И ето! Измина юнашкият период от Никулден до Ивановден. Когато сме много по-разтоварени в работно отношение и много по-натоварени в трапезно и финансово.
Сега хайде обратно в дълбокото на всекидневието! Казвам това не, за да ви напрягам излишно в началото на деловата седмица, а напротив – да ви потупам окуражително по рамото и да ви отправя разбираща усмивка в стил: „Да не ви пука. Всичко минава: празниците, понеделниците, месеците, годините, работата. Абсолютно всичко“. Така че не се напрягайте!
В случай, че бюрото ви прелива от неподредени документи и недовършени задачи. Усмихнете се и се зарадвайте, че ви е предоставена тази възможност: да работите, да сте полезни. Документ по документ ще ги довършите, ще ги подредите, ще продължите и ще питате за още. Нима не е така? Просто е необходимо малко време, за да влезем в добра форма.
В случай, че отворите портфейла си и той студено се пули насреща ви с празен поглед /празен в буквалния смисъл на думата/ не се сърдете! Спомнете си, че през януари винаги е така. Спомнете си и защо. Защото през декември е доста различно. Нима не изкупихте всички възможни подаръци по моловете? А синьото сирене, хайвера, салатите, пържолите и литрите вино, юнашки разставени по новогодишната трапеза? А всички празнични обяди, кафета, тарталети, питиета на сладка приказка с приятели? Подир всяка сладка приказка идваше и сметката. Е, да обясним празния поглед на портфейла с нещо съвсем естествено - с баланса между декември и януари. Баланс между Никулденско-Ивановденското разпускане и необходимото затягане преди да дойде ред на следващото разпускане.
Така че дръжте се естествено, чувствайте се спокойни и в хармония със себе си и света. Всичко минава. Нормално е скоро да отминат и празнотата в порфейла ви, и безредието на работното място, и главоболието след усърдно празнично препиване, и стомашното неразположение след стабилно празнично преяждане. Вероятно януарският свят изглежда по-пуст и притихнал, защото заедно с пържолите, сме натъпкали в себе си и голяма част от него. Сега навън царят лекота и хюга, а вътре – тежест и... не чак толкова хюга. Последното /хюга/ е откритие на датчаните за щастлив живот. По моя интерпретация терминът означава търсене на щастие в малките всекидневни неща.
Оставям датчаните и се насочвам към нашата собствена хюга. Каква е тя! Много приятна и апетитна. Хюга по нашенски.
Всички я преживявахме между Никулден и Ивановден. Любима компания, с която да създаваме домашен уют, обсъждайки нередностите в държавата и всички обществени проблеми, които, ако зависеше от нас, щяхме да разрешим само с един замах на вълшебната пръчица. Обаче, ето на, вместо от нас, зависи от някакви други – тотално неадекватни хора.
„Наздраве! Чакай да добавя още туршийка! Тази година се получи много добра. И ракията я бива. Домашна е. А пък тази политическа сила... А другата?
Уф... Разсипаха я тая държава! Наздраве! О! Зелевите сарми са готови. Да хапнем“
Хюга по нашенски. Приятна, апетитна, аналитична, осъдителна към всички дразнители, които правят живота ни непоносим и много приветлива към „нашите“ хора, от които нищо не зависи, обаче, ако зависеше... Ехей! Щяхме да се изстреляме ту дъ топ. Хюга. Хапване, пийване, правилна компания, тема на разговор – държавните дела, които, ох, само да ни паднат, на секундата ще ги поправим.
И ето ни днес – обратно в дълбокото на всекидневието!
Обобщавам: да преминем от празнична хюга към делнична!
С две думи: да поработим, за да ни е сладко на следващите празници.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..