Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Номинация за “Образователен медиатор на годината 2023”

Диана Царибродска и нейната история за любовта, Вълчи дол, децата и книгите

Диана Царибродска
Снимка: @amalipeVT

Център "Амалипе" обяви в средата на декември за трета поредна година номинациите за “Образователен медиатор на годината 2023”. Гласуването приключва на 31 декември, а победителят ще бъде обявен на 12 януари 2024г.

Шестима са финалистите за голямата награда „Образователен медиатор на годината 2023“, а единственият номиниран от Варненска област е Диана Царибродска. Тя е завършила Университета по библиотекознание и информационни технологии и магистърска програма по маркетинг в Нов български университет. Любовта я отвежда през 2015 година от столицата в малкия град - вече осем години живее и работи във Вълчи дол като медиатор и училищен библиотекар.

Можете да подкрепите Диана Царибродска за наградата „Образователен медиатор на годината“ като харесате нейната снимка в страницата на Център "Амалипе" във Фейсбук. Победител ще е този, чиято снимка събере най-много харесвания и коментари. Срокът за гласуване е 31 декември 2023!

"Казвам се Диана Царибродска, на 53 години. Родена съм в София, където живях до четиридесет и петата си година. Любовта ме отвя на късни години в едно малко градче до  Варна, за което бях чувала единствено от стария български филм „Специалист по всичко“ – името на градчето е Вълчи дол. Тук започнах работа в Общностен център за работа с деца и техните семейства като образователен медиатор и бях „хвърлена“ веднага в дълбоките води на тежки случаи в селата и градчето. Успоредно с това започнах работа и като библиотекар в СУ „Васил Левски“, в библиотека, която не беше работила повече от 15 години. Постепенно за мен се оказа, че двете ми длъжности имат много общо и то е едно – децата и любовта ми към тях..."

За Вълчи дол Диана казва, че градчето постепенно се възражда и предлага все повече възможности за осмисляне на свободното време на деца и възрастни. За началото на работата си като медиатор споделя, че е било изключително интензивно и че много пъти се е прибирала разплакана и е плакала дълго след срещата със семейства в региона в изключително тежко социално положение. "В един момент осъзнаваш, че няма нужда да плачеш, а трябва да се работи.... Понякога съм строг родител, друг път наставник, който учи децата на базови неща, свързани с ежедневието, друг път съм щурата кака, която измисля забавни игри и предизвикателства... Благодарна съм много на директорите на училището, че ме подкрепят и ми дават свобода да работя с въображение и да реализирам идеите си в името на децата."

Диана смята, че има основания да е оптимист за доброто бъдеще на общностите, с които работи. "Всички деца, с които работя от началото до днес, продължават да ходят на училище, никой не е отпаднал. Освен това почти няма ранни бракове, а младите семейства от малцинствата вече рядко имат повече от две деца, което означава, че имат ресурси и желание да ги отгледат при добри условия, да им дадат образование и дори има деца от общността, които учат във висши училища".

Интервюто с Диана Царибродска можете да чуете в звуковия файл и - ако ви вдъхнови, подкрепете я с вашия глас!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00