От 3 на 6 трилиона долара е нараснал оборотът на хакерите в световен мащаб, от 2015 до 2021 г. Това стана ясно на днешната първа дискусия по проекта „Рицари в киберпространството“ на ВСУ “Черноризец Храбър”. По него водещите български експерти по киберсигурност Явор Колев и Симеон Нгуен ще обучават 180 студенти, преподаватели, училищни IT-та и психолози, които работят с деца и младежи в онлайн среда. Обучаващи ще са Целта на хакерите винаги е финансова облага, подчерта днес Симеон Нгуен (вж.галерия). Той се определя като „етичен хакер“. „Малко е оксиморон – „етичен“ и „хакер“, но аз се занимавам с това да подсигурявам сигурността на фирмите. Те се свързват с нас с цел да симулираме реалистична хакерска атака, за да открием пропуските в техните системи и инфраструктура. Даваме им доклад за всеки един пропуски и стъпки как да го оправят. Един вид – ние ги хакваме, за да не ги хакне някой злонамерен, обясни експертът по киберсигурност. За някои организации вече е задължително да се тестват един-два пъти в годината, например някои банки. В ЕС предстои да бъде въведена такава директива, мисля че ще бъде интегрирана през 2024 г., допълни Нгуен.
Защита на личната информация и личните дигитални устройства ще са темите за възраст 6-10 г., разпознаване на фишинг измами, кибертормоз за 11-14 годишните, цифров отпечатък, онлайн пазаруване и транзакции, рискове от пиратско съдържание за 15-19 годишните.
Симеон Нгуен демонстрира някои от възможностите на най-новите хакерски устройства, както и най-често срещаните киберзаплахи. Той е завършил системно програмиране, има и бакалавърска степен по психология. В ИТ-сферата работи повече от 10 години и притежава различни сертификати за етично хакерство.
Явор Колев е международен експерт по киберсигурност и противодействие на киберпрестъпността. Има 25-годишен опит в борбата с организираната и високотехнологичната престъпност.
След дискусията участници в пълната зала на Младежкия дом, коментираха, че са чули от експерта нова информация и съвети, които биха приложили в работата си в училище.
Целта на проекта е да създаде образователна общност - с необходимите знания за разпознаване на киберрисковете, която разполага със средства за отговорно и ангажирано действие при киберинциденти. Проектът цели също да обучи и помогне учениците да се защитават в онлайн средата. Знанието за механизмите на киберзащита, придобито от всички участници в образователния процес, ще допринесе за по-ефективна защита на младите поколения, които се обучават в училищата.
Екипът на проекта „Рицари в киберпространството“ смята, че наред с дигитализацията в образованието, е необходимо да се обърне сериозно внимание и на сигурността на ИТ-системите. Събитията през последните години доказаха нарастването на кибератаките, които се увеличиха с близо 300% спрямо предишните години. Инцидентите, свързани с киберсигурността, могат да засегнат функционирането на училищата, сигурността на техните данни и репутацията им. Киберсигурността е от критично значение за успеха и психичното здраве на младите хора от поколението Алфа, което расте в ерата на цифровите технологии.
Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание. Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..
Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова. Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..
В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..
4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година. Засилва се интересът към професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..
Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..
Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..
Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната. Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..