Тази вечер в Арт салона на Радио Варна от 18 часа е премиерата на книгата „Луиз Глик – Нобел 2020“, с която издателство „Карина – Мариана Тодорова“ печели конкурса „Помощ за книгата“. Ще я представи авторката, а модератор на срещата-разговор ще бъде Цветан Янакиев. Събитието е с вход свободен.
Ангелина Василева е родена във Варна, но израства в София, завършва езикова гимназия и Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност "Английска филология", работи като преподавател в Нов български университет и като преводач на художествена литература. Пише стихове и критически статии. От 2009 година организира в столицата съвместно със София Филипова Софийския есенен салон за поезия. Автор е на стихосбирките „Приказка за двама“, „Перуниково небе“, „Да бъда нечия отново“ , „Среднощен ферибот“ и „Дневникът на един бинокъл“. С неин подбор и в неин превод излиза първата книга у нас със стихове и есета на големия англо-американски поет Уистън Хю Одън „Скиталецът“ на издателство "Фама 1".
Новата книга на Ангелина Василева е литературна критика, но написана от поет за поета и представя в дванадесет есета 12-те книги на американската поетеса Луиз Глик (22.04.1943-13.10.2023), издадени до момента на удостояването и с Нобелова награда за литература през 2020 година.
"Луиз Глик е сред малцината жени, удостоени в 100-годишната история на Нобеловите награди и втората американка. Странно е, но дори за литературната Нобелова премия вървят доста преди награждаването залагания с точки и всякакви атрибути като при конните надбягвания. Такава ранглиста поддържаха в годината, когато тя спечели" - разказва Ангелина Василева, поет, преводач, университетски преподавател, литературен критик. - "Тя не беше на първо място в тези прогнози. Канадската поетеса Маргарет Атууд имаше много по-големи шансове според залозите, но журито реши да връчи награда на Луиз Глик като оцени общочовешкото звучене на нейната поезия. Тя пише в бял стих и е поет-разказвач. Книгите и са много интересни и особено в последните е много ясна романовата структура - това са романи в блял стих. Винаги има сюжет, дори няколко сюжетни линии и много други истории вплетени. Тя обича да оставя време на читателя или слушателя за преживяване като оставя характерните паузи между строфите и стиховете."
Повече за завладяващия свят на Луиз Глик чуйте в разговора на Валерия Василева с Ангелина Василева в звуковия файл.
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...