Не е правилно да се опонира на необходимостта от промени в Конституцията и опозиционните партии трябва да се включат в дебатите, така че накрая да имаме най-качествените текстове. Така коментира Александър Кашъмов, изпълнителен директор на неправителствената организация Програма Достъп до Информация, темата за поправките в основния закон на страната. По думите му в момента дебатите не са достатъчно ясни и прозрачни и се водят на форуми и накрая остава една хаотична представа за това кой какво иска. Дебатите трябва да се пренесат в Парламента с изслушване на максимално широки кръгове заинтересовани, които имат експертна гледна точка, така че да не става говорилня и да не се претупват текстовете, убеден е адвокат Кашъмов. Той е категоричен, че не е редно редакция да се прави "на коляно" и определи срока от няколко дни между двете четения, в Народното събрание, като несериозен.
Конституцията е рамката, в която се развива обществото, основните права, баланса между институциите и тук трябва да се пипа с перце, а не с чук, защото това е часовников механизъм, посочи той.
На въпрос дали политическите лидери не използват инициативата за промяна на Конституцията за политически плакат, той подчерта, че те винаги ползват каквито и да е публични събития за самореклама. Проблем според него е, че нивото на политическите лидери е такова, че ние виждаме предимно "смешновати опити за самореклама и скандалност в подхода, но не виждаме полезното за обществото, а тогава остава у всеки един горчив привкус". Кашъмов е на мнение, че дребнотемието не трябва да излиза на преден план, а вместо това политиците да поемат лидерство за основните идеи. Понякога има потребност Конституцията да се промени и да тръгнем по по-добър път, гражданите да имат повече права, да бъдем по-богати да живеем в по-спарведлив свят, подчерта юристът.
Чуйте повече от разговора на Мариела Димитрова с Александър Кашъмов:
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..