Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога да потърсим помощ от логопед?

Нина Йорданова
Снимка: Сияна Спиридонова

Все повече деца у нас имат говорни нарушения. Необходимост от логопед вече има дори и при децата, които се развиват в норма. Малчуганите с подобен тип нарушения могат да имат затруднения още от ранна възраст, съответно да се демотивират и да изпитват трудност при социализация с връстниците им. Тези проблеми могат да бъдат коригирани чрез професионалната намеса на специалисти, където идва и роляката на логопеда. 

Кога е необходимо да се потърси помощ от логопед и кога детето трябва да проговори? Отговорите на тези и още въпроси потърсихме от Нина Йорданова – логопед с над 35-годишен опит в сферата:

Помощ от логопед може да се потърси във всеки един момент, когато нещо притеснява родителите. Това може да е и за дете на 3-месечна възраст, колкото и странно да звучи. Когато бебето и майката не могат да си комуникират, логопеди могат да им дадат насоки какво да направят, за да подпомогнат развитието на говора и да предотвратят неговото закъснение. Това обясни в интервю за Радио Варна логопедът Нина Йорданова.

Според логопедичните параметри в България, около първия - втория месец трябва да се появят гласните звуци, наричано от родителите "гукане". След това се появяват гърлените звукове - К, Г, Х. Около шестия месец се появява т.нар. лепет. "Ба-ба-ба", "па-па-па", редубликацията на срички, които много приличат на думи. 

Първите думи на дечицата се появяват между десетия и дванайсетия месец. Тогава, когато детето може да каже "ба-ба", "ма-ма", "та-та". 

"На 1 година детето трябва да може да изговаря 20 думи, близки до заобикалящия го свят, както и да разпознава 40 думи. На 1.5 години трябва да може да прави фрази, а на 2 години трябва да прави изречения от 3 думи, да се опитва да разказва свой собствен преживян опит.", уточни специалистът.

По думите й използването на смарт устройства като телефони, таблети от малки деца е изключително вредно, не само заради говорното развитие, но и заради редицата негативни последици, които води след себе си.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развивам естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям,  което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03