Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готов е новият календар на Градската художествена галерия - Варна

В последните дни на тази година Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, продължава традицията си да представя в календар забележителни произведения от своя музеен фонд. Изборът на екипа на Галерията за 2024 година е да фокусира вниманието на ценителите върху изкуството на български художници, които са придобили своето академично образование в Европа.

В първите три десетилетия на ХХ век българското изкуство жадно приема импулсите на европейските художествени процеси и интерпретира по свой начин и в своя национален контекст отношението към света и пластическия език на реализма, импресионизма, символизма и сецесиона, на сезанизма и експресионизма. Най-добрите български художници тогава се образоват в големите художествени центрове на Европа – Париж, Мюнхен, Рим, Берлин, Виена, Дрезден, Торино. Те пътуват по целия свят, участват в големите изложби в Западна Европа и носят благотворни влияния в българското изкуство. Включените в настоящия календар художници са сред най-значимите имена, образовани в европейски академии и утвърдили се в българското изкуство през първата половина на ХХ век – изключителните импресионисти Никола Танев и Елисавета Консулова - Вазова, безспорният класик на морския пейзаж Александър Мутафов, авторитетният академичен реалист Цено Тодоров, блестящият живописец и последовател на френския фовизъм Бенчо Обрешков, забележителните, възпитани в принципите на модерната естетика, Вера Недкова и Бронка Гюрова.

Една от най-ярките творби в постоянната експозиция - “Момиче с червена шапка” на Бенчо Обрешков (1899–1970), създадена през 1951 г., е на корицата на изданието. Включени са още  “Двоен портрет” от 1905 г. на Александър Мутафов (1879–1957), “Пейзаж от Балчик” от 1940 г. на Бронка Гюрова (1910–1995), “Карловски двор” от 1942 г. на Никола Танев (1890–1962), “На работа” от 1928 г. на Елисавета Консулова-Вазова (1881–1965), “Портрет на момиче” от 1913 г. на Цено Тодоров (1877–1953) и “Пейзаж – Родопи” от 1969 г. на Вера Недкова (1906–1996).

Повече за авторите и творбите можете да чуете в разговора на Светлана Вълкова с Доротея Павлова - директор на Градската художествена галерия - Варна:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

публикувано на 19.09.24 в 07:03

Започва фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“

42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ представя разнообразна селекция от филми, дискусии, книги и инициативи за млади творци 42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19-и до 26-и септември 2024 г. и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии,..

публикувано на 19.09.24 в 06:47

84 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България (21 септември 1940 г.)

По повод празника на града, освобождението от румънска окупация, на 21 септември на едноименния централен площад от 10.00 часа започва церемония по издигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна част  и Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, ще бъдат..

публикувано на 18.09.24 в 17:53

Изложба на Николай Русев, посветена на тракийски царе, във Варна

Художникът Николай Русев представя във Варна изложба, посветена на тракийски царе. Тя включва художествени портрети и панели от комикса „Тайната на Котис I“.   Портретите на тракийски царе са част от музейната сбирка на Етнографски комплекс Златоград. Те са предоставени специално за случая от неговия създател и управител, инженер Александър..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Японският епос „Шогун“ с най-много награди „Еми“

76-ите награди „Еми“ бяха раздадени късно снощи в Лос Анджелис.  Японският епос „Шогун“ на FX влезе в историята със своите 18 награди „Еми“ - най-много, печелени някога от сериал за един сезон, включително за най-добра драма, най-добър актьор и най-добра актриса. „Хакери“ на HBO предизвика изненада, като взе приза за най-добър комедиен сериал пред..

публикувано на 16.09.24 в 08:58

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31

Думите също лекуват, медици-писатели от цял свят във Варна

Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".  35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..

публикувано на 12.09.24 в 20:03