Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Балчик насърчават домашното компостиране

Община Балчик ще кандидатства с проект пред ПУДООС (Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда) в Сектор ''Управление на отпадъците'', администрацията извършва проучване за нагласите на населението за безвъзмездно предоставяне на домакинствата на компостери за зелени и други биоотпадъци на територията на общината.

От 22 ноември до 22 декември 2023 г. жителите на населени места и вилни зони могат да попълнят анкета и подадат заявление за получаването на компостер за домашно ползване. 

Вижте анкетата тук.

Гражданите следва да са собственици на имота, върху който ще се разположи компостера, като се допуска за един имот да се предостави само един компостер.

Желаещите да се включат в анкетирането за безплатен компостер, следва да подадат заявление по образец с приложено към него копие от документ за собственост на имота.

Заявлението може да бъде получено в Информационния център на Община Балчик (пл. "21 септември" №6), в кметствата на населените места или да се изтегли от сайта на Община Балчик - https://shorturl.at/ABEUZ

Документите се подават лично в деловодството на Община Балчик, в кметствата на населените места, както и на e-mail: eko@balchik.bg

Какво е компостиране?

Това е процес на разграждане на биоразградими отпадъци в присъствието на кислород, под действието на множество микро и макроорганизми – бактерии, гъби, червеи, охлюви, мравки при подходящи стойности на влага и температура. Компостирането е естественият начин на природата да преработва и рециклира органичните си отпадъци, крайният резултат от който е получаването на един изключително полезен продукт, богат на органични съставки, естествен подобрител за почвата, изключително богат на хранителни вещества за нашите растения, подобряващ структурата, състава и задържането на влага в почвата. Всеки от нас може лесно да си направи компост; няма разход на електроенергия, няма разходи за поддръжка, полезен е както за нас, така и за околната среда.

Защо да компостираме?

Bъвeждaнeтo нa ĸoмпocтepитe имa пpяĸ eфeĸт, тъй ĸaтo ceмeйcтвaтa щe мoгaт дa cъбиpaт cвoитe зeлeни oтпaдъци и дa нe ги изxвъpлят в oбщитe cъдoвe или на нерегламентирани места. Oбщинa Балчик плaщa oтчиcлeния нa дъpжaвaтa зa oтпaдъцитe, ĸoитo дeпoниpaмe нa дeпoтo. C тeзи ĸoмпocтepи ce oпитвaмe дa пoĸaжeм нa xopaтa, чe ocтaвяйĸи зeлeнaтa мaca и другите биоразградими отпадъци в двopa зa ĸoмпocтиpaнe и използването им cлeд няĸoлĸo мeceцa като компост, щe пoмoгнaт нa вcичĸи за намаляване количеството на крайно депонираните отпадъци и намаляване замърсяването на населените места с растителни отпадъци.

Чрез правенето на собствен компост:

- спестяваме пари, като намаляваме необходимостта от закупуването на подобрители за почвата, изкуствени и органични торове;

- подпомагаме себе си и нашата околна среда;

- всеки от нас генерира около 500 кг отпадъци годишно; приблизително 30-40% от това количество са органични отпадъци, които вместо да бъдат депонирани на депо, могат да бъдат компостирани и оползотворявани;

- ще изпълним изискванията и целите за ограничаване на количеството депонирани битови биоразградими отпадъци.

Чуйте репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявяват извънредно положение на о. Санторини

На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до 1 март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района, повишавайки риска от..

публикувано на 06.02.25 в 16:07
Борислав Сарафов

Сарафов е обжалвал спирането на процедурата за избор на главен прокурор

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..

публикувано на 06.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Ново улично осветление за 16 села и вилната зона на Балчик

Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..

публикувано на 06.02.25 в 15:32

Осем тежки катастрофи в Добрич и областта през януари

Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...

публикувано на 06.02.25 в 14:19

В ход е основният ремонт на пътя за с. Каменар

Започна основният ремонт на главния пътя за село Каменар от кръстовището с улица "Прилеп" до това с ул. "Цар Симеон I" в село Каменар. Целта на ремонтните дейности е възстановяване и подобряване качествата на настилката, обобщиха от общинския пресцентър.  Проектът предвижда цялостно преасфалтиране на отсечката с два пласта асфалтобетон с обща..

публикувано на 06.02.25 в 13:40

Започна монтажът на 248-те нови лампи на Аспаруховия мост

Започна монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост. Екипите вече напредват с подмяната на старите осветителни тела и към момента са поставили 10 нови лампи в началото на съоръжението в посока кв. „Аспарухово“. До края на деня ще бъдат монтирани първите 50 от общо 248 броя нови осветителни тела по моста, информираха от общинската дирекция..

публикувано на 06.02.25 в 13:09

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:22