Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ходжата на Балчик Ехлин Аронов е един от петимата наградени за развитието на мюсюлманското изповедание и общност у нас

Висшият мюсюлмански съвет обяви тазгодишните носители на наградата на името на първия главен мюфтия на България - "Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди", избран на 8 декември 1910 година. Отличието се присъжда на хора, които дават пример на обществото и допринасят за развитието на мюсюлманското изповедание и мюсюлманската общност у нас.

Балчишкият ходжа Ехлин Аронов е визионерът, който търси истината.

Ехлин Аронов е роден на 20 април 1986 г. в Балчик. Той е обществена фигура, съчетаваща множество интереси и роли. Основните си познания за Исляма получава в Коран курса в града. Известно време учи в Мюсюлманската школа в с. Устина, след което завършва и Курса за имами в гр. Шумен. През 2011 г. става имам в Балчик.
Ехлин ходжа проявява интерес към различни области на знанието - психология, социология и астрономия.
Ходжата, както всеки го нарича в града, е известен с обособяването на впечатляваща колекция от минерали в специално помещение към джамията. Той насърчава търсенето на истината и подчертава важността на познаването и разбирането на Вселената, която той вижда като проявление на живота.

Балчишкият имам носи отговорността за духовното наставничество на общността в града. Той следва учителската роля на пратеника Мухаммед (с.а.с.), която съчетава умение, наука и духовност.
В своята библиотека към джамията с 4000 тома книги Ехлин Аронов предлага солиден ресурс от знание и вдъхновение.
Имамът активно подкрепя четенето, разгръщайки пред учениците и приятелите на джамията своето виждане за значението на знанието.

"Ателието на Тишината 4'33", което той ръководи, се явява платформа за споделяне на красотата на истината и общуването с близки и приятели.  
Ехлин Аронов вдъхновява младите да търсят духовно развитие и предлага ценни съвети, свързани с вътрешното преосмисляне.
Учениците му споделят, че благодарение на него не само откриват истината, но и изживяват духовна еволюция. "Съвършен е единствено Създателят, а ние човеците сме сътворени от частица полъх. Затова винаги се стремим към съвършенството", казва често Ехлин Аронов пред вярващите.

-

С плакета на името на "Ходжазаде Мехмед Мухйиддин ефенди" са удостоени още четирима души: д-р Йордан Цонев - законодателят, който подкрепя религиозните общности;  Исмаил Исмаилов - неуморният доброволец; Мустафа Кадьов - отдаденият на службата в името на обществото; Шукри Ходжев  - човекът на словото.
На страницата на Главното мюфтийство е представен всеки от наградените.

Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Светът

Напоследък светът, в който живеем, изглежда като голямо парти. Няма организация, не е ясно кой е домакинът. Всеки си консумира любимите напитки и се грижи да му бъдат доставени. По възможност за чужда сметка. Някои вдигат безкрайни и неопределени наздравици, в които точно като в политическите си речи, се разпростират надълго и широко, но..

публикувано на 27.01.25 в 17:00
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45