Вече е факт дигиталният каталог "Стара Варна в картини – изобразителното изкуство във фондовете на Музея на Възраждането". Проектът има за цел да популяризира богатия фонд на музея. Над 160 творби на чуждестранни и български художници, рисувани през първата половина на ХХ век, показват една забравена и непозната Варна – старинен град, който времето и хората са моделирали. Днес онази особена архитектура - оригинална смесица на космополитното многообразие, сгушена сред тесните и криви улички, се е запазила само чрез творбите на художници, живели и творили във Варна преди повече от 100 години.
Началото на музейната колекция е поставено през 1912 г. във връзка с организираната от Варненското археологическо дружество изложба „Варна в картини“. Чешкият инженер-геометър Индржих Кноб рисува 29 акварела, които са първите творби и поставят началото на художествения отдел към варненския музей. През годините последователно за музейни художници са назначавани Александър Мутафов, Христо Каварналиев, Милен Сакъзов… Сред запазените днес маслени платна, акварели и графики могат да се видят картини и на Райко Жеков, Ив. Загоруйко, Ст. Костов и други.
Така старите варненски чешми, които удивлявали не един и двама пътешественици, крепостта, която възпели в песни, къщите, площадите и улиците, пълни с глъч, останали в градската памет чрез картините.
На този етап каталогът е само дигитален, а уредниците в музея търсят финансиране, за да го издадат на хартия. Проектът е съпътстван от изложба пана, които също могат да бъдат видени в Музея на Възраждането.
За "Стара Варна в картини" Светлана Вълкова разговаря с Мариана Николова - директор на музия:
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..