Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на спорт при незрящите вреди на двигателната им култура

Снимка: Pixabay

Децата, които имат проблеми със зрението и учат в масовите училища, не посещават часовете по физическо. Това води до сериозни проблеми при тяхната самостоятелност. Липсата на спорт вреди на двигателната им култура, коментира за Радио Варна Иван Янев – председател на Федерацията "Спорт за хора със зрителни увреждания".

В България съществуваха две училища за деца със зрителни проблеми. Едното е във Варна, а другото – в София. В момента и двете учебни заведения са преустроени за деца с различни увреждания, а незрящите посещават масовите училища. От една страна това е добре за тяхната интеграция. От друга обаче страда двигателната им култура. На трето място самите родители не искат детето им да спортува, за да не се нарани, посочи Иван Янев.

Ние по този начин ограбваме тези деца, защото нямайки двигателна култура, те, след това, пораствайки, не искат да са независими и трудно хващат белия бастун. Свикнали са цял живот някой да ги обгрижва и трудно се ориентират. Но те не са виновни, допълни Янев. 

В миналото в Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Проф. д-р Иван Шишманов“ във Варна децата са спортували. Пример за това е голбал, а всеки клас е имал отбор по този спорта. Игрището при голбал е 18 метра, играе се отборно, а всеки тим е по трима души, обясни главният учител Геновева Зашева. 

В масовите училища децата със зрителни проблеми не могат да практикуват нито голбал, нито някой друг адаптиран спорт за незрящи. Проблемът с двигателната активност на децата трябва да бъде решен на ниво министерство, категоричен е председателят на Федерацията за Спорт за хора със зрителни увреждания Иван Янев.

Един от вариантите за подобряването на двигателната култура на незрящите е да посещават спортните клубове за незрящи. Това обаче правят единствено по-възрастните.

Подробностите чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Удостоиха д-р Милен Врабевски с почетен знак за принос към Висшето военноморско училище

Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..

публикувано на 12.05.25 в 18:27

Димитър Маринов предава ценния си опит за тънкостите на актьорската работа в книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Медицинската сестра Рая Димитрова: Влюбена съм в тази професия!

Международния ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май.  От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра  Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..

публикувано на 12.05.25 в 09:30

Започна конкурсът за комикс "Крайморска среща"

Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща".  Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..

публикувано на 12.05.25 в 08:13

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 12.05.25 в 06:59

Отиде си художникът Георги Лечев

Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от  екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна.  Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на  графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта,  особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни  изложби в..

публикувано на 10.05.25 в 13:31

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 10.05.25 в 12:27