Изложба „Наковалня за сладкодумство. Първите български вестници и списания, издавани извън страната“ беше открита днес в Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна. Ръчно писаните статии и първите типографски издания в експозицията запознават с усилията на първите български издатели, писатели, редактори и журналисти, които дават началото на българската преса. Сред авторите са Христо Ботев, Добри Чинтулов, Пенчо Славейков, Любен Каравелов, Георги Раковски и д-р Иван Богоров.
Заглавието на изложбата е взето от едноименното изданието „Чистобългарска Наковалня за сладкодумство“ (виж галерия) на д-р Иван Богоров, излязло в Пловдив през 1878 г. и което е показано в оригинал. Изложбата е базирана на личната колекция на археолога проф. Александър Минчев с уникални издания на български вестници и списания.
Сред най-ценните е екземпляр на първия и единствен брой на написания от Христо Ботев на вестник "Нова България". Ботев го издава буквално преди да тръгне за България с четата си и да отдаде живота си за нейната свобода.
В тази уникална изложба може да се види и първото българско списание „Любословие“ от архива на Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна.
На откриването днес екипът на варненската библиотека носеше протестни лентички. Това е нашият жест, който напомня за задачите на българската култура, които не могат да бъдат изпълняване само на доброволни начала. Но лентичките са и знак, че не сме забравили своята мисия, обясни Кристиана Димчева.
Изложбата може да бъде посетена до 30 ноември 2023 г. във фоайето на библиотеката.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..