Изборният процес в България е изключително объркан. Тази устойчива неяснота и несигурност точно как ще се гласува на изборите, и то дни преди те да се проведат, се отразява на качеството на тяхното провеждане, коментира в предаването "Позиция" Стоил Цицелков, член на Обществения съвет на Централната избирателна комисия (ЦИК) и основател на "Обединение за честни избори" (ОЧИ).
В България липсва доверието. Трябва ни фундаментална промяна на начина, по който излъчваме нашите представители, допълни Цицелков, като уточни, че от 34 години се опитваме да преборим тази тенденция, останала ни като наследство от тоталитарния модел.
Според Стоил Цицелков ние сме изключително неподготвени като избиратели, а информационната кампания на ЦИК не е достатъчна. "Ако човек не гледа БНТ и не слуша БНР трудно ще стигне до тази кампания", каза още експертът. По думите му негативно на изборния процес се отразява и фактът, че ходим на избори прекалено често. "Ако не сменяхме постоянно начина, по който гласуваме толкова често, щеше да ни е по-лесно", категоричен е той.
Отпадането на машините за гласуване за първия тур на местните избори е активно мероприятие, което е било предварително подготвено. Времето за неговата реализация беше избрано много добре, за да няма как институциите да реагират, каза още Цицелков. Според него проблемът с отпадането на машините показва, че когато става въпрос за избори, имаме изключително слаби институции, които се страхуват да поемат отговорност.
Най-много невалидни бюлетини на местните избори има в по-малките и отдалечени населени места, където живее слабо образовано население с ниски доходи. В големите градове като Варна недействителните бюлетини са 3-4 процента, допълни Стоил Цицелков. "Обединение за честни избори" са създали карта, в която са посочени секциите с над 30 % невалидни бюлетини. "Излезе ли се извън големите градски центрове, там местата с невалидни бюлетини стават повече", посочи той.
По думите на Цицелков, тези местни избори показаха на българския избирател, че не можем да продължаваме така занапред. "За политиците тези избори бяха една голяма проверка за това какво ще се случи на национално ниво - да видим дали сглобката ще продължи. В случая обаче ние, гражданите, за което поздравявам всички гласоподаватели, не пожелахме да се включим в тази игра, не се настроихме едни спрямо други, а излязохме и гласувахме всеки за когото би искал да гласува и отново възпроизведохме горе-долу същите мнозинства. Това показа на политиците, че при едни евентуални предсрочни парламентарни избори няма да има сериозно разместване", каза още Стоил Цицелков.
Той изрази надежда политиците да "престанат да се заиграват с избори и технологии, а да започнат да изпълняват тези пожелания, които гръмко ни предлагаха по време на кампанията".
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..