Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Изборният процес в България е една устойчива несигурност

Стоил Цицелков
Снимка: Юлияна Корнажева

Изборният процес в България е изключително объркан. Тази устойчива неяснота и несигурност точно как ще се гласува на изборите, и то дни преди те да се проведат, се отразява на качеството на тяхното провеждане, коментира в предаването "Позиция" Стоил Цицелков, член на Обществения съвет на Централната избирателна комисия (ЦИК) и основател на "Обединение за честни избори" (ОЧИ). 

В България липсва доверието. Трябва ни фундаментална промяна на начина, по който излъчваме нашите представители, допълни Цицелков, като уточни, че от 34 години се опитваме да преборим тази тенденция, останала ни като наследство от тоталитарния модел. 

Според Стоил Цицелков ние сме изключително неподготвени като избиратели, а информационната кампания на ЦИК не е достатъчна. "Ако човек не гледа БНТ и не слуша БНР трудно ще стигне до тази кампания", каза още експертът. По думите му негативно на изборния процес се отразява и фактът, че ходим на избори прекалено често. "Ако не сменяхме постоянно начина, по който гласуваме толкова често, щеше да ни е по-лесно", категоричен е той. 

Отпадането на машините за гласуване за първия тур на местните избори е активно мероприятие, което е било предварително подготвено. Времето за неговата реализация беше избрано много добре, за да няма как институциите да реагират, каза още Цицелков. Според него проблемът с отпадането на машините показва, че когато става въпрос за избори, имаме изключително слаби институции, които се страхуват да поемат отговорност. 

Най-много невалидни бюлетини на местните избори има в по-малките и отдалечени населени места, където живее слабо образовано население с ниски доходи. В големите градове като Варна недействителните бюлетини са 3-4 процента, допълни Стоил Цицелков. "Обединение за честни избори" са създали карта, в която са посочени секциите с над 30 % невалидни бюлетини. "Излезе ли се извън големите градски центрове, там местата с невалидни бюлетини стават повече", посочи той. 

По думите на Цицелков, тези местни избори показаха на българския избирател, че не можем да продължаваме така занапред. "За политиците тези избори бяха една голяма проверка за това какво ще се случи на национално ниво - да видим дали сглобката ще продължи. В случая обаче ние, гражданите, за което поздравявам всички гласоподаватели, не пожелахме да се включим в тази игра, не се настроихме едни спрямо други, а излязохме и гласувахме всеки за когото би искал да гласува и отново възпроизведохме горе-долу същите мнозинства. Това показа на политиците, че при едни евентуални предсрочни парламентарни избори няма да има сериозно разместване", каза още Стоил Цицелков.

Той изрази надежда политиците да "престанат да се заиграват с избори и технологии, а да започнат да изпълняват тези пожелания, които гръмко ни предлагаха по време на кампанията". 

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл:


По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40