Има ли наука в sci-fi филмите? Могат ли минералите да живеят вечно? Къде се крие опасността от радона и защо да внимаваме за радоновия проблем? Какво е значението на електрокардиографията? Що е то дигитален хуманизъм? Защо космическите фойерверки са новата звезда в астрономията? Все въпроси, които рядко си задаваме в ежедневието, но които - заедно с още няколко десетки други, ще получат отговор на започващият на 26 октомври Варненски фестивал на науката.
Второто издание на форума, което включва редица презентации в пет направления и общо над 100 прояви - дискусии, прожекции, демонстрации и др. ще продължи до 29 октомври. Сред акцентите в него е и темата за донорството като част от науката. Под надслова "Живот във всяка капка" специално за фестивала Районният център по трансфузионна хематология (Кръвният център) ще проведе акция за кръводаряване в първия в страната мобилен пункт за кръводаряване, който беше закупен в рамките на кампанията "Аз вярвам и помагам".
За първи път във Варна ще бъде организирано и събитието „Разбий професора“, в който учениците могат да задават въпроси на панел от учени от различни специалности, за да се убедят, че в науката именно трудните въпроси стават повод за нови открития. Ще има и прожекции от записи на събития от световноизвестни чуждестранни учени, гостували на Фондация „Красива наука“ по-рано през годината.
Още вечерта на първия от четирите дни на фестивала, след Училищната програма, започва и Общата програма. Специално за фестивала със съдействието на Австрийско посолство във Варна пристига Анита Айхингер, директор на Виенската градска библиотека и една от инициаторите на движението „Дигитален хуманизъм. Екипът на фестивала ще бъде подкрепен и от 25 млади доброволци от варненските гимназии.
Още за акцентите и защо е важна науката може да чуете в звуковия файл.
Входът за събитията в рамките на Варненския фестивал на науката става срещу безплатни пропуски, които трябва да се резервират от сайта на фестивала.
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..