Не може непрекъснато да се тъпчем с френска селска торта в трапезно, политическо и във всяко друго отношение. Така вместо понякога да се наслаждаваме на чудесен десерт, го превръщаме в зависимост и правим от ефекта дефект. Обратното звучи по-добре и по-здравословно, нали?

Толкова за преяждането с власт, храна, предмети, имоти и каквото там си пожелаете. Всъщност поддържането на баланс е лесна работа. Освен това много помага и дава прекрасни резултати.



По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Демографски параметри и обезлюдяването на България

Под това заглавие излезе от печат поредният седми сборник от научни студии и статии на Центъра за демографски изследвания и обучение /ЦДИО/, посветен на съвременните тенденции в развитието на населението в България. Издаването му се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура” при Община Варна съгласно договор номер Д24001345 от..

публикувано на 06.11.24 в 08:00

Във Варна връчиха отличия на 18 млади учители

Кметът на Варна Благомир Коцев връчи общинското отличие за млад учител за мотивиран и добър старт в учителската професия за 2024 година. На специалната церемония в Община Варна бяха наградени 18 преподаватели от училища и детски градини в различни образователни направления и етапи на предучилищното и училищното образование. Всички носители получиха..

публикувано на 05.11.24 в 14:31

Съвети как да изберем газова уредба за колата

Трябва ви газова уредба, но не знаете как да изберете такава и какви са характеристиките, за които трябва да следите? Няма проблем, на помощ идват специалистите от Сигнус Газ, които ще ви дадат цялата необходима информация и ще споделят важни факти, които трябва да знаете. Тип на двигателя – защо е толкова важен? Едно от най-важните неща, които..

публикувано на 05.11.24 в 11:00
На международното летище

Като птиците: Българските туристи "отлитат" на юг в есенните месеци

С носталгия към лятото, в месеците, в които времето е вече хладно като септември, октомври и ноември, много българи решават да пътуват до по-топлите южни дестинации. Така, освен птиците, родните туристи също "отлитат" на юг през есента.  Сред най-предпочитаните дестинации са Турция, Гърция и Египет, каза за Радио Варна туроператорът..

публикувано на 05.11.24 в 09:37

Изложбата "Спомен за Кирил Аспарухов" откриват във Варна

Фотоизложба "Спомен за Кирил Аспарухов" представят днес във Варна. Експозицията ще бъде открита от 18 часа във Фестивалния и конгресен център, централно фоайе.  Шоуменът, поет и журналист, превърнал се в емблема на морската столица, си отиде на 18 декември 2022 г.  Днес той щеше да отбележи своя рожден ден.  Кирил Аспарухов: "А живота е сцена и тази..

публикувано на 05.11.24 в 08:40

Лесна работа: Какво оставяме на децата си?

Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..

публикувано на 04.11.24 в 16:16

Българка, живееща във Великобритания, съживява фолклора с книгите си

Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“.  Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..

публикувано на 04.11.24 в 15:02