Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Номинация за “Образователен медиатор на годината 2023”

Диана Царибродска и нейната история за любовта, Вълчи дол, децата и книгите

Диана Царибродска
Снимка: @amalipeVT

Център "Амалипе" обяви в средата на декември за трета поредна година номинациите за “Образователен медиатор на годината 2023”. Гласуването приключва на 31 декември, а победителят ще бъде обявен на 12 януари 2024г.

Шестима са финалистите за голямата награда „Образователен медиатор на годината 2023“, а единственият номиниран от Варненска област е Диана Царибродска. Тя е завършила Университета по библиотекознание и информационни технологии и магистърска програма по маркетинг в Нов български университет. Любовта я отвежда през 2015 година от столицата в малкия град - вече осем години живее и работи във Вълчи дол като медиатор и училищен библиотекар.

Можете да подкрепите Диана Царибродска за наградата „Образователен медиатор на годината“ като харесате нейната снимка в страницата на Център "Амалипе" във Фейсбук. Победител ще е този, чиято снимка събере най-много харесвания и коментари. Срокът за гласуване е 31 декември 2023!

"Казвам се Диана Царибродска, на 53 години. Родена съм в София, където живях до четиридесет и петата си година. Любовта ме отвя на късни години в едно малко градче до  Варна, за което бях чувала единствено от стария български филм „Специалист по всичко“ – името на градчето е Вълчи дол. Тук започнах работа в Общностен център за работа с деца и техните семейства като образователен медиатор и бях „хвърлена“ веднага в дълбоките води на тежки случаи в селата и градчето. Успоредно с това започнах работа и като библиотекар в СУ „Васил Левски“, в библиотека, която не беше работила повече от 15 години. Постепенно за мен се оказа, че двете ми длъжности имат много общо и то е едно – децата и любовта ми към тях..."

За Вълчи дол Диана казва, че градчето постепенно се възражда и предлага все повече възможности за осмисляне на свободното време на деца и възрастни. За началото на работата си като медиатор споделя, че е било изключително интензивно и че много пъти се е прибирала разплакана и е плакала дълго след срещата със семейства в региона в изключително тежко социално положение. "В един момент осъзнаваш, че няма нужда да плачеш, а трябва да се работи.... Понякога съм строг родител, друг път наставник, който учи децата на базови неща, свързани с ежедневието, друг път съм щурата кака, която измисля забавни игри и предизвикателства... Благодарна съм много на директорите на училището, че ме подкрепят и ми дават свобода да работя с въображение и да реализирам идеите си в името на децата."

Диана смята, че има основания да е оптимист за доброто бъдеще на общностите, с които работи. "Всички деца, с които работя от началото до днес, продължават да ходят на училище, никой не е отпаднал. Освен това почти няма ранни бракове, а младите семейства от малцинствата вече рядко имат повече от две деца, което означава, че имат ресурси и желание да ги отгледат при добри условия, да им дадат образование и дори има деца от общността, които учат във висши училища".

Интервюто с Диана Царибродска можете да чуете в звуковия файл и - ако ви вдъхнови, подкрепете я с вашия глас!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студенти от варненски университети с благотворителен концерт за преподавател с тежка диагноза

Студентските съвети към Икономически университет – Варна и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ организират Великденски концерт с благотворителна кауза, който ще се състои на 16 април 2025 г. от 18:00 ч. в аулата на Икономически университет – Варна. Събитието е в подкрепа на Стефка Веселинова Христова – докторант и преподавател,..

публикувано на 15.04.25 в 11:47

Велики Вторник - ден за смирение и поучение

Днес отбелязваме втория ден от Страстната седмица – Велики вторник, ден за поучения и нравствени наставления, който ни води към важни духовни размисли. Според традицията , Иисус Христос ни дава пример за истинска благотворителност, като призовава да даваме не от излишъка си, а както бедната вдовица, която отделя от последните си материални средства...

публикувано на 15.04.25 в 06:08

Пет морски общини участваха в международно обучение в Истанбул по проект FoodWISE

В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..

публикувано на 14.04.25 в 16:01

Фестивал на занаятите за Великденските празници в Балчик

Фестивал на занаятите в Балчик от 17 до 21 април 2025г.Той ще бъде на крайбрежната алея пред „Двореца“.Събитието е организирано от Държавен културен институт „Двореца“, „Добрички панаир“ АД и Фолклорен танцов клуб "Добруджанци". Откриването ще бъде на 17 април от 11:30 ч с разнообразна програма – музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище..

публикувано на 14.04.25 в 13:46

"Провадия-Солницата" отваря врати за празничните дни

Най-старият в Европа солодобивен и градски център „Провадия-Солницата“, отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни, съобщава БТА.  Любителите на праисторията могат да посетят археологическия обект през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май. Обиколките ще започват на всеки кръгъл час, като..

публикувано на 14.04.25 в 09:05

Пеликанът Стойчо вече си има собствена песен

С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...

публикувано на 14.04.25 в 07:20

Можем ли да отслабнем с чай?

Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг.  Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..

публикувано на 13.04.25 в 15:44