Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горещини, мръсен въздух, инфекции: как климатичните промени влияят върху здравето?

Снимка: Pixabay

Нарастващите призиви към света да се справи с глобалното затопляне, което влияе върху човешкото здраве, доведоха до решаващите преговори на ООН за климата, които започват следващата седмица. Екстремните горещини, замърсяването на въздуха и нарастващото разпространение на смъртоносни инфекциозни болести са само някои от причините, поради които Световната здравна организация (СЗО) нарече изменението на климата най-голямата заплаха за здравето, пред която е изправено човечеството. Глобалното затопляне трябва да бъде ограничено до целта на Парижкото споразумение от 1,5 градуса по Целзий, "за да се избегнат катастрофални въздействия върху здравето и да се предотвратят милиони смъртни случаи, свързани с изменението на климата", смята СЗО. Въпреки това, съгласно настоящите национални планове за намаляване на въглеродните емисии, светът е на път да се затопли до 2,9C през този век, каза ООН тази седмица. Макар никой да не бъде напълно защитен от климатичните промени, експертите смятат, че най-застрашени ще бъдат децата, жените, възрастните хора, мигрантите и хората в по-слабо развитите страни, които са отделили най-малко парникови газове, предизвикващи затоплянето на планетата ни.

На 3 декември преговорите на COP28 в Дубай ще бъде нещо като първия „здравен ден“, провеждан някога по време на преговорите за климата.

Небивали горещини

Тази година се очаква да бъде най-горещата в историята. И тъй като светът продължава да се затопля, се очаква да последват още по-чести и интензивни горещи вълни. Смята се, че топлината е причинила над 70 000 смъртни случая в Европа през лятото на 2022 г., казаха изследователи тази седмица, ревизирайки предишното число от 62 000. В световен мащаб хората са били изложени средно на 86 дни на животозастрашаващи температури миналата година, според доклада на Lancet Countdown по-рано тази седмица. Броят на хората над 65 години, починали от топлина, се е увеличил с 85% през периода 1991-2000 г. до 2013-2022 г., добавя се в него. И до 2050 г. повече от пет пъти повече хора ще умират от жегата всяка година при сценарий на затопляне от 2C, прогнозира Lancet Countdown.

Повече суши ще доведат също до нарастващ глад. При сценария за затопляне с 2C до края на века, още 520 милиона души ще изпитат умерена или тежка продоволствена несигурност до 2050 г. Междувременно други екстремни метеорологични явления като бури, наводнения и пожари ще продължат да заплашват здравето на хората по света.

Замърсяването на въздуха

Почти 99 процента от населението на света диша въздух, който надвишава нивата на СЗО за мръсен въздух. Замърсяването на въздуха на открито, причинено от емисиите на изкопаеми горива, убива повече от четири милиона души всяка година, твърди СЗО. Това увеличава риска от респираторни заболявания, инсулти, сърдечни заболявания, рак на белия дроб, диабет и други здравословни проблеми, представляващи заплаха, сравнявана с тютюна.

Щетите са причинени отчасти от микрочастици PM2.5, които са предимно от изкопаеми горива. Хората вдишват тези малки частици в белите си дробове, откъдето след това могат да влязат в кръвния поток. Докато екстремните скокове в замърсяването на въздуха като наблюдавани в индийската столица Ню Делхи по-рано този месец, предизвикват респираторни проблеми и алергии, дългосрочното излагане се смята за още по-вредно.

Но не всички новини са лоши. Докладът на Lancet Countdown установи, че смъртните случаи от замърсяване на въздуха, дължащо се на изкопаеми горива, са намалели с 16 процента от 2005 г., най-вече поради усилията за намаляване на въздействието от изгарянето на въглища.

Инфекциозни заболявания

Променящият се климат означава, че комарите, птиците и бозайниците ще се разхождат извън предишните си местообитания, повишавайки заплахата, че те могат да разпространяват инфекциозни болести със себе си. Болестите, пренасяни от комари, които представляват по-голям риск от разпространение поради изменението на климата, включват денга, чикунгуня, зика, вируса на Западен Нил и малария. Потенциалът за предаване само на денга ще се увеличи с 36 процента при затопляне с 2C, предупреждава докладът на Lancet Countdown. Бурите и наводненията създават застояла вода, която е място за размножаване на комари, и също така увеличават риска от болести, пренасяни от водата, като холера, коремен тиф и диария. Учените също се опасяват, че бозайниците, които се отклоняват в нови райони, могат да споделят болести помежду си, като потенциално създават нови вируси, които след това могат да преминат към хората. –

Психични заболявания

Притесненията за настоящето и бъдещето на нашата затопляща се планета също провокира нарастваща тревожност, депресия и дори посттравматичен стрес - особено за хора, които вече се борят с тези разстройства, предупредиха психолозите. През първите 10 месеца на годината хората са търсили онлайн термина "климатична тревожност" 27 пъти повече, отколкото през същия период на 2017 г., според данни от Google Trends, цитирани от BBC тази седмица.
По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21

Атина е в топ 10 туристически дестинации на американците

От храмовете в Япония и термалните бани в Унгария до Цикладските острови в Гърция - това лято американските туристи са навсякъде, а Атина е сред 10-те най-желани от тях дестинации. С поскъпването на долара стойността на парите в джобовете на американците сякаш ги отвежда още по-далеч...

публикувано на 07.07.24 в 11:20

Почитаме света великомъченица Неделя

Света мъченица Неделя е родена в Мала Азия. Още от детството се посветила на Бога и решила цял живот да пази целомъдрие. Много младежи търсели нейното съгласие за брак, но тя на всички отказвала с думите, че се е сгодила за Христа и иска да умре девица. Тогава един младеж от знатно семейство, обиден от нейния отказ, съобщил на император..

публикувано на 07.07.24 в 09:11
Крепостта Овеч

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг..

обновено на 07.07.24 в 08:46

"Плувно лято" в Каварна

„Плувно лято – 2024 г“ се провежда в община Каварна през месец юли. Смените са четири и в тях се обучават на плувни умения деца от първи до четвърти клас от СУ „ Ст.Караджа“ и ОУ „ Й.Йовков“. Първа смяна приключи успешно с 18 деца от първи и втори клас, водени от Галя Тодорова – учител в СУ..

публикувано на 07.07.24 в 08:28

20-та годишнина празнува Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна

С открит урок, празник с балони и много изненади отбеляза 20-та си годишнина Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна. Екипът му предоставя помощ на деца със специални потребности, от 2 до 18 години. А за родителите им – консултиране и посредничество.  „Общностна работа“ е може би най-важната за децата и семействата, които често попадат в..

публикувано на 06.07.24 в 10:00

Световен ден на целувката

6 юли е световният ден целувката. Идеята целувката да си има "Международен празник" идва първо на британците, които забелязали, че хората като че ли забравят да се целуват.  Удоволствието от целувката е може би най-интимното чувство, което всеки може да изпита. Но..

публикувано на 06.07.24 в 08:25