1,7 млн. кубика средно е незаконният добив на дървесина у нас. Това води до 100 000 млн. лева загуби на горските стопани. Това каза Добромир Добринов, старши експерт по природозащитно законодателство и съавтор на последния анализ на природозащитната организация Световен фонд на дивата природа WWF по темата.
Анализът показва, че тенденцията за високото ниво на незаконен дърводобив е устойчива.
За мен основният проблем е неподчинението на закона. Неподчинението е на всяко едно ниво по веригата - първо от министъра на земеделието, който издава наредби, противоречащи на Закона за горите, каза той. В подкрепа на тезата си даде пример с приключило дело, което се е проточило две години. Върховният административен съд отменя 46 самостоятелни разпоредби на наредба, които са в разрез със закона и значителна част от тях водят до порочните практики, даде като пример Добринов.
Най-ниският праг от стълбицата на незаконната сеч е бракониерството, но добивът е в много малки количества и се извършва от предимно социално слаби хора, припомни Добринов.
Според анализа нерегламентираният дърводобив в България за периода 2018-2022 г. все още е между 1/4 и 1/3 от размера на официално добитата дървесина. Нещо повече, оказва се, че половината от привидно законния дърводобив е извършван при нарушения на законите за горите, околната среда, биологичното разнообразие и защитените територии. По оценки на специалисти нелегалната сеч генерира скрити приходи от над 100 милиона лева годишно.
Чуйте повече в интервюто на Валери Великов с Добромир Добринов:
При проверка на гумаджийници инспектори ще маркират с цветен спрей излезлите от употреба гуми, за да се търси отговорност за нерегламентирани сметища. От дирекция "Екология" ще използват практиката на район "Владислав Варненчик", каза директорът й Петко Попов. Той коментира, че вече се вижда ефектът от създаването на интерактивната карта, на която..
Страната ни няма необходимата готовност за бедствие от мащаба на това в Испания. Това каза проф. Емил Гачев от Института за изследване на климата. Той посочи, че държавата има разписани планове за управление на риска от наводнения, но въпросът е доколко тези нормативни документи, които са налице отдаван, се изпълняват. Може да останем с извода, че не..
Заповедта за премахването на 67 броя иглолистни дървета във връзка с изграждане на жилищна сграда в близост до Паметника на българо-съветската дружба е подписана в последните дни от управлението на предходното ръководство на Община Варна. Документът е разписан на 10.11.2023 г. от временно изпълняващия длъжността кмет тогава Пейчо Пейчев. Това става след..
Община Варна ще възложи да бъде извършен ремонт на фасадата на административната сграда на варненския район „Аспарухово" на ул. „Народни будители“ № 2. Общата планирана стойност на строителните дейности е до 130 000 лева без ДДС. Необходимостта от възстановяване на сградата е вследствие на щетите, предизвикани от природното бедствие на 19 ноември..
Няма доказан грип във Варна, но случаите на ковид се увеличават. Това каза д-р Анка Баева, началник на отдел "Противоепидемичен контрол" към Регионалната здравна инспекция - Варна. Морската столица е далеч от грипна обстановка, в момента се разпространяват парагрипни вируси и аденовируси, които засягат дихателните пътища, обясни експертът. Най-често..
7 от общо 8 политическите координатори от комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите, съобщава БНР. Против е била само Левицата, не е имало представител на "Европа на суверенните нации", съобщи..
В следващите шест месеца наемането на персонал в основни сектори значително ще се свие. Повече от половината от работодателите в страната няма да наемат нови служители през следващите шест месеца според седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ). Тридесет и два процента от анкетираните 1197..