Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологът Александър Минчев представи книгата си "Одесос през Късната античност"

Книгата на Александър Минчев "Одесос през Късната античност IV - VII в." беше представена в двора на Археологическия музей във Варна. Това е третата поредица, написана от археолога, за старото селище. 

Изданието е резултат от над 50-годишната дейност на автора като археолог във Варна и Варненска област, а така също и на неговите предшественици от края на 19. и 20. в., и на съвременните му колеги. Тя е разделена условно на две части, които са тясно свързани. В първата: „Одесос под знака на Късната империя и в светлината на кръста“ са проследени накратко историческите събития от управлението на император Диоклециан (в началото на 4. в.) до Ираклий (първите десетилетия на 7. в.). Тогава този император е принуден да изостави обезлюдените вече земи между р. Дунав и Стара планина, изтегля границата на империята по билото на планината и животът тук престава до идването на славяните и прабългарите. Разгледани са политическите, административни, религиозни и военни действията на всички владетели през този период, като особено внимание е обърнато на Балканите. В тези рамки е изтъкнато мястото на Одесос в тези събития, въз основа на наличните антични исторически сведения, на археологически и епиграфски данни.

Втората част има 7 глави. Те разкриват различни аспекти от развитието на града и неговото население през тези около 300 години, като се разглеждат всички основни теми, свързани с живота в него през този период. Те включват: „Територия, административно устройство и обществен живот; Градоустройство, отбранителна система и архитектура; Некрополи, гробни съоръжения и надгробни паметници; Население и език; Религия; Търговия и занаяти; Изкуство и култура.“ Посочени са както общите тенденции в Късната Римска империя (по-късно – Ранна Византия), които намират пряко отражение в Одесос, така и някои характерни особености, свързани с неговото местоположение, икономически и културни традиции. Изтъкнато е голямото значение на града като средище за разпространението на християнската религия в региона и издигането му като център на Епископия, а по-късно и на Архиепископия. Тя е обхващала значителна част от днешна Северна България и цяла Добруджа.

Библиографията на използваните от автора разнообразни публикации обхваща над 200 заглавия - книги и статии на български и чужди езици. Книгата е богато илюстрирана със снимки на археологически паметници, планове и карти и има обширно резюме на английски език. Тя ще задоволи както специалисти – археолози и историци, така и всички любители на античната култура в България.

Подробностите чуйте в разговора на Светлана Вълкова с Александър Минчев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

84 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България (21 септември 1940 г.)

По повод празника на града, освобождението от румънска окупация, на 21 септември на едноименния централен площад от 10.00 часа започва церемония по издигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна част  и Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, ще бъдат..

публикувано на 18.09.24 в 17:53

Изложба на Николай Русев, посветена на тракийски царе, във Варна

Художникът Николай Русев представя във Варна изложба, посветена на тракийски царе. Тя включва художествени портрети и панели от комикса „Тайната на Котис I“.   Портретите на тракийски царе са част от музейната сбирка на Етнографски комплекс Златоград. Те са предоставени специално за случая от неговия създател и управител, инженер Александър..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Японският епос „Шогун“ с най-много награди „Еми“

76-ите награди „Еми“ бяха раздадени късно снощи в Лос Анджелис.  Японският епос „Шогун“ на FX влезе в историята със своите 18 награди „Еми“ - най-много, печелени някога от сериал за един сезон, включително за най-добра драма, най-добър актьор и най-добра актриса. „Хакери“ на HBO предизвика изненада, като взе приза за най-добър комедиен сериал пред..

публикувано на 16.09.24 в 08:58

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31

Думите също лекуват, медици-писатели от цял свят във Варна

Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".  35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..

публикувано на 12.09.24 в 20:03

Първо представяне пред читателите на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" в Белия град

На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието.   В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота,  приказната..

публикувано на 11.09.24 в 16:22

Разнообразната програма на фестивала на изкуствата "Виа понтика" - Балчик продължава при вход свободен за всички събития

Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..

публикувано на 11.09.24 в 15:06