55 костенурки имат нужда от помощ. Те са настанени в единствения спасителен център за костенурки в България, който от години работи в несебърското село Баня. Предстои обаче зима. Влечугите все още не могат сами да се грижат за себе си. Необходима им е храна и топлина, споделя Ива Лаловска, която се грижи за тях в момента.
Тези 55 костенурки в продължение на години са гледани в апартамент във Враца. Проблемът е, че от липсата на достатъчно светлина заболяват.
Една костенурка, за да формира правилно черупката си, се нужда е от ултrавиолетови лъчи за усвояване на витамин Д, който помага за усвояването и на калций, обясни Лаловска. Тези костенурки са нямали този късмет да получат всички необходими вещества, живели са на тъмно и влажно, поради което развиват рахит. Сега се затрудняват да копаят дупки, каза още тя.
Така те се нуждаят от изкуствена ултравиолетова светлина, калциеви добавки и топлина. И защото няма как да се заровят, няма да спят зимен сън, продължава Ива Лаловска, която в момента ръководи спасителният център в село Баня.
Сега предстои да бъдат върнати в лечебницата, а следващата пролет отново ще ги пуснем навън, каза още Лаловска. Надеждите й са да се възстановят до няколко години, за да могат да бъдат върнати в природата.
Тези костенурки са типични за България. Те са от вида шипоопашата костенурка.
За съжаление в резултат от заболяването черупката е деформирана и видът трудно може да се разпознае.
За отглеждането им са необходими средства, за плащане на тока през зимата, както и за храната. На три дни тези 55 костенурки изяждат 60 марули, имат нужда и от калциеви добавки.
Спасителният център в Баня, обаче, е изправен пред проблема да спре работата си, осветлява ситуацията Ива Лаловска.
След смъртта на управителя на фондацията, който е партньор на Лаловска в живота и в каузата за спасяване на костенурки, фондацията остава без управление, тъй като те нямат брак, а клауза в устава определя като наследници децата му. Решението е обжалвано и е върнато за ново разглеждане. Ива Лаловска чака съдът да се произнесе отново.
Ако решението на съда е отново отрицателно, спасителният център е заплашен от закриване. Ива Лаловска е категорична, че веднага ще започне регистрация на нова организация. Но и за това трябва време. А предстои зима и животът на над 200 костенурки, които не могат да се грижат сами за себе си, е застрашен.
Чуйте повече в репортажа на Мартин Николов:
Близо 4000 лева е събрала от началото на април досега четвъртокласничката в Основно училище „Христо Ботев“ в квартал „Аспарухово“ Десислава Костадинова за приятелката си - петгодишната Димана, която се нуждае от изследване в Турция. Димана е имала злокачествен тумор на дланта на ръката преди пет години, излекувана е, но при последното..
Акция по кръводаряване се провежда днес от 9.30 до 14 часа в зала 119 на Община Провадия. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева. Инициативата е част от мащабната кампания в партньорство между Районния център по трансфузионна хематология - Варна, Сдружение "Аз вярвам и помагам", Областна администрация и всички общини в..
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..
Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..
Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май. От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..