С поредица от събития ще бъде отбелязан Денят на освобождението на Балчик от румънска окупация. На 21 септември се навършват 83 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България.
Продължилата четвърт век румънска окупация свършва на 21 септември 1940 г. На този ден генерал-лейтенант Георги Попов влиза в Балчик - първият освободен от българските войски град в Южна Добруджа. Възвръщането му в пределите на България е по силата на Крайовската спогодба от 7 септември същата година. Възстановява се границата между България и Румъния до 1913 г.
Церемонията ще започне на централния площад сиздигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна части Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Началото е 10,00 часа. Ще бъдат поднесени венци и цветя пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, а след това ще бъде представена изложбата “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК”, създадена специално за21 септември от Исторически музей - Балчик
Празникът ще завърши с концерт на ансамбъл „Българе“ от 18,30 часа на централния площад „21 септември“.
От 17,00 часа същия ден по централната улица на Балчик ще премине дефиле на участниците в международния фолклорен фестивал „Море от ритми“, чието откриване ще предшества празничния концерт. Над 1000 души, пазители на българския дух и традиции, пристигат в Белия град, за да се изявят в няколко раздела – за автентичен и обработен фолклор, сценична раздумка, народно пеене, клубове за народни хора, международни. Фестивалът продължава до 24 септември, когато преди обеда ще се състои награждаване и галаконцерт, с локация центъра на Балчик.
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..