Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва традиционното преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България

2
Снимка: БДЗП

За 48-а година Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) започват традиционното преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. 

Над 100 доброволци и членове на БДЗП обединяват усилията си в повече от 40 екипа. Те ще посетят всички големи водоеми в страната от 11 до 14 януари 2024 г. В същия период ще бъдат преброени птиците и в почти всички европейски страни и страните от Африка и Близкия Изток. В България ще бъдат обхванати над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, както и всички язовири, рибарници и реки във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Участниците ще отчетат броя, вида и разпространението на птиците. Резултатите ще ни дадат отговор на въпроса „Повече или по-малко са птиците у нас през тази зима и какви са основните заплахи за тях?”


„Целта на преброяването е да събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици. Това е показател за промените в средата, която обитават птиците и хората”, коментира Свилен Чешмеджиев, координатор на преброяването от страна на БДЗП. „Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, допълни той.

Още през ноември бяха наблюдавани първите струпвания на северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например големите белочели гъски, пойните и тундровите лебеди, тръноопашатите потапници, звънарките, гмуркачите, нирците и др. Последните дни на миналата година бяха необичайно топли за периода, което от своя страна намали драстично броя на зимуващите гъски.

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като ушатия гмурец, червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, ледената, кадифената и кафявоглавата потапница и други.

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в международен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

С 23 маломерни паралелки започва новата учебна година в община Балчик

И тази година след решение на Общинския съвет преди новата учебна година е одобрено формирането на паралелки под минималния брой ученици и на слети паралелки. По прогнозни данни за учебната 2024/2025 година в пет от общо шест общински училища има недостиг на минимален брой ученици за формиране на някои от паралелките по класове. Съгласно чл. 68, ал...

публикувано на 21.08.24 в 14:50

Хора с увреждания поддържат тревните площи на Римските терми във Варна

Социалното предприятие "ЕКО Център за защитена заетост" към Сдружение "Семеен център с Мария" поема поддръжката на тревните площи на Римските терми във Варна. Работниците са ангажирани да поддържат археологическите останки и да ги почистват няколко пъти месечно. В работата се включват 15 души с увреждания и ментори, които ги придружават и обучават...

публикувано на 21.08.24 в 12:00

Каменоделец възстанови 100-годишна чешма в русенско село

Съграждането на чешми е отколешна традиция в България. Да изградиш чешма, да дадеш вода и прохлада на хора и животни е голямо дело, което остава за поколенията. С годините обаче много чешми пресъхват, времето също не прощава на градежите. Така в един момент там, където животът е струял, настъпва сушата и разпад. Но, намират се хора, които сд..

публикувано на 21.08.24 в 12:55

Плюшено мече – любима играчка и предпочитан подарък с повод или без

Всеки човек поне веднъж в живота си се е сблъсквал с плюшеното мече като подарък. Тази класическа плюшена играчка е любима на мнозина и това съвсем не е случайно. Нейната символика е позната от дълги години насам – всеки знае, че мечето е символ на комфорта, топлината и носталгията. Но не само това, то е знак на чистата любов, на уважението и на..

публикувано на 21.08.24 в 08:00
Снимката е илюстративна

Нов физиотерапевтичен център в Балчик популяризира предоперативната физиотерапия

Нов физиотерапевтичен център отвори врати в Балчик. С него възможностите за рехабилитация чрез Националната здравноосигурителна каса в крайморската община стават четири, след Медицинския център в Балчик и специализираните болници в Албена и Тузлата. Акцент в неговата работа е непопулярната предоперативна физиотерапия, чрез която в по-голяма степен се..

публикувано на 20.08.24 в 14:51
Тигров комар

20 август - Световен ден на комара

Днес е Световният ден на комара.  На този ден светът почита британския лекар сър Роналд Рос за работата му върху механизма за предаване на маларията, което  полага основите за борба с болестта.  У нас маларията е ликвидирана през 1965 година.  Д ругото заболяване, което се предава чрез ухапване от комари, е западнонилската треска. 

публикувано на 20.08.24 в 08:35

Влакове с нови вагони и на жп гара Варна

От днес по линията Варна – Пловдив – София бързият влак, който тръгва в 9,25 е с нови вагони. Също с нови вагони е и заминаващата композиция от Централна гара София в 10 часа през Пловдив за Варна. От Българските държавни железници уточняват, че вагоните ще бъдат използвани по двете направления всеки ден. Те са от новодоставения подвижен състав от Дойче..

публикувано на 19.08.24 в 15:05