Варварските цигулки или VIOLONS BARBARES се завръщат във Варна на 15 ноември, за да представят новия си албум "Monstres et Créatures Fantastiques" / "Чудовища и фантастични същества".
В четвъртия проект на етно групата Димитър Гугов (България) - гъдулка, глас, Енхжаргал Дандарваанчиг (Монголия) - конеглава цигулка, монголско гърлено пеене, глас и Фабиен Гюйо (Франция) - перкусии, глас се вдъхновяват от митичните същества в културата на трите страни, от които са музикантите.
"Всички неща, които са в албума, са нови. Всички неща, които са в албума, са нови композиции, няма фолклорни мелодии. Но една част от тях могт да звучат като фолклор. Целта ни беше с този албум да сплашим всички. Всяка една песен е вдъхновена от едно създание. Целта ни беше не да го оставим в миналото, а да помислим как това създание ще съществува в наши дни, дали все още е тук и къде му е мястото сега."
Някои неща са все още тук, а и има съвременни злодеи, продължава Димитър Гугов, с когото се чухме дни преди концерта на VIOLONS BARBARES. С "Monstres et Créatures Fantastiques" / "Чудовища и фантастични същества" етно групата поставя въпроса кои са съвременните чудовища.
"За първи път правим тематичен албум. Тази тематика за чудовища и свръх естествени създания е много вдъхновяваща. В българския фолкрол има много. Но като говоря за фолклор, говоря за нещо старо, а не за фолклорната музика. Рових се да намеря песни, в които се говори за дракони, за караконджули, за таласъми, за вампири и се оказа, че има съвсем малко."
В новия албум VIOLONS BARBARES пеят на пет езика. Представете си - английски, немски или френски и гъдулка.
"Опитваме се да махнем всичко комплицирано, което съществува около нашите фолклорни инструменти. Не искахме да звучим като някоя фюжън група, в която се срещат различни елементи и си стоят такива, каквито са. И идеята ни е, с тези инструменти, които не свирят заедно да направим музика, която звучи. Въпрос е на търсене на нови звукови извличания. Много бързо стана ясно, че моят инструмент, който е солов, трябва да свири като акомпаниращ."
Целия разговор с Димитър Гугов от VIOLONS BARBARES чуйте в звуковия файл.
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер “ . Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство. По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на..
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът. Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на..
Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...