Варна, видяна през очите на децата. Варна, заснета и усетена от най-малките. Варна - различна и неподправена. Така изглежда морската столица, изобразена в тазгодишното издание на "Малка Варна".
20 талантливи варненски деца взеха участие в инициативата. Те снимаха в рамките на две седмици своя поглед към града, а кадрите запечатаха пътя към дома им, сградите, около които минават, докато стигнат до училище, дърветата по улиците, алеите, гледката през прозореца на детската стая...
Във фото работилниците децата използваха аналогови фотоапарати за еднократна употреба, с филмова лента. В момента снимките на малките фотографи са подредени в изложба на улица "Охрид" 11 до 8 октомври. Витрините са отрупани с фотосите и описанията към тях, вдъхновени и измислени от своите автори.
Децата, участвали в "Малка Варна", са между 9 и 15-годишни. В малък бележник те трябваше да напишат своите кратки бележки към снимките. Резултатът от тяхната работа е документиран и в пощенски картички, които всеки получава като спомен от дните, прекарани в снимане.
"Голям фен съм на пощенските картички още от тийнейджър - за мен това беше съвършеният момент да направя нещо такова. С всяко издание на "Малка Варна" има комплект картички със снимки от изложбата", каза Стела Веселинова, вдъхновител и автор на идеите. Тя е архитектурен дизайнер и фотограф с дългогодишен опит в организацията на творчески и образователни проекти за деца и възрастни.
"Малка Варна" започна през 2020 г., когато се върнах от Холандия, където живеех 25 години... За мен работата с деца е изключително интересна. Те също имат вътрешен свят, техният поглед е също много важен за нас, за да разберем света. Децата са също част от този свят. А резултатите са сами по себе си винаги уникални, защото всяко дете е различно", посочи Веселинова.
Три бяха творческите работилници, в които твориха децата през лятото. "В началото им разказвах интересни неща за фотографията, какво е това аналогова фотография, показах им и първото направено фотографско изображение", поясни Веселинова.
Според нея с децата трябва да се говори като с възрастни, по нормален начин. "Нещата не трябва да се сдъвкват. Децата са любознателни, разбират много сложни концепции и неща, за които ние си мислим, че не биха имали интерес", допълни тя.
Аналоговата фотография: В "Малка Варна" децата снимаха с аналогов фотоапарат за еднократна употреба. "Този фотоапарат не е сложен за работа. Снимането с него е много различно от това с дигиталния - трябва да помислиш, преди да направиш снимката. Трябва да спреш на пауза, преди да снимаш нещо. Не снимаш това забързаното, където има поток от информация и ти само приемаш и кликаш. Без да се замислиш. Моето мнение е, че фотографията не се подчинява на правила - ако се подчиняваш само на правилата, губиш от поглед това, което искаш да покажеш. То е като рисуването", каза още Веселинова.
Текстовете: Понякога самият текст е много по-интересен от снимката. Това прави интересна комбинацията - има много снимки, които сами по себе си не са интересни за гледане, но когато прочетеш текста, цялата картинка става жива, поясни Веселинова. Един от участниците - Пресиян, дори е написал есе - дълъг текст с неговия маршрут към дома. "Страшно интересно е написано! Като го четеш, вървиш по неговите стъпки. Бяха свързани нещата, които беше снимал - беше мъничко предизвикателство за мен, защото трябваше да отделя текстовете, за да ги свържа към снимките. Хареса ми много, че децата имат свободата и успяват да направят нещо оригинално, нещо неочаквано", сподели Веселинова.
Снимането на Варна възпитава в любов към града. "Аз самата снимам Варна - винаги съм снимала градовете, в които живея. За мен градът е един организъм, който е жив. Мисля, че във всекидневието има магия, която ние не виждаме, защото сме забързани. Тези неща изчезват, защото всичко тече и се променя. Фотографията ти дава възможност да го спреш, да го оставиш, да го има, да го запазиш", каза още Стела Веселинова.
Цялото интервю с нея чуйте в звуковия файл:
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..