От днес улица във варненския квартал "Аспарухово" носи името на Георги Николов, млад мъж от Варна, който завинаги остава на 21 години, точно преди осем години - на 20 септември 2015 г., след като получава хеморагичен инсулт, а родителите му - Светлана и Николай Николови, и брат му Александър решават да дарят органите му и да дадат шанс за спасяването на четири човешки живота.
Георги, който преди инцидента е бил студент в Лондон, никога преди това не е имал сериозни здравословни проблеми. Нямало е как да се знае, че коварна мозъчна аневризма в главата му е на път да се спука и да сложи край на живота му. За аневризмите няма обяснима причина или симптоматика и в случая на Георги не е повече от лош шанс.
Как се взема решението да дариш органите на детето си? Светла Николова обяснява:
Малко след като органите на Георги са трансплантирани, брат му Александър, заедно с приятеля и съмишленика си Димитър Панайотов започват работа по мултимедиен документален разказ за донорството на органи в България - "Последният дар на човека", който цели да повдигне въпроса за проблемите с донорството.
Следвайки законовата разпоредба, че в България улиците се кръщават само на починали хора с особени заслуги за обществото, новаторската идея за улица на името на Георги Николов носи името "Анонимните герои". Преименуването на улица с име на донор е инициатива на граждани и създателите на „Последният дар на човека”, чиято реализация отнема почти 6 години. През това време Александър и Димитър провеждат повече от 100 срещи с лекари, пациенти и семейства на донори в повече от 15 населени места. Снимат в 8 болници, присъстват на три трансплантации и стават свидетели на една донорска ситуация.
Зад идеята за популяризиране на донорството застават и от една от големите маркетингови агенции у нас, чийто New Business директор – Самуил Петков посочва, че България е на последно място по трансплантации в Европейския съюз. Едва 13 са реализираните донорски ситуации у нас през 2022 г., а чакащите – близо 1000.
На днешният 20 септември - денят, в който смъртта на Георги позволява на 4-ма души да продължат да живеят, излиза и последната глава в мултимедийният разказ, който започва именно с историята на Георги Николов.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..