Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

55 костенурки от единствения спасителен център у нас имат нужда от помощ

| обновено на 16.10.23 в 16:46

55 костенурки имат нужда от помощ. Те са настанени в единствения спасителен център за костенурки в България, който от години работи в несебърското село Баня. Предстои обаче зима. Влечугите все още не могат сами да се грижат за себе си. Необходима им е храна и топлина, споделя Ива Лаловска, която се грижи за тях в момента.

Тези 55 костенурки в продължение на години са гледани в апартамент във Враца. Проблемът е, че от липсата на достатъчно светлина заболяват.

Една костенурка, за да формира правилно черупката си, се нужда е от ултrавиолетови лъчи за усвояване на витамин Д, който помага за усвояването и на калций, обясни Лаловска. Тези костенурки са нямали този късмет да получат всички необходими вещества, живели са на тъмно и влажно, поради което развиват рахит. Сега се затрудняват да копаят дупки, каза още тя.

Така те се нуждаят от изкуствена ултравиолетова светлина, калциеви добавки и топлина. И защото няма как да се заровят, няма да спят зимен сън, продължава Ива Лаловска, която в момента ръководи спасителният център в село Баня.

Сега предстои да бъдат върнати в лечебницата, а следващата пролет отново ще ги пуснем навън, каза още Лаловска. Надеждите й са да се възстановят до няколко години, за да могат да бъдат върнати в природата.

Тези костенурки са типични за България. Те са от вида шипоопашата костенурка.

За съжаление в резултат от заболяването черупката е деформирана и видът трудно може да се разпознае.

За отглеждането им са необходими средства, за плащане на тока през зимата, както и за храната. На три дни тези 55 костенурки изяждат 60 марули, имат нужда и от калциеви добавки.

 Спасителният център в Баня, обаче, е изправен пред проблема да спре работата си, осветлява ситуацията Ива Лаловска.

След смъртта на управителя на фондацията, който е партньор на Лаловска в живота и в каузата за спасяване на костенурки, фондацията остава без управление, тъй като те нямат брак, а клауза в устава определя като наследници децата му. Решението е обжалвано и е върнато за ново разглеждане. Ива Лаловска чака съдът да се произнесе отново.

Ако решението на съда е отново отрицателно, спасителният център е заплашен от закриване. Ива Лаловска е категорична, че веднага ще започне регистрация на нова организация. Но и за това трябва време. А предстои зима и животът на над 200 костенурки, които не могат да се грижат сами за себе си, е застрашен. 

Чуйте повече в репортажа на Мартин Николов:


По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна ще отбележи с общоградско честване 187 години от рождението на Васил Левски

С общоградско честване във Варна ще бъдат отбелязани 187 години от рождението на Васил Левски.  Церемонията по полагане на венци и цветя, съпроводена с военен ритуал, ще се проведе на 18 юли от 9 часа на паметника на Апостола в Алеята на Възраждането в Морската градина, съобщиха организаторите от Община Варна.  Съорганизатори на събитието са..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Православната църква чества паметта на света мъченица Юлия

На 16 юли Православната църква чества паметта на света мъченица Юлия.  Св. Юлия била родом от Картаген. Произхождала от бележит род. Родителите ѝ били християни и ѝ дали християнско възпитание. Когато персийците покорили Картаген, те отвлекли много народ. И малката Юлия била между пленниците. Купил я някой търговец езичник в Сирия. Много настоявал..

публикувано на 16.07.24 в 08:29

Отец Генадий и неговата "Малка България" в украинския Арциз

"Малка България" - така настоятелят на храма „Пресвета Богородица“ в украинския град Арциз – отец Генадий Мартинов, определя градежа на храмовия комплекс, зад който стои.  Около половината от населението на Арциз и Арцизски район са украински българи.  Идеята за храма е от около 15 години, понастоящем градежът, който включва освен храмов..

публикувано на 16.07.24 в 08:05

Варна е домакин на най-голямото състезание с дронове у нас

Събота и неделя Варна е домакин на най-голямото състезание за дронове у нас – DRON CUP VARNA FAI 2024. Събитието ще се проведе на 20 и 21 юли, в близост до квартал Аспарухово, в зоната до игрищата на местния парк. Състезанието се провежда с подкрепата на Община Варна. В надпреварата ще се включат над 75 пилоти на дронове от целия свят. Сред заявилите..

публикувано на 15.07.24 в 18:27
Снимката е илюстративна

Лесна работа: На връщане с влака

Преди седмица в рубриката „Лесна работа“ ви разказах колко вълнуващо и изпълнено с неочаквани обрати може да бъде едно пътуване с влак: от стреса, че до последната минута не си сигурен дали изобщо ще тръгнеш до удоволствието на цената на един билет да получиш бонус – пътуването да се удължи с пет часа и четирсет минути. Последното може да се..

публикувано на 15.07.24 в 14:30

Варненци търсят спешна медицинска помощ заради високите температури

През почивните дни (13 и 14 юли) екипите на Центъра за спешна медицинска помощ във Варна са приели общо 403 пациенти от областта. Част от обадилите се на медиците са приети с ниско кръвно налягане и неразположение. Причина за сигналите са екстремно високите температури в града и областта, посочват от ЦСМП-Варна . 29 от 56-имата потърсили..

публикувано на 15.07.24 в 12:30

Графити и вдъхновение от Удсток в 7-ото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За поредна година Варна ще е домакин на виненото изложение WINEkend. Повече от 35 млади винарни ще представят продукцията си на 19 и 20 юли в Английския двор на Археологическия музей. Тазгодишното - седмо, издание е вдъхновено от фестивала Удсток, каза за Радио Варна единият от организаторите Владислав Ванков. Освен дегустация на вина, ще има..

публикувано на 15.07.24 в 09:00