Символичният "Часовник на Страшния съд" остана на 90 секунди до полунощ, отразявайки екзистенциалните заплахи за човечеството, породени от потенциалната ядрена ескалация на войната в Украйна и умножаващите се последици от климатичната криза след най-горещата регистрирана година на Земята, предаде АФП.
Определено от водещи учени и експерти по сигурността, времето на часовника остава същото като миналата година и най-близкото до полунощ в неговата повече от 75-годишна история.
"Тенденциите продължават да сочат зловещо към глобална катастрофа", заяви Рейчъл Бронсън, президент и главен изпълнителен директор на Бюлетина на атомните учени. "Войната в Украйна представлява постоянно съществуващ риск от ядрена ескалация, а нападението на 7 октомври в Израел и войната в Газа са допълнителна илюстрация на ужасите на съвременната война, дори и без ядрена ескалация", добави той.
Вместо да се откажат от ядрените оръжия, страните, които ги притежават, модернизират арсеналите си, докато масови наводнения, пожари и други климатични бедствия застрашиха милиарди човешки животи и поминък през годината, в която бяха отчетени рекордни температури, причинени от нежеланието на човечеството да се откаже от изкопаемите горива.
"Биологичните изследвания, насочени към предотвратяване на бъдещи пандемии, се оказаха полезни, но също така крият рискове от предизвикване на такива", смята Бронсън, докато неотдавнашният напредък в областта на изкуствения интелект (ИИ) повдига въпроси за това как да се контролира технология, "която може да подобри или да застраши цивилизацията по безброй начини".
Войната в Украйна
Нахлуването на Русия в Украйна беше основната причина за преместването на часовника на 90 секунди преди полунощ през 2023 г. и продължи да засенчва тазгодишната актуализация.
Тънко прикритите заплахи на Москва за ядрена война, нападенията ѝ срещу ядрени обекти и ерозията на международните норми на поведение допринесоха за повишаване на риска, а войната на Израел в Газа заплашва да прерасне в по-широк регионален конфликт с участието на ядрени държави.
Междувременно "традиционният контрол на ядрените оръжия наистина е приключил за момента", каза Алекс Глейзър, професор по машинно и космическо инженерство в Принстънския университет. Русия се оттегли от Новия договор за съкращаване на стратегическите оръжия (New START) и от Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (CTBT), които Съединените щати по начало никога не са ратифицирали.
Китай увеличава арсенала си, който вече наброява 500 ядрени оръжия, "и за първи път, поне в моя зрял живот, във Вашингтон се говори, че ядреният арсенал на САЩ също ще трябва да се увеличи, за да съответства на... Русия и Китай, взети заедно", добави Глейзър.
Що се отнася до климата, Амбудж Сагар, професор в Индийския технологичен институт в Делхи, заяви, че нещата са на кантар, като приветства инвестирането на 1,7 трилиона долара в чиста енергия по време на Конференцията на страните по въпросите на климата в Дубай като знак за движение в правилната посока, макар и "не толкова бързо или толкова дълбоко", колкото е необходимо.
Първоначално часовникът е бил настроен на седем минути преди полунощ през 1947 г.
Най-голямото разстояние от полунощ досега е 17 минути след края на Студената война през 1991 г.
Бюлетинът е основан през 1945 г. от Алберт Айнщайн, Дж. Робърт Опенхаймер и други учени, работили по проекта "Манхатън", в рамките на който са създадени първите ядрени оръжия. Идеята часовникът да символизира глобалната уязвимост към катастрофа се появява две години по-късно.
Българската православна църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление (Йордановден). На този ден вярващите отдават молитвена почит към описаното в светото евангелие кръщение на Божия син във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху..
6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море. Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..
И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна. В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий. От църквата всеки,..
На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден, наричан още Кръстци, Водокръщи. Този празник затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на..
На традиционния новогодишен търг за риба тон в Токио в Япония беше продадена червена риба тон за почти 1,3 млн. евро. Престижният суши ресторант Onodera Group, удостоен със звезда „Мишлен“, плати 207 млн. йени (около 1,28 млн. евро) за 276-килограмовата риба, уловена в Ома в северната провинция Аомори, предаде АФП. „Предполага се, че първата..
В големи части на Обедиенното кралство е в сила оранжев предупредителен код за сняг и леден дъжд. Той може да остане в сила до понеделник вечерта. Метеоролозите предупредиха, че има реална опасност по-отдалечени селища да бъдат откъснати от света, тъй като на места може да падне сняг до 40 сантиметра и да бъде прекъснато..
Опашките пред пунктовете за карти за безплатно пътуване на ученици и пенсионери с градския транспорт във Варна вече са по-малки, в централния пункт до училище „Димчо Дебелянов“ има обособени отделни гишета за пенсионери, за учениците и за хора с увреждания. Кметът на града Благомир Коцев..