Чудили ли сте как са празнували варненци преди сто години? Как са украсявали елхата за Коледа и Нова година и какви подаръци са си подарявали? Какво са слагали на празничната трапеза и как са посрещали гостите си? А знаете ли за традиционните новогодишни балове и техните неписани правила?
Изложба „Традиционните весели дни на зимата” беше открита във фоайето на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна и ще остане експонирана до 7 януари 2024 година. В нея са представени автентични елементи от варненската градска култура от края на XIX и началото на XX век. Изложени са дамски аксесоари за бал, ръчно правена коледна украса и поздравителни картички, които са част от архива на архимандрит Инокентий Софийски, съхраняван в музея и др. Всички експонати са от фондовете на Етнографски музей –Варна.
Експонатите са оригинали, разказа за Радио Варна главният уредник на музея Татяна Щерева. Представена е сервировка с порцеланови и медни съдове. И в миналото и в наши дни по време на празник хората слагат на масата най-красивите си прибори и сервизи, за да допринесат за по-голяма празничност. Представените съдове в изложбата са сервиз с табла и малки чашки за ликьор, който пият дамите. Показана е и една фока / метален съд, в който се слага сладко/ с лъжичник. Сервизът е от края на 19 век, каза още Щерева.
В изложбата са представени и различни картички за Рождество Христово и Нова година. Най-старата картичка е от 1901 година. Те са били собственост на архимандрит Инокентий Софийски, който ги дарява на варненския музей. Повечето от тях са били по-скоро като визитки, разказа Татяна Щерева. Има ръчно рисувани, има и коледни картички, но с пейзажи, като на гърба им се чете пожеланието за Рождество Христово.
Представени са и баловете, които са започнали да се правят в края на 19 век във Варна. Няколко пана описват тяхното организиране, дори и полезни съвети за това, как младите дами е трябвало да се представят пред обществото. В изложбата ще видите и дамски тоалет за бал с финно изплетени ръкавици, шапка и малка чантичка. Навремето всяка девойка, която за първи път отивала на бал, е била съпровождана от баща си, брат си или майка си. По-заможните семейства са поръчвали тоалетите си от различни европейски градове, но и във Варна е имало шивачи, които са шиели по европейските модни тенденции и в изложбата са представени списания, по които се е водела модата във Варна.
Можете да видите и покана от кмета на Варна от 1937 година, с която кани на 7 януари на бала, който варненската градска община урежда на първи ден на Рождество Христово в салоните на офицерското събрание.
Камерън Диас заяви, че десетилетието, през което се беше оттеглила от актьорството, е било най-хубавото в живота ѝ. Звездата се завърна на екраните този месец в новия шпионски трилър - „Отново в действие“ - с актьора Джейми Фокс. Не е ясно дали това е окончателно завръщане към професията. Тя обаче заяви, че „може би е началото“. Актрисата..
Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..
Изложба за Варненския халколитен некропол представят в Добрич. Експозицията на изложбени пана и като печатно издание ще бъде подредена в Регионалния исторически музей от 12 февруари от 17 часа. Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за..
19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000 са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..
На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..