Над 40 лекари от цялата страна участват в Лекарската мрежа "Въздух за здраве". Специалистите са от различни области на медицината и съвместно работят за подобряването на качеството на въздуха в страната. Чрез включването в дебата за чист въздух, лекарите целят подобряване на общественото здраве, изграждането на устойчива икономика и подобряване на качеството на живот на хората. Този следобед в Ректората на Медицинския университет във Варна ще се проведе среща със студенти, на която студенти по медицина ще се обединят в Студентската мрежа "Въздух за здраве" - естествено продължение на дейността на лекарската мрежа. Сред лекторите на срещата е доц. д-р Цветелина Тотомирова от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във Военномедицинска академия, София, член на лекарска мрежа "Въздух за здраве". Повече за идеята на мрежата и за последиците за здравето ни от мръсния въздух, чуйте от разговора с доц. Тотомирова:
Проучванията във връзка с вредата върху човешкия организъм предполагат, че замърсителите на въздуха могат да действат като ендокринни разрушители. Доц. Тотомирова, има ли пряка връзка между ендокринните заболявания и лошото качество на въздуха?
За съжаление се потвърждават тези данни. Когато говорим за мръсния въздух някак си интуитивно го асоциираме с белодробни заболявания, със сърдечносъдови промени. Това е нещото, което е по-широко познато на обществото. Истината е, че тези вредни въздействия се оказват върху целия организъм. Първо променят имунологичната система, променят всеки един орган в нашето тяло. За съжаление се натрупват много данни, че се засилват ендокринните прояви като при захарния диабет отчетливо това е един от факторите, които има значение за увеличаване на честотата. Също така въздействие се отчита и по отношение на репродуктивната функция на организма, промени в сперматогенезата при мъжете, по отношение на зачеването при жените - неща, които някак си досега не сме ги асоциирали с прякото въздействие на замърсяването. Все повече данни, реални клинични и статистически, потвърждават това.
Кои симптоми са преобладаващи при Вашите пациенти и са последица от лошото качество на атмосферата?
Като цяло симптомите не са пряк резултат от въздействието на замърсяването. Симптомите са както при други причини - захарен диабет, развитие на инсулинова резистентност, покачване на телесното тегло - неща, които възникват като резултат. Проблемът е, че за съжаление замърсяването се намесва в един твърде ранен етап от развитието на тези патологични промени и в крайна сметка дългосрочно води до тези изменения. Така че самите симптоми не са алармиращи, проблемът е преди това, че се нарушават патогенетичните механизми, които в крайна сметка ще доведат до прояви.
Доколко замърсеният въздух въздейства на естествения хормонален баланс в човека?
Определено има въздействие, не само по отношение на това, което изброих с инсулинова резистентност, развитие на диабет, с промените на фертилитета. Истината е, че замърсяването подлага имунната система на организма на едно постоянно дразнене, на постоянна борба. Неща, които в крайна сметка реагират на адаптацията на организма към стреса. В крайна сметка ние нашето тяло го подлагаме по този начин на едно непрекъснато дразнещо въздействие на патологичен механизъм, който в крайна сметка води до това, че непрекъснато да се борим с нещо си, а това като адаптационна система - ендокринната система и хормоналните нарушения винаги реагират. Всяко едно нещо, което допълнително натоварва тялото, води до промени и реално тези заболявания са израз на това.
Доц. Тотомирова, в началото на есенно-зимния сезон и застудяването сме - така наречения „мръсен сезон“, заради замърсяването на въздуха. Какви са Вашите препоръки за по-добро здраве?
Това, което винаги препоръчваме е повече време на открито. Естествено това е нож с две остриета, защото чистотата на въздуха винаги трябва да бъде преоценяна, но истината е, че човек, когато прекарва повече време на открито сред зеленина си осигурява това да прочисти своето тяло първо откъм негативните въздействия на вредните прахови частици, на вредните замърсители от въздуха, второ осигурява една по-голяма емоционална стабилност и удовлетвореност. Така че това са две неща, които балансират в нашето тяло. Препоръчвам и повече движение и физическа активност, без излишно натоварване. Няма нужда да бъдем спортисти, но е хубаво да се натоварваме физически, защото това осигурява на нашето тяло един баланс.
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...