Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промени в морето, военни учения и ограничения - рибарите търсят помощ от държавата

| обновено на 05.10.23 в 10:43
Снимка: архив

За спешна финансова помощ от държавата призовават от рибарския сектор. От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ са изпратили писмо още в началото на септември до премиера, министрите на земеделието, на екологията и на отбраната. В него те посочват, че браншът е засегнат както от военните учения в Черно море, така и от увеличаването на защитените зони по „Натура“ 2000.

Рибарите са изправени пред много трудности и те не са продиктувани само от напрежението в Черно море и войната в Украйна. Йордан Господинов, председател на асоциация БГ ФИШ уточнява, че сектора получава помощ от Европейския фонд за рибарство заради военните действия. Но проблемите се трупат. Уловът на трицона и рапан е паднал наполовина. Като цяло количеството на рибата в последните години намалява и причината не е свръхуловът, казва Господинов:

"Последните две години ситуацията в морето и допълнителното налагане на зони, на ограничение, на нови видове, които изяждат хайвера. Това нещо промени ситуацията и мисля, че е редно, то е и съвсем резонно, съвсем човешко, съвсем етично да поискаме държавна помощ."

А какво се е променило? Планктонът в морето. От няколко години Черно море цъфти по различен начин. Бледосиният му цвят се дължи на естествения процес на замърсяване на водите или еутрофикация. Сладките водни басейни носят азотни торове от почвите в морето и то променя своето ph. В момента в Черно море има нов вид медуза, която се храни с хайвера на рибата, посочва Йордан Господинов:

"Промениха се миграционните пътища, ето чернокопа още не е дошъл през Босфора, няма чернокоп. Съвсем скоро се появи сафрид, хамсията я няма, явно нещо става в морето и то не се дължи само на това, че някой вдига шум. Имаме едни форсмажорни обстоятелства, които водят до загуба на икономика, социалния мир сред тия хора, почва да се появява напрежение. Директно ми казват – рибарите са гладни," казва Господинов.

Проблем са и военните учения в Черно море през лятото. Заради шума от тях изчезва част от рибата. Господинов посочва и че по "Натура" 2000 постоянно се увеличават защитените зони:

"Всяка една зона по "Натура" 2000 е свързана с определени ограничителни действия, в които трябва да се пазят определени видове – риби, растения или някакви други водни организми. Това е съпроводено с подготовка на едни планове, в които обикновено се записва - забранено е дънното тралиране и драгиране. Да, но 50% от рибите в Черно море и видовете са дънни обитатели – различните видове миди, рапани, калкана е дънен обитател, барбуна е дънна риба. Изобщо има пропуск в законодателството, който не ни решава проблема, защото пък той разрешава на тези, които изготвят плановете, просто да забранят, едва ли не, всякакъв вид дейност," обяснява Йордан Господинов.

Очаква се да бъдат обособени и нови зони за изграждането на ветропаркове в морето, с което също ще се намали обхватът на дейността на рибарите. От Асоциацията на производителите на рибни продукти засега имат отговор само от земеделското министерство. Не очакват да получат средства до края на годината, а и не са посочили конкретни параметри за паричната подкрепа. Но са категорични, че трябва да се обсъдят проблемите на рибарите преди положението да стане още по-сериозно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна посреща Коледа с нова украса в центъра, запалват светлините на 6 декември

Изцяло нова, енергоспестяваща празнична украса ще освети центъра на Варна за предстоящите коледни и новогодишни празници, съобщават от общинския пресцентър. От няколко дни се извършва монтажът на новите елементи, които ще красят дърветата, стълбовете за улично осветление, както и пешеходните зони. Пространството между Градската градинка до Театъра и..

публикувано на 25.11.24 в 12:30

Бойко Борисов: Ако аз съм премиер, през март можем да успеем за еврозоната

Ако аз съм министър-председател, март месец можем да успеем за еврозоната. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг в централата на партията, цитиран от БНР.  "На 12 декември ни е прозорецът, в който можем да влезем с 3% дефицит и ако съм аз премиер, можем за март 2025 г. да говорим за еврозоната да ни приемат", каза той. Борисов посочи,..

публикувано на 25.11.24 в 12:17
 главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор

За седмица: 3 824 шофьори са глобени за превишена скорост във Варна и областта

46 са катастрофите, предизвикани за седмица във Варна и областта, за периода от 18 до 24 ноември. Нито едно от пътнотранспортните произшествия не е тежко, 13 души са леко пострадали, при 33 инцидента щетите са материални, отчетоха на редовния си брифинг от Областната дирекция на МВР във Варна.  2 268 са актовете, съставени в отчетения период. За шофиране..

публикувано на 25.11.24 в 11:53

10 години затвор заради смъртоносна катастрофа, водачът - с 216 км/ч, без книжка и пиян

Варненският апелативен съд увеличи от 7 на 10 години наказанието „лишаване от свобода“ на мъж, умишлено причинил смъртта на водач на друг автомобил при пътно-транспортно произшествие. Инцидентът е станал на 1 март 2023 г. Изменението на присъдата на Окръжния съд в Търговище се наложи след констатация на втората инстанция, че нарушението на Закона за..

публикувано на 25.11.24 в 11:30
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Президентският вот в Румъния: Балотаж между Калин Джорджеску и Елена Ласкони

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде Агенция Франс Прес, цитирана от БНР.   Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат..

публикувано на 25.11.24 в 11:01

Двама седнаха зад волана под въздействието на метамфетамин, кокаин и амфетамин

Екипи на Първо районно управление на полицията във Варна и колегите им от Аксаково, след извършена проверка на два леки автомобила в събота, 23 ноември, са задържали двама под въздействието на наркотични вещества. Това са 31-годишна водачка от Игнатиево и 33-годишен шофьор от Нидерландия.  При контрола с техническо средство става ясно, че двамата са..

публикувано на 25.11.24 в 10:32

100 хиляди лева и златни бижута откраднаха от къща в Белослав

Криминалисти на Четвърто Районно управление на полицията са задържали двама - мъж и жена, за срок до денонощие. 20 и 45-годишните нарушители, известни на органите на МВР, се озовали в полицейския арест, след като служителите на реда ги задържали след извършена от тях домова кражба.  Извършителите проникнали с взлом през прозореца в къща в Белослав...

публикувано на 25.11.24 в 10:20