Изложба „Наковалня за сладкодумство. Първите български вестници и списания, издавани извън страната“ беше открита днес в Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна. Ръчно писаните статии и първите типографски издания в експозицията запознават с усилията на първите български издатели, писатели, редактори и журналисти, които дават началото на българската преса. Сред авторите са Христо Ботев, Добри Чинтулов, Пенчо Славейков, Любен Каравелов, Георги Раковски и д-р Иван Богоров.
Заглавието на изложбата е взето от едноименното изданието „Чистобългарска Наковалня за сладкодумство“ (виж галерия) на д-р Иван Богоров, излязло в Пловдив през 1878 г. и което е показано в оригинал. Изложбата е базирана на личната колекция на археолога проф. Александър Минчев с уникални издания на български вестници и списания.
Сред най-ценните е екземпляр на първия и единствен брой на написания от Христо Ботев на вестник "Нова България". Ботев го издава буквално преди да тръгне за България с четата си и да отдаде живота си за нейната свобода.
В тази уникална изложба може да се види и първото българско списание „Любословие“ от архива на Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна.
На откриването днес екипът на варненската библиотека носеше протестни лентички. Това е нашият жест, който напомня за задачите на българската култура, които не могат да бъдат изпълняване само на доброволни начала. Но лентичките са и знак, че не сме забравили своята мисия, обясни Кристиана Димчева.
Изложбата може да бъде посетена до 30 ноември 2023 г. във фоайето на библиотеката.
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..