Според древна индийска медицина - човек е това, което яде. Ако не се чувстваме добре, то трябва да погледнем какво има на нашата трапеза, какво консумираме. Може би всеки ще се замисли какво вкарва в организма си всекидневно чрез храна и ще разбере как живее.
Нина Милошевич разговаря по темата за манталитета ни на хранене и как да изчистим организма си от токсините с Габриела Сакалиева - треньор по балансирано хранене.
Габриела споделя, че многото хранене и изпит алкохол, изобщо всичко, което сме погълнали като прости въглехидрати и вредни хранителни продукти, води до натрупването на малко повече токсини в организма. За съжаление малко хора знаят как да изчистват тялото си след това.
"Обикновено хората се подлагат на много крайни диети, спират да ядат много видове храна, което пък ги лишава от много хранителни вещества. Естествено това е за някакъв период - до следващата сватба, до следващото лято, до следващия празник и т.н. Затова е много важно да има баланс. Хранителните навици в България не са на най-високо ниво, макар че, тенденциите в последните години са, че хората започват да се информират повече. Но го има и това, че от повече информация може да се дезинформират. Най-много щети се нанасят върху нашите клетки. Основната лаборатория в нашия организъм е черният ни дроб и той страда най-много вследствие на изяденото количество храна и изпити напитки", споделя треньорът по балансирано хранене.
Ето и няколко съвета от специалиста:
1. Пиене на топла вода, не студена, не прекалено гореща, а топла. Тя изчиства нашия организъм пълноценно и се усвоява бързо;
2. Прием на хранителни добавки - с храната трудно може да си набавим тези толкова важни за организма ни съставки. Те са важни за храносмилателната ни система;
3. Изготвяне на индивидуален хранителен режим, който да е съобразен с начина на живот на човека, с възрастта му, със здравословното и активното му състояние;
Габриела Сакалиева препоръчва преди всичко консултация със специалист - с лекар, с диетолог, с лицензиран треньор по хранене и с лицензиран треньор, с когото ще спортуваме.
"Много е важно да се доверим на тези специалисти поне в началото, докато свикнем и установим едно постоянство", добавя Сакалиева.
По отношение на гладуването Габриела уточнява, че приетият термин е гладолечение. "Важно е, когато човек прибягва към гладолечение, ако има здравословен проблем, задължително да бъде под наблюдението на специалисти, които имат опит. Има много модерни техники на хранене като фастинг и прочие, но по-важното е, че ние трябва да си набавяме всекидневно определени микро и макро елементи, необходими за доброто ни здраве, за енергия и здрава мисъл. Те са в основата на добрата работа и функциониране на нашите органи, добрата линия и излишните килограми. Всичко е в баланса - просто да се научим да го правим.", добавя Габриела.
Габриела Сакалиева е бивш професионален спортист по плуване, лицензиран фитнес инструктор от Национална спортна академия - гр. София, с богат опит като треньор по балансирано хранене. Съвсем скоро Габриела ще завърши и още едно висше образование, по хранене и диетология. В момента продължава да работи с различни възрастови групи, както в залата си в София, така и онлайн като съветва и менторства хора, решили да променят начина си на живот чрез хранене и спорт. Като майка на две деца и в очакване на трето, Габриела добре знае и нуждите на бременните жени, затова скоро стартира и нова група за гимнастика за бъдещи майки.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
“Глас за прекъснатия полет - Заедно срещу жестокостта“ е мотото на протест срещу насилието над животни във Варна днес. Конкретният повод, който го провокира, е видео, в което се вижда как „трима младежи ритат, гаврят се и в крайна сметка откъсват крилото на гларус“. Видеото е заснето на 11 май през нощта и публикувано в социалните мрежи. От..
Атрактивна и образователна инициатива организират младежите от "Ротаракт клуб" във Варна в рамките на Европейската нощ на музеите и галериите. Тя се казва "Treasure Hunt" или в превод на български - "Лов на съкровища". На лов за загадки и гатанки в няколко варненски галерии ще се впуснат участниците в състезанието. "С наближаването на..
Международният фестивал на Червенокръстките и здравни филми търси доброволци за своето 21-во издание, което ще се проведе от 12 до 20 юни във Варна. Организаторите на форума се обръщат към всички, които искат да помогнат за провежда-нето на едно от най-вдъхновяващите културни и хуманитарни събития в България. Изискванията са любов към киното и..
Първа езикова гимназия във Варна отбелязва своята 60-годишнина с тържествен концерт от 18 часа днес в Двореца на културата и спорта. Това е изключителна възможност да се съберем отново и да отпразнуваме заедно шест десетилетия академични постижения, живи традиции и ценни приятелства, подчертават от ръководството на училището. Първа езикова..
На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" край Сливен ще бъдат освободени първите три брадати лешояди в българската природа от 1972 г. насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия Балкански полуостров. Всички те са млади индивиди – един е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а..
Млада двойка от Варна решава да подаде ръка на абитуриентки в неравностойно положение, за да направят празника им хубав. В групи в социалните мрежи приканват и други да се присъединят към каузата им, за да предоставят всичко необходимо на завършващите, разказа Анелия Кожухарова, която е акушерка по професия. Тя и приятелят й предлагат безплатен транспорт..
105 години от създаването на Първото висше търговско училище в България – Икономическия университет във Варна, се отбелязват на 14 май. Решението за създаването му е взето от тогавашната Варненска търговско-индустриална камара именно на 14 май през 1920 г. Идеята обаче се ражда далеч преди това и е резултат на стопанския и културния подем,..