Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти по биоземеделие питат каква е позицията на държавата за новите ГМО в ЕС

Снимка: Сдружение „За Земята“

Заявление за достъп до обществена информация ще внесат в понеделник в Министерски съвет от Сдружение „Агролинк“. Целта е да бъде получена информация за това каква е българската позиция във връзка със законодателното предложение на Европейската комисия за въвеждането на новите геномни техники в ЕС. Това съобщи за Радио Варна председателят на Сдружение „Агролинк“ д-р Светла Николова. Според нея, четири мултинационални корпорации и техните лобисти стоят зад новото законодателно предложение, с което се цели да бъдат премахнати регулациите за новото поколение генетично модифицирани растения. 

 От сдружението припомниха, че на Съвета на министрите по земеделие, който се проведе преди повече от седмица, българският земеделски министър е гласувал „въздържал се“ във връзка с предложението на ЕК. Вчера отново се е провел Съвет по земеделие, но не е ясно каква е била позицията на министър Вътев по въпроса с новите ГМО.

 „97 процента от българските граждани са против генно-модифицираните организми. 50 процента от фуражите за животните в България са ГМО“, съобщи още Светла Николова.

Всяка промяна на генома, независимо дали има прехвърляне на ген от чужд вид на друг или просто от самото растение се изрязва ген, това е промяна на генома и така те стават модифицирани. Целта на този регламент е те да бъдат отделение в друга категория и да не подлежат на регулации, обясни д-р Николова.

Тя посочи, че освен това намират много несъответствия в регламента и тези, които не са научно обосновани.

Много становища бяха изпратени до Министерството на земеделието. Националната асоциация на зърнопроизводителите са произнесоха против този регламент и че искат той да бъде подложен на проверка, каза още експертът.

Техните страхове са, че ще бъде залята България и Европа с китайски и американски патенти и техният износ ще бъде изключително затруднен, допълни Николова.

Експертите по биоземеделие имат и още едно важно питане - как ще се осигури съвместното съществуване между ГМО полетата и не ГМО полетата. Няма никъде изработен метод по света. Никой не може да спре вятъра и пчелите. Ако в една лаборатория могат да се правят ограничения и да се предвиждат ефектите, то в открита среда - не става, категорична е д-р Николова.

Чуйте подробности в интервюто на Валери Великов с д-р Светла Никилова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Консултативният съвет за национална сигурност се събира утре да обсъди конфликтите в Близкия Изток

На 4 октомври, петък, държавният глава Румен Радев свиква в президентската институция извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. Темата на заседанието е „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия Изток. Необходимост от предприемане на мерки“. Припомняме, че кризата в Близкия Изток..

публикувано на 03.10.24 в 19:34

Административният съд прекрати делото срещу референдума за ветропарк в община Добричка

Административният съд в Добрич прекрати дело по жалба срещу подготовката на референдум в община Добричка за изглаждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. Делото в съда е заведено след жалба на сдружението "Българска ветроенергийна асоциация", в която се настоява да бъдат прекратени всички действия на Общинската избирателна комисия –..

публикувано на 03.10.24 в 18:48

РУО-Варна за казуса с ОУ "Константин Арабаджиев": Освободената директорка е пенсионер от две години

Назначеният директор на ОУ "Константин Арабаджиев" Силвия Филева е с функциите на временно изпълняващ длъжността до провеждане на нов конкурс. Освободената от поста Нели Касабова е пенсионер от две години. Така коментира казуса с варненското училище, в което назря недоволство от назначението и се стигна до протест на родители, началникът на Регионалното..

публикувано на 03.10.24 в 17:00

Учени от пет страни ще изследват с подводни роботи поляните от морски треви в Черно море

Наши учени, заедно със свои колеги от още четири страни, започват наблюдение на морските треви с подводни роботи. Те ще бъдат обследвани обстойно. В проекта за изследване на състоянието на поляните от морски треви в Черно море с подводни роботизирани апарати се включват учени от България, Грузия, Турция, Румъния и Гърция.  П артньори по проекта..

публикувано на 03.10.24 в 15:24

От 8 октомври затварят част от пътя Варна - Златни пясъци

От следващия вторник, 8 октомври, затварят част от  бул. „Княз Борис I“ - от входа на Университетска ботаническа градина до Евксиноград.  Ограничението се налага заради втория етап от проекта за водния цикъл на ВиК-Варна. Той е за реконструкция и доизграждане на магистрални водопроводи по трасето "Варна – КК „Златни пясъци". По време на..

публикувано на 03.10.24 в 14:56

От вторник започва ремонтът до Двете кули, има обходни маршрути

От 8 октомври започва работата по изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти, част от мащабния проект на ВиК. За съоръжението ще бъдат инвестирани 138 372 410,80 лв., от които: 82 246 182,48 лв. от кохезионния фонд; 14 514 032,18 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет  и 18 774 369,99 лв. собствен..

публикувано на 03.10.24 в 14:44

Обжалват решение на ОИК за отказана регистрация на независим кандидат за частичния вот

Дело по жалба на Инициативен комитет, издигащ независим кандидат за кмет на район "Приморски", е образувано в Административния съд във Варна. Жалбата е заради отказана регистрация на независим районен кмет от страна на Общинската избирателна комисия.  Жалбоподателят претендира съдът да отмени обжалвания акт като  незаконосъобразен и Общинската..

публикувано на 03.10.24 в 14:37