В последните дни на тази година Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, продължава традицията си да представя в календар забележителни произведения от своя музеен фонд. Изборът на екипа на Галерията за 2024 година е да фокусира вниманието на ценителите върху изкуството на български художници, които са придобили своето академично образование в Европа.
В първите три десетилетия на ХХ век българското изкуство жадно приема импулсите на европейските художествени процеси и интерпретира по свой начин и в своя национален контекст отношението към света и пластическия език на реализма, импресионизма, символизма и сецесиона, на сезанизма и експресионизма. Най-добрите български художници тогава се образоват в големите художествени центрове на Европа – Париж, Мюнхен, Рим, Берлин, Виена, Дрезден, Торино. Те пътуват по целия свят, участват в големите изложби в Западна Европа и носят благотворни влияния в българското изкуство. Включените в настоящия календар художници са сред най-значимите имена, образовани в европейски академии и утвърдили се в българското изкуство през първата половина на ХХ век – изключителните импресионисти Никола Танев и Елисавета Консулова - Вазова, безспорният класик на морския пейзаж Александър Мутафов, авторитетният академичен реалист Цено Тодоров, блестящият живописец и последовател на френския фовизъм Бенчо Обрешков, забележителните, възпитани в принципите на модерната естетика, Вера Недкова и Бронка Гюрова.
Една от най-ярките творби в постоянната експозиция - “Момиче с червена шапка” на Бенчо Обрешков (1899–1970), създадена през 1951 г., е на корицата на изданието. Включени са още “Двоен портрет” от 1905 г. на Александър Мутафов (1879–1957), “Пейзаж от Балчик” от 1940 г. на Бронка Гюрова (1910–1995), “Карловски двор” от 1942 г. на Никола Танев (1890–1962), “На работа” от 1928 г. на Елисавета Консулова-Вазова (1881–1965), “Портрет на момиче” от 1913 г. на Цено Тодоров (1877–1953) и “Пейзаж – Родопи” от 1969 г. на Вера Недкова (1906–1996).
Повече за авторите и творбите можете да чуете в разговора на Светлана Вълкова с Доротея Павлова - директор на Градската художествена галерия - Варна:
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..
През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..