Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как са празнували варненци преди сто години?

14
Традиционните весели дни на зимата
Снимка: Д.Дончева

Чудили ли сте как са празнували варненци преди сто години? Как са украсявали елхата за Коледа и Нова година и какви подаръци са си подарявали? Какво са слагали на празничната трапеза и как са посрещали гостите си? А знаете ли за традиционните новогодишни балове и техните неписани правила?

Изложба „Традиционните весели дни на зимата” беше открита във фоайето на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна и ще остане експонирана до 7 януари 2024 година. В нея са представени автентични елементи от варненската градска култура от края на XIX и началото на XX век. Изложени са дамски аксесоари за бал, ръчно правена коледна украса и поздравителни картички, които са част от архива на архимандрит Инокентий Софийски, съхраняван в музея и др. Всички експонати са от фондовете на Етнографски музей –Варна.



Експонатите са оригинали, разказа за Радио Варна главният уредник на музея Татяна Щерева. Представена е сервировка с порцеланови и медни съдове. И в миналото и в наши дни по време на празник хората слагат на масата най-красивите си прибори и сервизи, за да допринесат за по-голяма празничност. Представените съдове в изложбата са сервиз с табла и малки чашки за ликьор, който пият дамите. Показана е и една фока / метален съд, в който се слага сладко/ с лъжичник. Сервизът е от края на 19 век, каза още Щерева.

В изложбата са представени и различни картички за Рождество Христово и Нова година. Най-старата картичка е от 1901 година. Те са били собственост на архимандрит Инокентий Софийски, който ги дарява на варненския музей. Повечето от тях са били по-скоро като визитки, разказа Татяна Щерева. Има ръчно рисувани, има и коледни картички, но с пейзажи, като на гърба им се чете пожеланието за Рождество Христово.

Представени са и баловете, които са започнали да се правят в края на 19 век във Варна. Няколко пана описват тяхното организиране, дори и полезни съвети за това, как младите дами е трябвало да се представят пред обществото. В изложбата ще видите и дамски тоалет за бал с финно изплетени ръкавици, шапка и малка чантичка. Навремето всяка девойка, която за първи път отивала на бал, е била съпровождана от баща си, брат си или майка си. По-заможните семейства са поръчвали тоалетите си от различни европейски градове, но и във Варна е имало шивачи, които са шиели по европейските модни тенденции и в изложбата са представени списания, по които се е водела модата във Варна.

Можете да видите и покана от кмета на Варна от 1937 година, с която кани на 7 януари на бала, който варненската градска община урежда на първи ден на Рождество Христово в салоните на офицерското събрание.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творби на Борис Георгиев гостуват в Градската художествена галерия - Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя за пръв път две непоказвани в града произведения на своя патрон - портретни рисунки на актрисата Роза Попова (1879-1949 г.) и художествения критик Стефан Митов (1895-1963 г.), които са притежание на Софийска градска художествена галерия. Рисунките са датирани 1928 г. Борис Георгиев..

публикувано на 03.10.24 в 19:07

Представят каталога "50 години Етнографски музей - Варна"

Етнографският музей във Варна ще представи юбилейно издание, което включва 50 експоната от фонда на музея, свързани с основните теми в експозицията, която представя бита и културата на населението във Варненския регион от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Изданието "50 години Етнографски музей - Варна" ще бъде представено от 16 часа на 10..

публикувано на 03.10.24 в 12:14

Керанка Далакманска с премиера на стихосбирката "Петият ъгъл" в Каварна днес

Керанка Далакманска представя днес своята нова поетична книга "Петият ъгъл". Премиерата е от 18.30 часа в Художествената галерия "Христо Градечлиев" в Каварна. Редактор на изданието е  писателят Георги Джилянов, а художник - Андрей Градечлиев.  Датата 2 октомври е значима за поетесата - днес тя празнува рожден ден и продължава да търси своя "пети..

публикувано на 02.10.24 в 10:30

В Деня на поезията и музиката балчишкият литературен клуб възобновява дейност

В навечерието на 60-ата си година Литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик възобнови своята дейност – като още през септември започна творческият сезон 2024-2025г. Гости на първата творческа вечер бяха Таня Доганова - Христова - енциклопедист, диригент и кинорежисьор, създател на единствения по рода си мъжки..

публикувано на 01.10.24 в 14:24

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

обновено на 27.09.24 в 10:56

Режисьорът на филма-победител на "Златна роза": В "Триумф" има много пластове

Голямата награда "Златна роза" на едноименния фестивал на българския игрален филм получи лентата на Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Триумф", с участието на Мария Бакалова и Маргита Гошева. Двете си поделиха наградата за най-добра женска роля, а филмът получи и наградите на публиката, на Съюза на българските филмови дейци, както и отличието за..

публикувано на 27.09.24 в 09:40

Велислава Гечева гостува с "Тихи напасвания" във Варна

Есента влиза във варненската Галерия A&G Art Meeting с „тихите напасвания“ на Велислава Гечева. Впечатлени от нейната дълбока непринудена откровеност, Анна Халамян и Герхард Хорнман я канят за първата ѝ самостоятелна изява в морския град. Изложбата се открива на 25 септември от 18:30 на ул. „Любен Каравелов“ 8. Експозицията е създадена специално за..

публикувано на 24.09.24 в 13:58