В Добрич днес, 7 септември, тържествено се отбелязват годишнините от две паметни събития – Добричката епопея от 1916 г. и подписването на Крайовския договор през 1940 година. Въпреки че са разделени от 24 години, те са свързани и като по ирония на съдбата са се случили на една и същата дата.
Добричката епопея започва на 5 септември 1916 година, по времето на Първата световна война и продължава три дни. Командир на българската войска е легендарният генерал Иван Колев, който се изправя срещу обединените войски на Русия, Румъния и Сърбия. Въпреки чувствителното числено превъзходство те не само, че не биват допуснати да превземат Добрич, но и са принудени позорно да напуснат позициите си и да се спасяват. В тази битка за първи път в най-новата ни история България се изправя на бойното поле срещу Русия и й нанася сериозно поражение. Решителните сражения се случват на 7 септември 1916 г. На същата дата, но 24 години по-късно, през 1940-та се подписва Крайовския договор, който връща в пределите на България Южна Добруджа. Този акт е резултат, както от победите на българската армия, така и на дългогодишната битка на родната дипломация и разбира се, не без благословията на Великите сили. Но както се случва в живота, така и тук радостта върви ръка за ръка с мъката, защото нашите сънародници, населяващи Северна Добруджа, са принудени да напуснат родните си домове и с каруци, животни, деца и покъщнина да се преместят във вече освободените територии на юг. На снимките от посрещането на нашите войски след подписването на Крайовския договор виждаме усмихнатите лица на добруджанци, килима от цветя и радостта им. Два месеца по-късно се повяват други снимки, на които се виждат едни много тъжни лица – на северните добруджанци, които са близо 70 000 души, а преместването им продължава два месеца по време на тежката зима.
Глава пред подвига на загиналите над 1 000 войници в Добричката епопея днес сведоха общественици, политици и граждани. Бойните действия започват на 1 септември и продължават над 4 месеца, разказва Цветан Сашев от Регионалния исторически музей в Добрич.
Всяка година на Военните гробища и паметника на ген. Иван Колев присъства и потомъкът на един от воините от Добричката епопея генерал-майор Явор Матеев.
Датата 7 септември е символ на Добрич, тя показва, че един български генерал успява да отблъсне всички, които искат да сложат ръка върху нашата земя, посочи кметът на Община Добрич Йордан Йорданов.
За Добричката епопея и нейната героичност дълги години почти не се говореше, въпреки че днес много историци я нареждат до Шипченските боеве по време на Руско-турската война. Днес, опитвайки се да поизтупаме от праха на забвението тази част от историята си, тя става все по-популярна и то не само за добруджанци. За това свидетелстват и наименованията, които носят редица населени места – Врачанци, Козлодуйци, Приморци, Ловченци, Генерал Тошево, Фелдфебел Дянково, Поручик Гешаново и др. Един от булевардите в Добрич носи името „Добричка епопея“, а преди години генерал Иван Колев получи признанието на българите с построяването на негов паметник и мемориални плочи с имената на загиналите в боевете отново в Добрич.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
През следващото денонощие времето ще остане много студено за сезона. Ще е предимно ясно и слънчево, в крайните южни райони облачността ще е променлива. Сутринта по поречието на Дунав ще има условия за образуване на мъгли. Във вътрешността ще духа слаб а по крайбрежието до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще са между минус..
Ски пистата във Вълчи дол ще работи през почивните дни за всички любители на снежните забавления. Това съобщи кметът на общината Калоян Цветков. В момента пистата е покрита с естествен сняг, който тази нощ беше обработен. Днес ще бъдат поставени охранителни мрежи, които да отделят скиорите от децата с шейни. В следващите две нощи се очакват..
Две кученца от Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар намериха своите осиновители и вече се радват на новите си топли домове и любящи стопани. Едното е осиновено от семейство, което се е прибрало от чужбина по-рано от плануваното, за да го посрещнат в дома си и да му дарят грижи и обич. Другото също е открило своите хора и ще живее в..
Представители на варненската фолклорна общност се срещнаха с ръководството на Община Варна, за да обсъдят заедно идеята за създаване на професионален фолклорен ансамбъл в морската столица, съобщиха от общинския пресцентър. В разговорите гостите изтъкват, че в редица читалища, училища, университети и други културни институти в морската..
Дългогодишният служител на Община Варна и началник на отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Георги Иванов ще представи за първи път днес пред широка публика своя сборник „Аз, охраджията“ (ОХРА – от „охрана на рейда“ – дивизион кораби със спомагателно назначение, създаден през 1951 г.). Събитието започва от 15 часа в в зала „Пленарна“ на..
Днес отново ще е студено, ще преобладава слънчево време, по крайбрежието са възможни временни увеличения. Във вътрешността на района вятърът ще е слаб, сутринта на места видимостта ще е намалена. По Черноморието ще духа умерен, по носовете с пориви до силен, северен вятър. Минималните температури ще са от /- 13/ до /- 8/, през деня на много ще..
Общинският съвет в Балчик одобри днес Белият град да подпише споразумение за сътрудничество с турската община Мармарис. „В резултат на подписания договор на 18 юни 2008 година за побратимяване между Община Балчик и Община Армуталан, Република Турция, през годините имахме активни контакти с нейното ръководство, а творчески колективи и спортни клубове..