Изпратихме тежка година, независимо от всичко се справихме и нямаме изгубена родилка. Има и такива – по-късно обхванати за наблюдение на бременността. Но, основният проблем е, че с напредването на медицината започнаха да забременяват и да раждат жени с тежки заболявания. Нещо, което в миналото беше невъзможно, сега е възможно и там освен бременността наблюдаваме и лекуваме съпътстващите като тежък диабет, сърдечно-съдови, тежки бъбречни заболявания. Тежка беше отминалата 2023 г. за екипа на родилното отделение на МБАЛ “Св.Анна“-Варна“, където приемат и тежката патология от целия регион. Това сподели в предаването „Новият ден“ на Радио Варна д-р Милко Папазов, завеждащ отделението, акушер-гинеколог с 35 години практика с над 10 000 живо родени бебета.
Другият фактор е, че във Варна тежката патология е в болница „Св.Анна“, заради реанимационните възможности, които имаме. И самата болница се явява като „малкият Пирогов“, затова всички тежки случаи са при нас, обясни д-р Папазов.
Ражданията със секцио при нас са все още под 40%, но за страната процентът е по-висок, като малка част са по медицински причини. В Англия, например са 8-10%. Факт е, че патологията се увеличи, ръст има и на вторичните и повече раждания секцио, след първото. Това също води до увеличение, но има и елемента на презастраховането. А причините за него за дискусионни. Всички смятат, че жената има право да избере как да роди, но същевременно и лекарят има право да дете своето мнение и да се съгласи или да не се съгласи.
Всеки път е различен, всяко дете е едно ново начало и всеки път е вълнуващ, когато бебето проплаче в ръцете ти. Това сподели още АГ-специалистът.
Ежегоден профилактичен преглед при акушер-гинеколог, препоръча още д-р Папазов, както и ваксината срещу човешкия папилома вирус, която е дългосрочна профилактика срещу рака на маточната шийка.
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...