Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арбористи и ландшафтни архитекти разработват сертификат за работа с дървесни видове в градска среда

Асоциацията на арбористите в България, съвместно с ландшафтни архитекти, разработват сертифициране на дейностите за работа с дървесни видове в градска среда, еквивалент на такива в цяла Европа. Специалистите разработват документ, който освен практическите познания и умения за извършване на въпросните манипулации, да засяга и теоретичните такива, каза в интервю за Радио Варна ландшафтният архитект Максим Янев. 

Според Янев арборизмът на една община трябва се разделя на две основни части – контрол и изпълнение на манипулациите, спрямо посочените препоръки. Би трябвало препоръките да бъдат посочени в закон, каза още Янев.

По думите му Община Габрово е сред администрациите - отличници по отношение на грижите за дървесната растителност. Добър пример е още Софийска община, както и Кюстендил. "Тези общини полагат усилия, но е ясно да се спомене, че като говорим за поддръжка на дърветата, изместване на тежестта и изменяне на короната, хората, поставяни на отговорни позиции, трябва да се справят с много сложни казуси, трудни дори за тясно профилираните арбористи. Общините, които са решили да поемат по този път, трябва да предвидят в бюджета сума, в която да бъде заложена поддръжката на дърветата", посочи той, давайки за пример Габрово. Там са изключително дейни и са запознати какви са проблемните дървета. Там са свели бройката им до минимум и се справят адекватно с дърветата, с които не могат да се справят, въпреки ограничения бюджет, допълни Янев. 

Немалка част от общините търсят субсидиране по европрограми, за да могат да влеят допълнително средства в тази област, посочи ландшафтният архитект. 

Заложените средства в държавния бюджет, които би трябвало да са предназначени и за градската среда по общини, е възможно да бъдат усвоени по неправилен начин чрез обществени поръчки. А именно една и съща фирма да извършва контрол и последващите манипулации върху дървесната растителност, което според Максим Янев е погрешно. Едната фирма, спечелила поръчката, трябва да се заеме само с контрола, а друга - с манипулациите, произтичащи от посочените препоръки в контрола. 

Подходът към всяко едно дърво трябва да бъде индивидуален, слагането на дърветата под общ знаменател не е точно, категоричен е той.

 "Изпълнителят трябва да бъде длъжен да изпълни изискванията. Ако съответната препоръка не бъде изпълнена правилно, отговорността пада към този, който изпълнява процедурата. Ако препоръката е изпълнена точно, но след това доведе до инцидент, отговорността пада върху човека, който я е предписал", поясни Максим Янев.

Когато говорим за кухини на дървото, добре подготвеният теоретично човек може да прецени дали въпросната кухина е редуцирала стабилността му. Не при всички случаи една кухина е редуцирала значително стабилността на едно дърво. Тогава говорим за проценти, за физическа устойчивост. При възрастните дървета присъствието на кухини, на гнилостни процеси, е нещо, което е съвсем нормално - това е част от развитието на едни възрастни дървета, част от биоразнообразието. Ние, поддържайки часовника си сверен със световното време, трябва да обръщаме внимание и на това, каза още Янев.

По думите му, липата например, е дърво, чиято поддръжка трябва да се изпълнява навреме. Отрезите трябва да са минимални - в противен случай става събуждане на млади пъпки, които  излизат много близко една до друга, а отрезът загнива. При т. нар. "рязане на глава" се получава нестабилна корона, поясни специалистът.

Целия разговор на Нина Милошевич с Максим Янев чуйте в звуковия файл:


По публикацията работиха: Нина Милошевич, Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48