Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Цветелина Тотомирова: Замърсяването на въздуха оказва въздействие върху целия ни организъм

| обновено на 04.10.23 в 21:26
4
доц. д-р Цветелина Тотомирова - ендокринолог, ВМА - София
Снимка: Сияна Спиридонова

Над 40 лекари от цялата страна участват в Лекарската мрежа "Въздух за здраве". Специалистите са от различни области на медицината и съвместно работят за подобряването на качеството на въздуха в страната. Чрез включването в дебата за чист въздух, лекарите целят подобряване на общественото здраве, изграждането на устойчива икономика и подобряване на качеството на живот на хората. Този следобед в Ректората на Медицинския университет във Варна ще се проведе среща със студенти, на която студенти по медицина ще се обединят в Студентската мрежа "Въздух за здраве" - естествено продължение на дейността на лекарската мрежа. Сред лекторите на срещата е доц. д-р Цветелина Тотомирова от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във Военномедицинска академия, София, член на лекарска мрежа "Въздух за здраве". Повече за идеята на мрежата и за последиците за здравето ни от мръсния въздух, чуйте от разговора с доц. Тотомирова:

Проучванията във връзка с вредата върху човешкия организъм предполагат, че замърсителите на въздуха могат да действат като ендокринни разрушители. Доц. Тотомирова, има ли пряка връзка между ендокринните заболявания и лошото качество на въздуха?

За съжаление се потвърждават тези данни. Когато говорим за мръсния въздух някак си интуитивно го асоциираме с белодробни заболявания, със сърдечносъдови промени. Това е нещото, което е по-широко познато на обществото. Истината е, че тези вредни въздействия се оказват върху целия организъм. Първо променят имунологичната система, променят всеки един орган в нашето тяло. За съжаление се натрупват много данни, че се засилват ендокринните прояви като при захарния диабет отчетливо това е един от факторите, които има значение за увеличаване на честотата. Също така въздействие се отчита и по отношение на репродуктивната функция на организма, промени в сперматогенезата при мъжете, по отношение на зачеването при жените - неща, които някак си досега не сме ги асоциирали с прякото въздействие на замърсяването. Все повече данни, реални клинични и статистически, потвърждават това.

Кои симптоми са преобладаващи при Вашите пациенти и са последица от лошото качество на атмосферата?

Като цяло симптомите не са пряк резултат от въздействието на замърсяването. Симптомите са както при други причини - захарен диабет, развитие на инсулинова резистентност, покачване на телесното тегло - неща, които възникват като резултат. Проблемът е, че за съжаление замърсяването се намесва в един твърде ранен етап от развитието на тези патологични промени и в крайна сметка дългосрочно води до тези изменения. Така че самите симптоми не са алармиращи, проблемът е преди това, че се нарушават патогенетичните механизми, които в крайна сметка ще доведат до прояви.

Доколко замърсеният въздух въздейства на естествения хормонален баланс в човека?

Определено има въздействие, не само по отношение на това, което изброих с инсулинова резистентност, развитие на диабет, с промените на фертилитета. Истината е, че замърсяването подлага имунната система на организма на едно постоянно дразнене, на постоянна борба. Неща, които в крайна сметка реагират на адаптацията на организма към стреса. В крайна сметка ние нашето тяло го подлагаме по този начин на едно непрекъснато дразнещо въздействие на патологичен механизъм, който в крайна сметка води до това, че непрекъснато да се борим с нещо си, а това като адаптационна система - ендокринната система и хормоналните нарушения винаги реагират. Всяко едно нещо, което допълнително натоварва тялото, води до промени и реално тези заболявания са израз на това.

Доц. Тотомирова, в началото на есенно-зимния сезон и застудяването сме - така наречения „мръсен сезон“, заради замърсяването на въздуха. Какви са Вашите препоръки за по-добро здраве?

Това, което винаги препоръчваме е повече време на открито. Естествено това е нож с две остриета, защото чистотата на въздуха винаги трябва да бъде преоценяна, но истината е, че човек, когато прекарва повече време на открито сред зеленина си осигурява това да прочисти своето тяло първо откъм негативните въздействия на вредните прахови частици, на вредните замърсители от въздуха, второ осигурява една по-голяма емоционална стабилност и удовлетвореност. Така че това са две неща, които балансират в нашето тяло. Препоръчвам и повече движение и физическа активност, без излишно натоварване. Няма нужда да бъдем спортисти, но е хубаво да се натоварваме физически, защото това осигурява на нашето тяло един баланс.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна отново на финал на Световната купа по приготвяне на паеля във Валенсия

Варненецът Калоян Колев отива на финал на международна надпревара по приготвяне на паеля във Валенсия през септември. Този негов успех поставя Варна в топ 12 по приготвяне на паеля в света. Квалификацията се проведе в Бургас в два кръга, а шеф Колев побеждава в последния кръг с паеля със 100% български продукти - заек, токачка, черен трюфел и черен чесън...

публикувано на 02.07.25 в 08:00

Рибар: Все по-малко млади хора искат да се занимават с тази професия

В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за..

публикувано на 01.07.25 в 08:20

Спасители на плажа - говори Веселин Георгиев

Макар и в разгара на летния сезон, спасителите по родното Черноморие продължават да се борят не само с капризите на времето и морето, но и с човешката безотговорност. Срещаме се с Веселин Георгиев – спасител с дългогодишен опит, който в момента работи на плаж Кабакум във Варна. Сезонът започна. Има ли вече проблеми с туристите и..

публикувано на 30.06.25 в 08:30

„Сказание за Карина и Габриел“

В „Сказание за Карина и Габриел“ необятната фантазия на писателя Марин Трошанов и чудесните илюстрации на легендарния художник Петър Станимиров повеждат читателя на пътешествие към свят, населен с китни селца, шумни градове, тайни подземни лаборатории и портали към скрити светове. Орди плъхове изскачат отвсякъде, зловещи котки се спотайват в сенките,..

публикувано на 30.06.25 в 07:40

Варненският областен управител: Не е проблем, предложените за продажба държавни имоти в морската столица да бъдат поискани от общината

Областният управител проф. Андрияна Андреева е предложила на кмета на Варна да поиска сградата на патентното ведомство в Гръцката махала. За това тя е написала официално писмо до Благомир Коцев, в което предлага след решение на Общински съвет - Варна той да поиска сградата за стопанисване. То се предоставя, когато се комплектова цялата преписка,..

публикувано на 28.06.25 в 15:30
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Общинските съветници са склонни да не получат възнагражденията си, само за да се забави гласуването на бюджета за Варна

Повече от два месеца след като кметската администрация внесе проектобюджета на Варна в Oбщински съвет, той не е гласуван. Няма и насрочена сесия, на която това да се случи. Това заяви кметът на морската столица Благомир Коцев в отговор на въпрос, кой е виновен да се стигне до тази ситуация. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той заяви,..

публикувано на 28.06.25 в 13:58

Бавария - интернационална, но умее да пази традициите си

Бавария и въобще Германия е красива през всеки сезон от годината, но сякаш пролетта е най-подходящият период за посещение. Някои пътуват до тази провинция заради историческите замъци, други - заради най-големия панаир в света - Октоберфест или пък коледните празници, а все по-популярни са винените турове и разходките сред природата. Това научаваме..

публикувано на 27.06.25 в 07:00