Сурвакането е традиционен български обичай, който се изпълнява в първия ден от новата година - Васильовден. Денят се нарича още и Сурваки. Изпълнява се със сурвачка, която се прави от дрянова клонка или друго плодно дръвче. Народът ни вярва, че дрянът има магическа сила да предпазва от беди, да носи здраве и дълголетие.
Всяка година много хора сами изработват сурвакниците си като спазват старите български традиции и обичаи да я украсят с пуканки, сушени плодове, вълнени конци. Но много преди да украсяваме сурвакниците по този начин, те са се правили само от дряновата пръчка по специален начин. Такива сурвакници се пазят в музейната сбирка в провадийското село Манастир, разказа за Радио Варна Минка Георгиева, която е секретар на читалището в селото. Самата тя е имала такава направена от нейния дядо. Минка Георгиева помни когато като малки са сядали на земята до дядо си, а той е започвал да дялка дряновите пръчки, които е отсякъл преди това в гората. Правил е къдрави топки, като къделки, от самото дърво, а броят на топките е бил според годините на детето, за което е сурвакницата. Докато изработвал сурвакниците дядо й разказвал истории от неговото детство за традициите и обичаите по негово време.
Днес обичаят да се сурвака на село се спазва и възрастните хора в Манастир с радост посрещат малките сурвакари. Особено обичат да отидат в къщата на леля Минка, която ги чака с нетърпение и вкусни подаръци. На всички хора пожелава да са здрави, да се разбират повече, да си помагат и да имат мирна и щастлива нова година.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..