Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Правосъдие за всеки": Тридневен срок между четенията за промени в Конституцията ще бъде откровена гавра с обществото

| обновено на 07.12.23 в 15:47

Промените в Конституцията влизат в дневния ред на Парламента на 8 декември, като има надежди до тази дата да бъдат изчистени голяма част от въпросите. Това съобщи съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов. Решението е било взето на консултативна среща с председателя на НС Росен Желязков. Следващо четене е предвидено да се между 12 и 14 декември. Ако срокът за дискусии и обществен дебат, между първо и второ четене, е само три дни, след 8-ми декември, петък, това е несериозно и ще засили съмненията, че всичко е предварително решено. Това вижда в текущите процеси председателят на гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков.

Конституцията е най-важният закон и тук тридневен срок ще бъде откровена гавра с обществото и ние ще се противопоставим изключително рязко и шумно, ако този срок бъде сведен на три дни
Велислав Величков
Това, което ни прави впечатление е, че много се бърза с проекта. Съобщават се някакви срокове 12, 13, 14-ти декември, не само от г-н Пеевски, но вече и от Христо Иванов, което силно ме смущава, тъй като в момента депутатите вносители на проекта не са предложили нито един конкретен текст, който да бъде променен между първо и второ четене, освен общото съгласие, че нямало да има повторни мандати на тримата големи - главният прокурор и председателите на върховни съдилища. Но пък се върви към запазване на сегашните седем годишни, прекомерно дълги мандати, особено за главния прокурор. Това означава, че и тук промяна няма да има. Това коментира в предаването "Новият ден" на Радио Варна Велислав Величков. 
А истинското и отговорно отношение, да видим текстовете на народните представители-идеолози на съдебната реформа, за да видим какво те предлагат, за да има реформа, а не да се симулира за пореден път такава, в прокуратурата най-вече. Затова нещо е нужно, срокът между първо и второ гласуване, след като първото е обявено за 8-ми декември вече, да бъде поне две седмици, а не три дни. И в тези две седмици да се състои реалния експертен, но и обществен дебат, дали това са нужните и подкрепяни и от правните експерти, но и от обществото променени. А не един мъгляв консенсус между институциите, които са обект на реформите и чието мнение е, общо взето е "дайте нищо да не променяме", коментира още юристът.
поставянето на срокове за приемането на промените в конституцията е политически обусловено, според Величков. Има някакви договорки, неясни за обществото, между лидерите на (не)коалицията, че до Коледа промените трябва да бъдат приети.  Дали се рапортува някъде с този срок, дали има някакви други причини, аз не знам. Но, Конституцията не е обикновен закон, тя е основният закон в държавата, тя е общественият договор, не се отваря често за промени, последно това се случи точно преди осем години и не трябва да се експериментира с качеството, за сметка на бързината в никакъв случай, предупреди председателят на "Правосъдие за всеки". Нищо фатално няма, ако се даде двуседмичен, дори триседмичен срок за предложения между първо и второ четене и второ и трето гласуване се състоят през януари, каза още Величков и припомни, че по много по-маловажни проекти срокът е бил удължаван на две седмици. А конституцията е най-важният закон и тук тридневен срок ще бъде откровена гавра с обществото и ние ще се противопоставим изключително рязко и шумно, ако този срок бъде сведен на три дни. Забележете 8-ми декември е петък, ако срокът е три дни, два от тях са събота и неделя. Това е несериозно и би било безотговорно спрямо държавата, ако се направи и би усилило всички съмнения, че промените, които ще се случат, са предварително договорени от трима-четирима човека в държавата, политически лидери на три от партиите и коалициите в Парламента и всичко, което се играе в момента е камуфлажно представление с тези т.нар. дискусии в конституционната комисия. Дано не сме прави, допълни правният експерт. 

Цялото интервю може да чуете в аудиофайла:


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00