Класическите партии са отстъпили доста широко пространство на партии, които ще показват своите умения на местно ниво, въпреки че във Варна винаги е имало не класически политически платформи, които са участвали в общинския съвет. Такава оценка направи общинският съветник и заместник-председател на СДС д-р Янко Станев на състава на новия местен парламент. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той заяви, че ако нямаш политически живот и собствена политическа платформа, това означава, че имаш икономическа или корпоративна платформа. „Или платформа, която хора като мен с 35 години политически стаж не могат да дефинират“- допълни той.
За да се случат тези явления, трябва да има предварително зададени условия. Всяко едно управление има за цел да обединява. Когато едно управление започне да прави точно обратното, да разединява, независимо дали по субективни или обективни причини, се получават подобни явления, поява на субекти с неясен политически корен. Когато има разединение, се получават контрадействия от страна на гласоподавателите, които водят до един объркан резултат.
Д-р Станев изрази учудване как в общинския съвет може партия с участие в четвърти или пети местен парламент, която няма нито едно събрание, нито един неин политически лидер, да говори публично. „Няма нито една политическа изява, дори ако щете уважение към историята, към действащите празници, за какво говорим, за секретни партийни субекти?“. Но варненци са приели да бъде така - допълни той.
Заместник-председателят на СДС даде пример с предупреждението, което е отправил още преди 20 години, когато в общинския съвет е имало подобни политически проекти с един, после шест съветника. „Тогава обявих този процес за опасност. В днешно време го смятам за диво отклонение от нормалния политически живот“- даде оценка Станев. Към днешна дата той не смята такива явления за опасност. „Варненци ги интересува какво се случва днес и какво ще стане утре. В този смисъл новите политически играчи трябва да се доказват. Ако докажат, че могат да професионализират действията си в обществен план, ще останат в общинския съвет. Ако не, ще изчезнат като много други подобни проекти“, прогнозира Станев.
Уточнявайки темата за настоящето и бъдещето на варненци, общинският съветник определи случилото се в София тази седмица с думите, че е категорично против да се връщаме в миналото. Той даде пример със своя арест по времето на социализма, когато се е опитвал да организира български лекарски съюз. „Това дава ли ми някакво предимство или изтъква ли някакъв недостатък пред определени групи хора?“- попита той и допълни, че това няма никакво значение към дневния ред на Варна, ако той към днешна дата не прави всичко по силите си здравеопазването в морската столица да е на ниво.
Има 30 важни закона, които трябва да определят бъдещето на българите. Във Варна до 15-20 януари трябва да сме наясно с бюджета. Поради което преди това трябва да знаем какъв е националният бюджет. Трябва да мислим за план-сметката, дали ще са ни достатъчно парите, ако се запази досегашната данъчна ставка или ще трябва да дофинансираме от общинския бюджет, как ще вдигнем растежа, който минава през ясни икономически правила? Имаме ли готови проекти за кандидатстване за ПВУ? Имаме ли готови екипи за програми, имаме ли работещи наредби, за да може да съберем налози? Тъй наречената финансова инструкция, да не казвам думата "далавера", повишава доходите, но не води до растеж.
Янко Станев е категоричен, че градът може да се развива чрез услуги и туризъм. Според него всеки град има пропуснати възможности, отговаряйки на въпрос какво се случва с Индустриалната зона в града и въобще с индустрията на територията на Варна. Той също е на мнение, че индустриалната зона може да е в рамките на общината, а не да я правим съвместно с Аксаково. „Има достатъчно общински терени в града, на които това да се случи, въпросът е да се изпълни от хора, които разбират и са изработвали такива проекти“
(цялото интервю може да чуете в прикачения файл)
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...