2023-та. Година на сглобки, разделения и катаклизми. На земетресения и наводнения. На нещастни случаи и непредвидими ситуации. Година, в която предизвикателствата бяха повече от подготовката, на която сме способни, за да ги преодолеем. Но винаги там ги има тях - положителните новини, които журналистите разказват с удоволствие, а понякога дори със сълзи на очи. От радост, че въпреки всичко тях ги има.
Кои бяха новините, които ни усмихнаха през годината? Кои бяха тези вести, които предизвикаха силен интерес в читателите на сайта на Радио Варна? Сред най-четените позитивни материали се открояват такива за импровизиран годеж на варненския плаж на Джулай морнинг, за конкурс за красива градинка във варненски квартал, за артистична декорация на пейки в центъра на Варна, за успехите на младите хора, за чудесата на живота, за археологическите открития и предстоящите събития. Животът е пъстър, а с това идва желанието да оцветим и нашия ден, да откриваме добротата, в която, за съжаление, много вече се съмняваме. Но когато я открием, чудо става!
Сред най-четените материали на годината е новината, че 52-годишна жена е родила здраво бебе, благодарение на донорска яйцеклетка.
"Чудесата се случват на тези, които вярват и не се отказват. По пътя не е лесно. Обаче надежда има за всички, които се борят. Така наскоро живот на здраво бебенце дава жена, която е на 52 години, от Варна. Бебенцето е момче, родено в АГ-болницата". Историята разказа Ваня Славова:
Чудо е в днешно време да се събираме заедно и да се опитваме да променим заобикалящата ни среда. По-често критикуваме, ядосваме се и търсим виновен. Заровени в делничните си задачи понякога изглежда, че страдаме от вид далтонизъм и всичко ни се струва сиво. Все пак от нас зависи - запретнем ли ръкави, и на нашата улица ще огрее слънце.
"Пъстро и създадено с любов" е конкурс, в който вземат участие жители в квартал "Владислав Варненчик". Те се състезават със свои съседи чия ще бъде най-красивата и уютна градинка, която ще украсява блока им. Беседка със закачлива табелка "Образцов дом", барбекю и цветя с много любов направиха тази година жителите на блок 406 в квартала - отличниците в състезанието. Отличник е и материалът с автор Даниела Стойнова:
Откритията на варненските археолози също са интересни за читателите на Радио Варна. Новината за античен предмет, който има аналог само в колекцията на Лувъра, изстреля новината сред най-четените в сайта на медията. Находката е намерена при разкопките на част от светилището на Античния Одесос, разказа пред Димитрина Дончева уредникът и археолог към Археологическия музей във Варна Елина Мирчева: „Съдът, който най-много ни зарадва, е един червенофигурен аскос. Успяхме да намерим голяма част от парченцата и като пъзел да си го подредим. В момента неговата степен на запазеност позволява да се направи реставрация и да бъде експониран. Този паметник наистина е рядък. Той е от началото на V век преди Христа и може би няма аналог, поне в нашата колекция, но и в България няма аналог на точно този тип съд. Такъв е бил намерен в Аполония Понтика, но в началото на XX в. и понастоящем е част от колекцията на Лувъра“. Аскосът е съд за течности, изработен от глина. Прилича на малка манерка с дръжка, само че е кръгъл и има чучур, който за съжаление не е запазен, обясни Мирчева.
Още една археологическа новина е сред най-четените тази година - тази за уникален костен скиптър, открит при разкопките в Солницата в Провадия от екипа, ръководен от проф. Васил Николов. Скиптърът е принадлежал на скитски военачалник от 5. век пр. Хр. Открит е в гроб с част от скелет на скитския воин, има и железен нож в лошо състояние, ребра от кон, малко кученце и една костенурка:
Нощта срещу 1 юли, когато хиляди българи излизат на морския бряг, за да посрещнат изгрева, е в центъра на две истории, разказани от журналистите на Радио Варна. Едната - за Джулай морнинг край Камен бряг, а другата - за предложение за брак на варненския плаж.
И докато любовта и изгревът вдъхновяват едни, то други получиха вдъхновение да декорират част от пейките в пешеходната зона на бул. "Сливница" в близост до Регионалния исторически музей. "Варненски работи" - цветни и закачливи, ни радват и до днес. В рисуването на пейките участваха студентите Кристиян Иванов, Михаела Христова и Милена Кожухарова.
Проектите включват елементи и от морския свят, който е неотменна част от идентичността на Варна. Посланието е оптимистично, но и с внимание към гражданската съвест на варненци и гостите на града да пазят.
Любопитни материали, свързани с историята на Варна, привлякоха вниманието на читателите ни тази година. Фактът, че 11 места по света носят името Варна, събра погледите на варненци и засили трафика към любопитката. Варна има в Русия, Сърбия, Азербайджан, Италия, САЩ, Австралия и Антарктида.
Но Варна има най-вече в сърцето на всеки един от вас - нашите читатели и слушатели, които обичат града ни и поглеждат към Новата година с надеждата да бъде по-добра, по-успешна, по-здрава за Варна. За всички нас! Бъдете здрави и вдъхновени да търсите доброто и през 2024-та година! Заедно ще го разказваме и ще го създаваме! Доброто. Защото без него - накъде?
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..