Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промени в морето, военни учения и ограничения - рибарите търсят помощ от държавата

| обновено на 05.10.23 в 10:43
Снимка: архив

За спешна финансова помощ от държавата призовават от рибарския сектор. От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ са изпратили писмо още в началото на септември до премиера, министрите на земеделието, на екологията и на отбраната. В него те посочват, че браншът е засегнат както от военните учения в Черно море, така и от увеличаването на защитените зони по „Натура“ 2000.

Рибарите са изправени пред много трудности и те не са продиктувани само от напрежението в Черно море и войната в Украйна. Йордан Господинов, председател на асоциация БГ ФИШ уточнява, че сектора получава помощ от Европейския фонд за рибарство заради военните действия. Но проблемите се трупат. Уловът на трицона и рапан е паднал наполовина. Като цяло количеството на рибата в последните години намалява и причината не е свръхуловът, казва Господинов:

"Последните две години ситуацията в морето и допълнителното налагане на зони, на ограничение, на нови видове, които изяждат хайвера. Това нещо промени ситуацията и мисля, че е редно, то е и съвсем резонно, съвсем човешко, съвсем етично да поискаме държавна помощ."

А какво се е променило? Планктонът в морето. От няколко години Черно море цъфти по различен начин. Бледосиният му цвят се дължи на естествения процес на замърсяване на водите или еутрофикация. Сладките водни басейни носят азотни торове от почвите в морето и то променя своето ph. В момента в Черно море има нов вид медуза, която се храни с хайвера на рибата, посочва Йордан Господинов:

"Промениха се миграционните пътища, ето чернокопа още не е дошъл през Босфора, няма чернокоп. Съвсем скоро се появи сафрид, хамсията я няма, явно нещо става в морето и то не се дължи само на това, че някой вдига шум. Имаме едни форсмажорни обстоятелства, които водят до загуба на икономика, социалния мир сред тия хора, почва да се появява напрежение. Директно ми казват – рибарите са гладни," казва Господинов.

Проблем са и военните учения в Черно море през лятото. Заради шума от тях изчезва част от рибата. Господинов посочва и че по "Натура" 2000 постоянно се увеличават защитените зони:

"Всяка една зона по "Натура" 2000 е свързана с определени ограничителни действия, в които трябва да се пазят определени видове – риби, растения или някакви други водни организми. Това е съпроводено с подготовка на едни планове, в които обикновено се записва - забранено е дънното тралиране и драгиране. Да, но 50% от рибите в Черно море и видовете са дънни обитатели – различните видове миди, рапани, калкана е дънен обитател, барбуна е дънна риба. Изобщо има пропуск в законодателството, който не ни решава проблема, защото пък той разрешава на тези, които изготвят плановете, просто да забранят, едва ли не, всякакъв вид дейност," обяснява Йордан Господинов.

Очаква се да бъдат обособени и нови зони за изграждането на ветропаркове в морето, с което също ще се намали обхватът на дейността на рибарите. От Асоциацията на производителите на рибни продукти засега имат отговор само от земеделското министерство. Не очакват да получат средства до края на годината, а и не са посочили конкретни параметри за паричната подкрепа. Но са категорични, че трябва да се обсъдят проблемите на рибарите преди положението да стане още по-сериозно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гласуваха парите за по-високи заплати в "Градски транспорт"-Варна

Комисията "Финанси и бюджет" към Общински съвет-Варна /ОбС/гласува допълнителни средства за „Градски транспорт“ в размер на 1 милион 356 хиляди лева. С тях ще бъдат увеличени основните трудови възнаграждения на работниците и служителите в общинския превозвач с 200 лева от 1 юли.  Предстои да се проучи възможността да бъдат купени четири малки..

публикувано на 03.07.25 в 15:50

Пренасочиха делото по жалба на кмета срещу решение на ОбС-Варна за промени в Наредбата за преместваемите обекти

Пренасочиха делото по жалба на кмета на Община Варна срещу решение на Общинския съвет за промени в Наредбата за условията и реда за поставяне на преместваеми обекти, съобщават от Административен съд - Варна. Съдът отложи разглеждането на делото в открито съдебно заседание за 25 септември 2025 г. в 10:45 ч. Това се налага тъй като делото е изпратено..

публикувано на 03.07.25 в 15:26
Снимката е илюстративна

Нов разливочен пункт на общинската детска кухня отварят в местността Ален мак

Нов разливочен пункт на „Комплекс за детско хранене“ ще бъде отворен в местността Ален мак. Две и половина щатни бройки на предприятието ще бъдат трансформирани, но без съкращения. Тази нова структура на общинското предприятие одобриха днес съветниците от Временната комисия към Общински съвет-Варна „Структури и общинска администрация“.  Кухнята..

публикувано на 03.07.25 в 15:03

Със спукано тъпанче е ударената шофьорка на автобус във Варна, ще съди нападателя си

Шофьорката на автобус във Варна, която стана жертва на непредизвикана агресия, е със спукано тъпанче.   Кристина Маринова - шофьор в Градски транспорт ЕАД-Варна, беше нападната от агресивен пътник, който и е ударил шамар, докато е превозвала пътници по линия 148 във вторник. Пътник удари жена-шофьор от градския транспорт във Варна Жената има..

публикувано на 03.07.25 в 15:00

Марио Рангелов напуска парламентарната група на Алианса за права и свободи

Четвърти депутат напуска групата на Алианса за права и свободи. Марио Рангелов вече е независим депутат и освобождава места в две постоянни комисии и една временна, съобщава БНР. Рангелов се присъединява към тримата си колеги, които вече напуснаха формацията, приближена до Ахмед Доган - бившият им лидер Джевдет Чакъров, Ваня Василева, която си тръгна..

публикувано на 03.07.25 в 14:04

Гласуват в петък вота на недоверие

Приключиха разискванията в пленарна зала по внесения от "Възраждане" трети вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков. Гласуването ще е в петък от 13.10 часа.  До броени дни ще финализираме процеса по приемане на България в Еврозоната от 1 януари 2026 г., заяви от парламентарната трибуна финансовият министър Теменужка Петкова. Тя беше..

публикувано на 03.07.25 в 13:51

Нов вот на недоверие внесоха от "Величие" на тема екология

От "Величие" съобщиха, че са внесли в деловодството на Народното събрание нов вот на недоверие. Той е за "несправяне с екологичната катастрофа на България". Това обяви лидерът на парламентарната група Ивелин Михайлов, цитиран от БНР.  Под искането за четвъртия поред вот на недоверие са се подписали от  "Възраждане" и МЕЧ. Лидерът на "Величие" Ивелин..

публикувано на 03.07.25 в 12:29