Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пета година ученици рисуват архитектурното наследство на Стара Варна

17 ученици от Варна участват в петото издание на станалия традиционен пленер, който насочва вниманието към ценните сгради в морския град. Участниците и тази година са предимно от Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски”.

Първите три издания на проекта бяха фокусирани единствено върху архитектурни обекти в творческия квартал „Таляна“. От миналогодишното му издание обаче организаторите постепенно разширяват териториалния му обхват, включвайки и други райони на Стара Варна, като започнаха с този около Адвокатската градинка и Кукления театър. И тъй като зоната между бул. „Княз Борис I“ и бул. „Мария - Луиза“ е богата на културни ценности, тази година учениците отново ще разположат стативите си там, но ще фокусират вниманието си върху сгради, които миналата година не са изобразявали. Другите три локации са: 1. горната част на ул. „Преслав“ (в близост до Дома на архитекта), 2. пешеходната част на ул. „Дръзки“ и 3. площад „Атанас Буров“. Някои от сградите тук също ще се рисуват за първи път или от нови гледни точки.

Младите таланти с профил „Изобразително изкуство” от X-ти и от XII-ти клас ще имат възможност да развият артистичните си умения с напътствията на изявени варненски творци и педагози като Калия Йорданова-Братанова, Севдалина Драгнева, Мина Сиракова. А благодарение на участието на арх. Белин Моллов учениците ще обогатят познанията си за значимостта на архитектурното наследство в градската среда. Освен урбанист с дългогодишен опит, арх. Моллов е и художник, изобразил стотици ценни архитектурни обект от цяла България, който с огромно удоволствие общува с младежите и им предава своя опит в живописта.

И тази година гражданите и гостите на Варна ще могат да научат интересни факти за сградите, които се изобразяват. На всяка локация на пленера ще има ученик, подготвен да разказва на минувачите за историята на зданията. Презентаторите на архитектурното наследство ще бъдат също изявени възпитаници на СУ за ХНИ „К. Преславски“, но с профил „Хуманитарни науки“ и „Обществени науки“.


Специално за петото издание на проекта единственият вносител за България на т.нар. каменна хартия ще предостави възможност на участници в пленера да рисуват върху нея. Иновативният материал ще се използва за създаване на произведения на изобразителното изкуство. Свойствата на тази хартия я правят особено подходяща за акрил, пастел и др. Каменната хартия е екологична, тъй като за производството ѝ не се използва целулоза, поради което не се унищожават дървета и се спестява значително количество вода. Освен това тя се рециклира на 100%, за разлика от всички ламинирани и екструдирани хартии или пликове с фолио, които са нерециклируеми. Основната суровина за производството е варовик - отпаден материал от варовиковите кариери, който се намира в изобилие.


В началото на ноември предстои откриване на изложба с произведенията в Дома на архитекта, на която отличените ще получат награди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 15.05.25 в 14:19

Отварят за посетители реставрираната къща на един от първите кметове на Варна - Янко Славчев

За първи път в събота, 17 май,  в рамките на Европейската нощ на музеите,  ще бъдат отворени вратите на реставрирания дом на Янко Славчев – един от първите кметове на Варна след Освобождението.  Домакин на събитието под надслов "Домът разказва" е споделено работно пространство във Варна с 11-годишен опит в организирането на културни, технологични..

публикувано на 15.05.25 в 13:34

Етнографският музей "Етър" гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето"

Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения". Експозицията е подредена в Етнографския музей във Варна  и ще бъде открита на  16 май, петък, в 16 часа. Изложбата представя традиционни и дизайнерски предмети, изработени от занаятчиите на музей „Етър“...

публикувано на 14.05.25 в 14:44
Икономически университет - Варна

Непреодолим фактор и хъб на предприемачеството: Първото висше икономическо училище у нас стана на 105 години

105 години от създаването на Първото висше търговско училище в България – Икономическия университет във Варна, се отбелязват на 14 май. Решението за създаването му е взето от тогавашната Варненска търговско-индустриална камара именно на 14 май през 1920 г. Идеята обаче се ражда далеч преди това и е резултат  на стопанския и културния подем,..

публикувано на 14.05.25 в 12:43

Варна открива летния сезон с концерт на открито на 16 май

Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл на 16 май (петък) от 19:00 часа на входа на Морската градина. Събитието ще премине под мотото „Варна – където времето тече различно“, което отразява уникалния дух на морската столица и множеството възможности, които градът предлага – за отдих, култура, туризъм и..

публикувано на 14.05.25 в 09:03
Варненскит залив

До обяд - слънце, след обяд - дъжд

Сутринта над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, но на места видимостта временно ще е намалена, а по-значителна средна и висока облачност ще има над Югоизточна България. Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд, не е изключено да прегърми. Ще духа слаб вятър от..

публикувано на 14.05.25 в 06:24

Деца помагат на деца: Деси от кв. "Аспарухово", която продава гривнички в подкрепа на Димана

Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..

публикувано на 13.05.25 в 09:20