Маестро Светослав Борисов ще изпълнява в следващите три години длъжността на постоянен гост-диригент на Варненската опера, съобщи директорката на Театрално-музикалния продуцентски център Даниела Димова, цитирана от БТА. Той е четвъртият, който заема поста, редом с Григор Паликаров, Павел Балев и Якопо Сипари ди Пескасероли, допълни тя.
"Това не е щатна длъжност. Ние не можем за 12 месеца в годината да имаме професионалисти от световен клас, затова съм пристъпила към тази формулировка, в която те ръководят минимум четири до шест заглавия във Варна, сред които има и премиери", уточни Димова.
Борисов сподели, че приема с голяма радост новата длъжност.
От 2016 г. Светослав Борисов работи в Оперния театър на Магдебург, където заема позициите първи диригент и заместник-генерален музикален директор. Роден е в Русе, но е учил в Средното музикално училище „Добри Христов” във Варна със специалност тромпет, след което завършва Националната музикална академия в София. Със същата специалност се дипломира в Университета за музика и сценични изкуства в Грац, Австрия, където през 2010 г. получава и магистърска степен по оркестрово дирижиране при Мартин Зигхарт, по оперно дирижиране при Волфганг Бозич и по хорово дирижиране при Йоханес Принц. Специализира в майсторските класове на прочути диригенти като Ралф Вайкерт, Бернард Хейтинг, Хесуз Лопес Кобос и Курт Мазур.
През 2007 г. основава в Грац камерния оркестър Con Fuoco, с който осъществява многобройни концерти в Австрия и турнета в други страни, включително с оперни постановки. От 2013 г. е главен диригент на Държавна опера - Варна. Има Награда „Варна“ за 2015 г. за постановката на операта-балет Carmen Dance по Бизе, хореография на Сергей Бобров.
След два успешни сезона в периода 2013-2015 г. като постоянен диригент на Бохумските симфоници, продължава работата си с тях като гост. Гостува на Софийската опера и балет, Музикалния театър на Гелзенкирхен, Операта на Магдебург, Истанбулската опера. Ценно е партньорството му с оркестри от ранга на Бетовен оркестър в Бон, симфоничните оркестри на Бохум и Бранденбург, Новата филхармония на Вестфалия, Камерния оркестър на Лозана, Датския национален оркестър и др. Дирижира концерти в Златната зала на Музикферайн във Виена, Щефаниензал - Грац, Бетовен Хале - Бон, Концертхаус - Дортмунд, Поли Театър - Пекин и др. Гастролира в Белгия, Китай, Германия, Гърция, Литва, Люксембург, Австрия, Румъния, Чехия, Швейцария. Постоянни контакти го свързват с Виенския Моцарт оркестър и с Гьотингските симфоници. През 2015 г. дирижира австрийската премиера на Концерт за тромпет и оркестър от Кшищоф Пендерецки и Шестата симфония на Шостакович с Филхармониците на Грац и солист Габор Болдоцки.
В репертоара му влизат известни оперни заглавия, сред които „Фауст“ и „Ромео и Жулиета“ на Шарл Гуно, „Аида“ на Джузепе Верди, „Хензел и Грегел“ на Енгелберт Хъмпърдинг, „Саломе“ на Рихард Щраус, „Тоска“ на Джакомо Пучини, „Летящият холандец“ на Рихард Вагнер, „Дон Паскуале“ на Гаетано Доницети, „Риголето" и „Фалстаф" от Джузепе Верди, „Дон Жуан" от Волфганг Амадеус Моцарт и др., съобщават от Варненската опера.
Отиде си Георги Марков от „Щурците“, съобщиха негови близки. Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед, предаде БТА. Той се присъединява към „Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил Маричков. През 1991 г. заедно с тях и Георги Минчев, Иван Лечев, Ивайло Крайчовски, създават рок групата „Стари муцуни“...
Пресиана Михайлова Леонидова спечели специалната награда на Радио Варна на Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 участници от почти всички фолклорни области участваха в 30-тото издание на конкурса, организиан от Общинискя детски комплекс във Варна. Класираните на първо, второ и трето място от III и IV възрастова група получиха..
Самостоятелната изложба на утвърдения художник от Поморие Милчо Талев ще бъде представена от 28 март в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Експозицията включва 30 платна - големи и малки формати, всички - маслена живопис. По-голямата част от тях са правени в последните месеци специално за тази изложба и за пространствата на..
Младежкият дом във Варна е домакин на XXX Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 млади фолклорни певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна, са подали заявки за участие в конкурса. Той ще се проведе в рамките на три поредни дни, до 30 март. Журито, което..
За 51-ви път на официална церемония в Народния театър „Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар. Тази година мотото на събитието е „Парти коалиция". Актьорът Явор Милушев получи наградата за изключителен принос към българския театър, а "Икар" за чест и достойнство бе присъден на актьора Стоян Сърданов. Наградата за дебют получиха Ангела Канева,..
Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,. От 31 март до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...
С премиерата на "Лавандулови момичета" Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна отбелязва днес Световния ден на театъра, 27 март. Следобед по традиция младите таланти от театралните школи, облечени в сценични костюми, дефилираха по пешеходната зона от театъра до входа на Морската градина и обратно. Преди началото на премиерния..