Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обичаят Клоковден пресъздават в село Манастир на Игнажден

Снимка: Пикса бей

Провадийското село Манастир се слави с богата етнографска сбирка и с опазването на българските традиции и обичаи. В сградата на читалището се пазят стари носии от местния край, много предмети и вещи от бита, а местните жители помнят как техните баби и дядовци са отбелязвали християнските празници и са почитали светиите.

Във всеки край на България има типични начини на празнуване. За Игнажден в Манастир правят обичая Клоковден. За него ни разказа Минка Георгиева, секретар на читалище „Илия Добрев – 1899“.

На много места за Игнажден се знае, че е ден, в който се гадае каква ще е годината по това какъв човек пръв ще влезе в къщата – дали добър или лош, в смисъл мързелив и разсипник, разказва Минка Георгиева. Тя си спомня, че на този ден нейната баба е правила от плат кръг във форма на гнездо в средата на стаята. В средата е слагала орехчета, а децата са обикаляли около това гнездо и са клокали, като пиленца – да се люпят пиленцата.

Днес обичаят Клоковден ще бъде пресъздаден в детската градина в Манастир, децата да поклокат малко, за да има повече яйчица и пиленца през новата година, разказава още Минка Георгиева. Меси се постна питка, има ошав, орехчета и просо, което се хвърля за берекет. Тези неща са наредени на софричка паралийка, а на специално рало се слагат въгленчета и тамян и се прекадява софрата.

Тези обичаи са много важни, защото те са ни съхранили като българи през годините, обясни Минка Георгиева. Това е и причината възрастните жени в селото днес да учат малките деца на местните традиции.

„Това са неща, които аз съм чувала от мойта баба, от моя дядо и сега на мен ми е мило и свидно и аз ги предавам на мойте внуци. Те с радост посещават нашите обичаи, обличат нашите носии и се гордеят, че са от село Манастир.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34