Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Виолета Йотова: Калориите в една бисквитка са колкото във филия и половина хляб

Проф. Виолета Йотова
Снимка: Д. Дончева

Затлъстяването е заболяване, което води до други сериозни заболявания, затова не трябва да го приемаме като няколко килограма повече, които лесно могат да бъдат свалени. Нито при децата, нито при възрастните. Трябва да забравим и остарелите разбирания, че „щом детето е пълничко, значи е здраво“. Медиците допускат подобно оправдание само при децата до 6-7 години заради по-силния имунитет при по-пълни деца. След тази възраст ефектът е обратен.

Така започна разговорът ми с проф. Виолета Йотова, детски ендокринолог и завеждащ „Педиатрия“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна.

Затлъстяването засяга 27 системи и органи в човешкото тяло още в детска възраст. Това води до многопластово нарушение в здравето на децата и най-драстичния пример е увеличаване на инфекциозните заболявания. Увеличават се и раковите заболявания.

Съвременната световна медицина отдавна алармира за проблема със затлъстяването, който днес е разпространен във всички държави. И има обяснение – средата на миналия век и бумът на технологиите. Днес вече не се качваме по стълби, а ползваме асансьори и ескалатори. Не отиваме пеша до работа, а с кола или градски транспорт. Водим децата си на училище с кола, дори и когато живеем съвсем близо до училището, където детето учи. И най-лошото е, че в много от случаите просто нямаме избор, казва проф. Йотова. Но пък ние сме тези, които „държат дистанционното“ и сме отговорни както за собственото си здраве, така и за здравето на децата ни.

И още:

„Не можем да пренебрегнем факта, че български и изобщо балкански манталитет е, че детето трябва само да учи. То не се приучава на никакъв труд. И съответно като не се труди въобще, много от децата въобще не учат, с изключение на един малък процент. Детето не си оправя леглото, не си мие и чисти обувките, не ходи до магазина – нищо не прави.  От малко то само иска и много говори, защото вече експозицията на информационни канали е много голяма. Това обърква родителите и те забързани в своето ежедневие, решаващи, че могат виртуално да отглеждат дете, т.е. да не общуват с него, което е задължително за да израсне един нормален човек, предпочитат да дадат пари, да доставят храна и така да утешат детето. А стимулирането с храна за успехи е едно от най-честите неща, които виждаме. Моля ви, хора, разберете – яденето е за да живеем, да оцелеем! Не е начин да бъдем наградени.

Друг сериозен проблем е, че когато родителите дават пари на детето много често не контролират нещата, които то ще си купи и колко пари ще изхарчи. Когато е малко най-често детето дава парите за храна, но когато порасне и вече е свикнало неспечелени пари безконтролно да харчи, тогава ще ги изпие, изпуши или обърне на райски газ, каза още проф. Йотова.

България е трета в света по висок ръст на затлъстяване при децата, сочат данните за миналата година. На първо място е Гърция.

Целия разговор с проф. Виолета Йотова чуйте в прикачения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Авторите на документалния филм "Чистота или смърт" и техните герои се срещат с варненската публика

Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..

публикувано на 13.12.24 в 06:45

Политолог: В рамките на тази седмица ще се реши дали ще има правителство

В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..

публикувано на 12.12.24 в 09:48

В света на фотоарта през погледа на Дмитрий Пузирев – красота и хармония между женското тяло и архитектурата

С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията.  Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..

публикувано на 12.12.24 в 07:05
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40