В началото на месец октомври ще започне осмият сезон от разкопките на нос Чиракман в морския град Каварна. Ръководители на проекта са д-р Велислав Бонев, гл. асистент в катедра „Археология“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и Елена Василева от Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките. Редовните археологически разкопки на нос Чиракман започват през далечната 1972 г. От дълбока древност Чиракман e естествен ориентир за плаващите в този район морски съдове. Според ономастиката думата "чиракман" е от старотюркски произход и означава „светилник“, „факел“ .
Първите заселници, оставили своята материална и духовна култура около нос Чиракман в Каварна, са били траките, чийто поминък е свързан с лова и риболова, за което свидетелстват множеството открити от археолозите предмети. Стартиралите археологически разкопки там през 1972 г. по финансови причини биват прекъснати през 2005 година. Подновени са 11 години по-късно, посочи директорът на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев.
Изключително богат монетен материал и интересна теракота на богинята Кибела са открити след подновяването на разкопките през 2016 г. на нос Чиракман. По думите на Пенко Георгиев тези археологически разкопки се нуждаят от т.нар. социализация – да бъдат изградени туристически маршрути, както и интерактивни беседи за интересната им история, но нос Чиракман е отворен за посещение целогодишно.
Археологическите разкопки на нос Чиракман са сред причините за повишаването на туристическия поток към община Каварна, известна с множеството си исторически и природни забележителности. През това лято те са били посетени от над 78 000 туристи, което е със 7 000 по-малко, в сравнение с миналата година, въпреки заявките в началото на сезона за ръст в туристическия бранш.
Според Пенко Георгиев е време да се осигурят сериозни финансови ресурси за нос Чиракман, който е един от символите на крайморския град Каварна и които биха осигурили възможността да се отговори на съвременните изисквания на туристите.
Подробностите чуйте в звуковия файл:Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..