Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще продължат ли да съществуват на ръба културните институции?

Обидно е служителите им да виждат обяви за работа в хипермаркети с 2000 лв. заплата, а те да получават около минималната

Снимка: БТА

Министерството на финансите (МФ) настоява за промяна на модела за финансиране на регионалните културни институции с внасянето на пакета данъчни закони преди приемането на бюджета за 2024 ч. 

Според анализ на МФ, който обхваща работата на 3 262 читалища, 111 музеи и галерии и 27 регионални библиотеки, отпускането на средства за тях на базата на брой заети служители, не води до стимули за работа и резултатати.

В анализа са обхванати институции с около 10 хил. служители в цялата страна, вкл. оперите и театрите, коментира за Радио Варна Кирил Бинев – председател на федерация Култура към КТ Подкрепа.

Анализът обаче не отчита нито демографията на районите, нито реалната дейност, която се върши в подобни културни институции. В БВП на страната сектор култура, спорт и развлечения имат принос от 6%, а реално с държавния бюджет ни се връщат 0.4% на година, каза Бинев.

Нужни са поне 200 млн.лв, за да можем поне частично да започнем да догонваме заплатите на учителите, категоричен е още Бинев. По думите му, ако от финансовото ведомство продължават да са настойчиви за недофинансирането на малките културни институции, не е изключено да се стигне и до ефективни протествни действия след предупредителният такъв на 1 ноември.

Обидно е, служителите в музеи, галерии, читалища и други културни институции да виждат обяви за наемане в хипермаркети, където заплатите, които се предлагат достигат и 2000 лв., а те да получават около минималната работна заплата. Заради ниските заплати, в сектора има голямо текучество. Само през последната година между 80 и 100 служители от областта на културата са напуснали работа и са се насочили към образованието, допълни Бинев.

Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файненшъл таймс" представи "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов сред най-добрите книги на седмицата

Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата".  "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..

публикувано на 26.07.25 в 09:39

Фестивалът РАДАР отново във Варна през август

Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..

публикувано на 25.07.25 в 15:05

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..

публикувано на 24.07.25 в 14:25

Предстои петото издание на фестивала Varna Rock Adventure

Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите  Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова.   Tази година сцената е..

публикувано на 24.07.25 в 12:07

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Да преобразиш подлез: Николай Чакъров за проекта "Капитан Петко войвода"

Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора.  Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..

публикувано на 22.07.25 в 12:35

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30