Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдържанието с насилие е вредно и за тормозеното дете, но и за публикувалите го

Център за безопасен интернет: Веднъж публикуван в интернет материал остава там завинаги

Най-важно е да научим децата защо не трябва да качват чувствително съдържание

Снимка: Pixabay

Най-много са ни сигналите за тормоз и онлайн тормоз между деца, съученици и приятели. Така че, генерално натрупаните емоции и конфликти между децата в училище стои все повече на дневен ред. Националният център за безопасен интернет би могъл да се намеси в подобни ситуации в онлайн пространството, ако получим сигнал. Социалните медии полагат някакви усилия за мониториране чрез различни софтуери, базирани на изкуствен интелект. Но, истината е, че трябва да учим децата да сигнализират, ако станат свидетели на подобни уговорки или на такива скандали, които нарсатват и стават като лавина.Това коментира за Радио Варна Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет по повод посления случай във Варна за насилие на група младежи над един връстник и споделянето на кадрите в глобалната мрежа.

Един ден този материал може да се обърне срещу тях, да ги злепостави в една ситуация, в която те вече са големи, вкл. професионално. Децата трудно мислят, дори и в тийнеджърска възраст, за по-дългосрочните последствия на едно неразумно поведение. Можем понякога да кажем, че е простимо, че възрастта е такава, от незнание понякога се прави, но то остава там.

Националният център за безопасен интернет е доверен партньор на абсолютно всички социални мрежи Youtube, Google, вкл. и Tik Tok, която вече става много популярна до степен, в която вече имаме притеснения. Социалните мрежи разчитат основно на сигнали, на това да се докладва такова съдържание, за да бъде премахнато. Но, истината е, че един материал съдържащ агресия, дори и да се докладва, той стои на една опашка от сигнали за проверка и да се отреагира от някой от самата социална мрежа. И понякога минава твърде много време, въпросният материал събира ужасно много гледания в негатив на децата вътре в него или пък се споделя отново и отново. Тогава става много трудно да се премахне от всички места, на които е споделен. Затова, стратегически ключово е ние да научим децата защо не трябва да качват такива материали. Защо не трябва да заснемат унизителни сцени на побой и насилие помежду си. Да обясним това всъщност проява на какво е и колко е вредно не само за тормозеното дете, но и за тях самите. Те не си дават сметка, че този материал веднъж публикуван остава там завинаги.

Ние продължаваме да сме на линия за всеки, който има нужда от съвет и помощ за разрешаване на проблем онлайн на горещата ни линия 124 123, както и на чат модула ни на safenet.bg

Сексуалното насилие над деца онлайн ще е тема в работата на Европейския парламент (ЕП) в сряда, 31.01. Настоящите промени в правилата на ЕС за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации, които позволяват на онлайн платформите доброволно да откриват и премахват материали, съдържащи сексуално насилие над деца, изтичат през август 2024 г. Тъй като приемането на нови постоянни правила преди август е несигурно без мандат на Съвета на ЕС да преговаря по него, комисията на ЕП по граждански свободи днес ще гласува за временно удължаване на срока на действащите промени.




По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50

Асоциация на инфлуенсърите дава добрия пример на деца и тийнейджъри

Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..

публикувано на 07.04.25 в 08:00