В Добрич днес, 7 септември, тържествено се отбелязват годишнините от две паметни събития – Добричката епопея от 1916 г. и подписването на Крайовския договор през 1940 година. Въпреки че са разделени от 24 години, те са свързани и като по ирония на съдбата са се случили на една и същата дата.
Добричката епопея започва на 5 септември 1916 година, по времето на Първата световна война и продължава три дни. Командир на българската войска е легендарният генерал Иван Колев, който се изправя срещу обединените войски на Русия, Румъния и Сърбия. Въпреки чувствителното числено превъзходство те не само, че не биват допуснати да превземат Добрич, но и са принудени позорно да напуснат позициите си и да се спасяват. В тази битка за първи път в най-новата ни история България се изправя на бойното поле срещу Русия и й нанася сериозно поражение. Решителните сражения се случват на 7 септември 1916 г. На същата дата, но 24 години по-късно, през 1940-та се подписва Крайовския договор, който връща в пределите на България Южна Добруджа. Този акт е резултат, както от победите на българската армия, така и на дългогодишната битка на родната дипломация и разбира се, не без благословията на Великите сили. Но както се случва в живота, така и тук радостта върви ръка за ръка с мъката, защото нашите сънародници, населяващи Северна Добруджа, са принудени да напуснат родните си домове и с каруци, животни, деца и покъщнина да се преместят във вече освободените територии на юг. На снимките от посрещането на нашите войски след подписването на Крайовския договор виждаме усмихнатите лица на добруджанци, килима от цветя и радостта им. Два месеца по-късно се повяват други снимки, на които се виждат едни много тъжни лица – на северните добруджанци, които са близо 70 000 души, а преместването им продължава два месеца по време на тежката зима.
Глава пред подвига на загиналите над 1 000 войници в Добричката епопея днес сведоха общественици, политици и граждани. Бойните действия започват на 1 септември и продължават над 4 месеца, разказва Цветан Сашев от Регионалния исторически музей в Добрич.
Всяка година на Военните гробища и паметника на ген. Иван Колев присъства и потомъкът на един от воините от Добричката епопея генерал-майор Явор Матеев.
Датата 7 септември е символ на Добрич, тя показва, че един български генерал успява да отблъсне всички, които искат да сложат ръка върху нашата земя, посочи кметът на Община Добрич Йордан Йорданов.
За Добричката епопея и нейната героичност дълги години почти не се говореше, въпреки че днес много историци я нареждат до Шипченските боеве по време на Руско-турската война. Днес, опитвайки се да поизтупаме от праха на забвението тази част от историята си, тя става все по-популярна и то не само за добруджанци. За това свидетелстват и наименованията, които носят редица населени места – Врачанци, Козлодуйци, Приморци, Ловченци, Генерал Тошево, Фелдфебел Дянково, Поручик Гешаново и др. Един от булевардите в Добрич носи името „Добричка епопея“, а преди години генерал Иван Колев получи признанието на българите с построяването на негов паметник и мемориални плочи с имената на загиналите в боевете отново в Добрич.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Метален сандък, пълен с осолен пясък, е поставен до сп. "Нептун" във Варна, видя репортер на Радио Варна. Пясъкът е за третиране на пътното платно и около спирката при евентуално заледяване. За Варна през нощта температурите ще паднат до минус 1°, максималната температура првз деня е 5°. През нощта в Източна България ще бъде предимно облачно, без..
Фотоизложба „55 години курортен комплекс Албена“ е името на фотоизложбата, която се откри снощи в София в Галерия ART Hotel 158. На откриването присъстваха над 40 представители на бизнеса, държавната администрация, дипломати и културни институти, съобщават от курорта до Балчик. 30-те снимки акцентират върху уникалната природа на комплекса,..
Гейтове под открито небе изграждат на летището във Варна. Със зелени градини и плажни барове пътниците, дошли на почивка, максимално ще уплътнят престоя си преди да бъдат отведени в самолета. Това каза Светлана Симеонова, началник търговски отдел във "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт". Проектът е уникален не само за България, но и за цяла Европа,..
Има хора, които често се оплакват, че около домовете им и пред блока е мръсно и непочистено. Други цапат и рушат. Има обаче и хора, които нито се оплакват, нито рушат, а облагородяват и почистват за да е по-приятно, красиво и приветливо. При това го правят без да се афишират. Такъв е примерът с един гражданин от квартал "Чайка", който е превърнал..
Днес в 12.00 часа президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на ГЕРБ-СДС. Президентът ще връчи мандат за съставяне на кабинет на ГЕРБ-СДС Как изглежда голямата политика през..
На 15 януари Православна църква чества светите преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар, съобщава Радио България. Преподобни Гавриил Лесновски, заедно с преподобните Прохор Пшински и Йоаким Осоговски, е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. С наследството, което получил от..
"Здравей! Аз съм Ахинора – 24-годишно момиче от Варна, което вярва, че с усмивка и позитивна нагласа можем да постигнем всичко. Аз съм AI генериран образ, създаден от дигитална агенция..., за да вдъхновява и да говори за хубавите неща от живота" . Това гласи описанието на Ахинора - първият дигитален инфлуенсър в България. Образът е активен от началото..